- Účinné látky: isotretinoinum (izotretinoín) 10,0 mg alebo 20,0 mg v jednej kapsule.
- Charakteristika lieku: Izotretinoín, aktívne liečivo lieku Roaccutane, je syntetický stereoizomér kyseliny all-trans-retinovej (tretinoín).
Mechanizmus účinku lieku Roaccutane sa podrobnejšie doteraz neobjasnil, ale zistilo sa, že zlepšenie klinického obrazu ťažkej formy akné súvisí s potlačením aktivity mazových žliazok a histologicky demonštrovanou redukciou veľkosti mazových žliazok. Okrem toho sa zistil protizápalový účinok izotretinoínu na kožu.
Po perorálnom podaní izotretinoínu pacientom s akné bola priemerná hodnota terminálneho polčasu eliminácie nezmenenej látky v priemere 19 hodín. Terminálny polčas eliminácie 4-oxo-izotretinoínu je dlhší a jeho priemerná hodnota je 29 hodín.
- Hlavné použitie: Liek Roaccutane je indikovaný na terapiu ťažkých foriem akné (najmä nodulo-cystické akné), ktoré sú rezistentné na predchádzajúcu liečbu.
- Zákaz použitia: Liek Roaccutane je kontraindikovaný počas tehotenstva ( u žien, ktoré sú tehotné a ktoré by mohli otehotnieť počas terapie, viď časť Tehotenstvo a laktácia), pri hepatálnej insuficiencii, pri pre-existujúcej hypervitaminóze A, u pacientov s výrazne zvýšenými hodnotami lipidov v krvi, pri precitlivenosti na liečivo alebo inú látku tohto lieku.
- Nežiaduce účinky: Väčšina nežiaducich účinkov lieku Roaccutane závisí od veľkosti dávky. Pri odporúčanom dávkovaní je pomer riziko/úžitok terapie vo všeobecnosti prijateľný vzhľadom na závažnosť ochorenia.
Symptómy spojené s hypervitaminózou A:
Medzi najčastejšie pozorované nežiaduce účinky : suchosť kože, suchosť slizníc, napr. na perách, nosovej sliznici ( epistaxia), sliznici hltana ( chrapot), očí
( konjuktivitída, revezibilný zákal rohovky a intolerancia kontaktných šošoviek).
Poruchy kože
Exantém, pruritus, faciálny erythém a dermatitída, potenie, pyogénny granulóm, paronychie, dystrofie nechtov, zvýšená tvorba granulačného tkaniva, trvalé rednutie vlasov, reverzibilná alopécia, acne fulminans, hirsutizmus, hyperpigmentácia a fotosenzitivita, fotoalergické reakcie, fragilita (priesvitnosť, krehkosť) kože. Akné sa objavujú na začiatku terapie a pretrvávajú niekoľko týždňov.
Poruchy muskulo-skeletálneho systému
Myalgia (bolesť svalov) s alebo bez zvýšenej hladiny sérovej CPK, artralgia
( bolesť kĺbov), hyperostóza, artritída, kalcifikácia ligamentov a šliach, iné tendinitídy.
Poruchy centrálneho nervového systému a psychiatrické poruchy:
Behaviorálne poruchy, depresia (viď Upozornenia), bolesti hlavy, zvyšovanie intrakraniálneho tlaku (pseudotumor cerebri), záchvaty.
Zmyslové poruchy:
Ojedinelé vizuálne poruchy, fotofóbia, poruchy adaptácie na tmu ( znížené videnie na tmu), ojedinele poruchy vnímania farieb ( reverzibilné až trvalé), lentikulárna katarakta, keratitída, poruchy sluchového vnímania pri určitých frekvenciách.
Poruchy gastointestinálneho systému
Nauzea, zápalové ochorenia čreva ( kolitída, ileitída), ojedinele hemorágie.
U pacientov liečených liekom Roaccutane s vysokou hladinou triglyceridov existuje riziko vyvíjajúcej sa pankreatitídy. Ojedinele sa pozorovali prípady fatálnej pankreatitídy (viď časť Špeciálne upozornenia).
Poruchy pečene a žlčového systému
Prechodné a reverzibilné zvýšenie pečeňových transamináz, ojedinelé prípady hepatitídy.
V mnohých uvedených prípadoch zostali zmeny stále v medziach normy a v priebehu liečby došlo k úprave na pôvodné hodnoty. V niekoľkých prípadoch bolo nevyhnutné dávku redukovať alebo ukončiť terapiu liekom Roaccutane.
Poruchy respiračného systému
Ojedinele bronchospazmus, respiračné poruchy u pacientov s predispozíciou astmy.
Poruchy hemopoetického systému
Zníženie počtu leukocytov, zmeny parametrov erytrocytov ( zníženie počtu erytrocytov a hematokritu), zvýšená sedimentácia, zníženie alebo zvýšenie počtu trombocytov.
Laboratórne parametre
Zvýšenie sérovej hladiny triglyceridov a cholesterolu, zníženie hladiny HDL, hyperurikémia. Ojedinele prípady zvýšenia hladiny cukru v krvi, nové prípady diabetu ( viď Upozornenia).
Poruchy resistentné mechanizmu
Lokálne alebo systémové infekcie vzhľadom na gram-pozitívne mikroorganizmy
( Staphylococcus aureus).
Zmiešané reakcie
Lymfadenopatia, hematúria, proteínúria, vaskulitídy ( napr. Wegenerova granulomatóza), alergické vaskulitídy, alergické reakcie, systémová hypersenzitivita, glomerulonefritída.
V príprade, že sa u vás objavia akékoľvek iné nežiaduce účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii, obráťte sa na vášho lekára.
Interakcie
Počas liečby liekom Roaccutane sa nesmie súčasne užívať vitamín A, pretože môže dôjsť ku zvýrazneniu symptómov hypervitaminózy A.
Zriedkavo sa vyskytli prípady intrakraniálnej hypertenzie “ pseudotumor cerebri “ , niektoré z nich boli vyvolané sprievodným podávaním tetracyklínov. Z uvedeného dôvodu je nutné vyhnúť sa terapii tetracyklínmi (viď časť Upozornenia).
- Dávkovanie: Terapeutická odpoveď na liek Roaccutane a jeho nežiaduce účinky závisia od veľkosti podanej dávky a líšia sa u jednotlivých pacientov. To si vyžaduje individuálnu úpravu dávkovania počas liečby. Liečba liekom Roaccutane sa začína dávkou 0.5 mg/kg denne.
U väčšiny pacientov sa dávka prípravku pohybuje medzi 0,5 a 1,0 mg/kg denne. Pacienti s ťažkou formou akné alebo postihnutím trupu si môžu vyžadovať vyššie denné dávky až 2 mg/kg.
Zistilo sa, že kumulatívna liečebná dávka 120 mg/kg zvyšuje počet remisií a znižuje výskyt relapsov ochorenia. Z toho dôvodu sa dĺžka liečby u jednotlivých pacientov líši v závislosti od veľkosti dennej dávky. Kompletná remisia akné sa často dosiahne liečebným cyklom v dĺžke 16-24 týždňov. U pacientov so závažnou intoleranciou odporúčanej dávky sa odporúča pokračovať nižšou dávkou počas primerane dlhšieho obdobia.
U väčšiny pacientov dôjde k úplnému vymiznutiu akné po jedinej liečebnej kúre. Ak dôjde k jednoznačnému relapsu ochorenia, liečebná kúra liekom Roaccutane sa opakuje v rovnakej dennej a kumulatívnej liečebnej dávke ako počas predchádzajúcej kúry. Vzhľadom na to, že k viditeľnému zlepšeniu ochorenia môže dôjsť až v priebehu 8 týždňov po ukončení liečby, opakovaná liečba by sa nemala zahájiť pred uplynutím tohto obdobia.
- Spôsob použitia: Kapsuly sa užívajú spolu s jedlom raz alebo dvakrát denne.
- Balenie: Kapsuly 30, 100 x 10 mg (20 mg)
- Poznámka: Špeciálne upozornenie
Odporúča sa kontrolovať klinicky významné zvýšenie hladiny sérových triglyceridov, pretože hladiny nad 800 mg/dl môžu niekedy súvisieť s akútnou pankreatitídou, ktorá môže byť v niektorých prípadoch fatálna (viď časť Nežiaduce účinky). Terapia liekom Roaccutane by sa mala ukončiť, ak sa objavia príznaky nekontrolovanej hypertriglycidémie alebo príznaky pankreatitídy.
Upozornenia
Liek Roaccutane môžu predpisovať iba lekári, ktorí majú skúsenosti s používaním systémových retinoidov a ktorí poznajú teratogénne riziko súvisiace s izotretinoínovou terapiou. Ženskí a mužskí pacienti by mali obdržať brožúru s informáciami pre pacienta (viď Tehotenstvo, dojčiace matky).
Počas liečby liekom Roaccutane a ešte 1 mesiac po jej ukončení by nemali pacienti darovať krv ženám vo fertilnom veku.
Pred liečbou, jeden mesiac po zahájení liečby a následne, v trojmesačných intrevaloch je potrebné kontrolovať pečeňové funkcie. Bolo pozorované prechodné a reverzibilné zvýšenie pečeňových transamináz. V mnohých prípadoch sa počas terapie ich hodnota vrátili na pôvodnu hodnotu. Ak by však hodnoty transamináz prekročili normálnu hodnotu, bolo by nevyhnutné redukovať dávku alebo ukončiť terapiu.
Odporúča sa stanoviť aj hladinu sérových lipidov pred a mesiac po zahájení terapie a mesiac po jej ukončení. Hodnota sérových lipidov sa zvyčajne vráti na pôvodnú hodnotu po redukcii dávkovania alebo po ukončení terapie. Zmeny sérových lipidov môžu súvisieť aj s dietetickými opatreniami.
Počas terapie liekom Roaccutane sa ojedinele vyskytli depresie, psychotické symptómy, samovražedné pokusy a samovraždy. Aj keď kauzálny vzťah nebol dokázaný, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pacientom s predispozíciou depresie, u všetkých pacientov sledovať príznaky depresie a ak je nevyhnutné, zahájiť vhodnú terapiu.
Kostné zmeny, zahŕňajúce predčasné uzavretie epifýzy sa pozorovali po niekoľkých rokoch po podávaní vysokých dávok v terapii porúch keratinizácie. Preto je potrebné zvážiť pomer rizika a úžitku terapie u každého pacienta.
Počas terapie sa vyskytla myalgia a atralgia, ktorá súvisela s redukovanou toleranciou na prudké cvičenie ( viď Nežiaduce účinky). Ojedinele sa pozorovalo zvýšenie hodnôt CPK u pacientov liečených liekom Roaccutane, u ktorých bola pozorovaná prudká fyzická aktivita.
Prípravky obsahujúce mikrodávky progesterónu ( minitablety) môžu mať nedostatočný antikoncepčný účinok počas liečby liekom Roaccutane.
Neodporúča sa agresívna dermabrázia u pacientov liečených liekom Roaccutane po dobu 5-6 mesiacov po ukončení terapie, pretože hrozí riziko hypertrofických jaziev na netypických oblastiach tela.
Neodporúča sa epilácia voskom u pacientov liečených liekom Roaccutane po dobu najmenej 5-6 mesiacov z dôvodu možného rizika zjazvenia alebo dermatitídy.
Počas liečby prípravkom Roaccutane a v zriedkavých prípadoch aj po ukončení terapie sa u pacientov opísali mnohé prípady zhoršeného videnia v tme (viď časť Nežiaduce účinky). Vzhľadom na rýchly nástup tohto nežiaduceho účinku u niektorých liečených osôb je potrebné pacientov informovať o možnosti vzniku tohto problému a o potrebnej opatrnosti pri vedení motorového vozidla v tme. Zrakové problémy je potrebné dôkladne sledovať.
Suchosť očí, zákal rohovky, zhoršenie videnia v tme a keratitída sa zvyčajne upravia po ukončení terapie. U pacientov s prejavmi suchosti očí existuje možnosť výskytu keratitídy, a preto je nutné ich monitorovať. U pacientov s vizuálnymi poruchami by oftalmológ mal zvážiť prerušenie alebo ukončenie terapie liekom Roaccutane.
Zriedkavo sa opísali prípady výskytu pseudotumor cerebri, pričom v niektorých prípadoch sa jednalo o kombinovanú liečbu s tetracyklínmi (viď časť Interakcie).
Podávanie lieku Roaccutane súviselo so zápalovými ochoreniami čriev
( zahŕňajúce regionálnu ileitídu) u pacientov, u ktorých sa predtým nevyskytli intestinálne poruchy. U pacientov s vážnou ( hemoragickou) hnačkou by sa terapia liekom Roaccutane mala ukončiť okamžite.
Zriedkavo sa vyskytli anafylaktické reakcie po predchádzajúcej lokálnej expozícii retinoidmi. Zriedkavo sa opísali kožné alergické reakcie. Boli opísané vážne prípady alergickej vaskulitídy, často s purpurou ( podliatiny a červené škvrny) končatín a extrakutánne postihnutia. Ťažké alergické reakcie si vyžadujú ukončenie terapie a starostlivé monitorovanie.
Upozornenia pre špeciálne skupiny pacientov
U vysoko rizikových pacientov (s diabetom, obezitou, alkoholikov, s poruchami lipidového metabolizmu) liečených liekom Roaccutane, sa odporúča častejšia kontrola hladiny sérových lipidov (viď časť Špeciálne upozornenia) a glykémie.
Pri známom diabete alebo podozrení na diabetes sa odporúča častejšie stanovenie glykémie. Počas liečby týmto prípravkom sa opísali vyššie hodnoty glykémie nalačno a vyskytli nové prípady diabetu.
Tehotenstvo a laktácia (dojčiace matky)
Izotretinoín je vysoko teratogénny. Počas perorálnej liečby izotretinoínom v ľubovoľných dávkach aj napriek krátkemu obdobiu existuje extrémne vysoké riziko narodenia malformovaného plodu. Je možné, že budú postihnuté všetky vystavené plody.
Liek Roaccutane je kontraindikovaný u fertilných žien, pokiaľ nespĺňajú všetky nasledujúce podmienky:
· Musí mať ťažké akné, ktoré je rezistentné na všetky druhy štandardnej liečby.
· Musí byť na ňu spoľahnutie z hľadiska pochopenia a plnenia inštrukcií.
· Musí byť poučená svojím lekárom o rizikách otehotnenia počas liečby liekom Roaccutane alebo do jedného mesiaca po jej ukončení.
· Musí byť upozornená na možnosť zlyhania antikoncepcie.
· Musí potvrdiť, že pochopila všetky upozornenia týkajúce sa liečby liekom Roaccutane.
· Musí byť schopná dodržiavať povinné antikoncepčné opatrenia
· 11 dní pred začatím liečby musí mať negatívny výsledok testu na tehotenstvo. Odporúča sa opakovanie uvedeného testu v mesačných intervaloch.
· Musí používať účinnú antikoncepciu bez prerušenia jeden mesiac pred zahájením liečby liekom Roaccutane, počas liečby a jeden mesiac po ukončení liečby ( viď. Upozornenia.)
· Musí začať liečbu liekom Roaccutane až na druhý alebo tretí deň normálneho menštruačného cyklu.
· V prípade opakovanej liečby, musí dodržiavať rovnaké neprerušené a účinné antikoncepčné opatrenia jeden mesiac pred liečbou, počas liečby a jeden mesiac po ukončení liečby liekom Roaccutane.
· Musí úplne rozumieť upozorneniam a potvrdiť svoju ochotu dodržiavať spoľahlivé antikoncepčné opatrenia, ktoré jej boli vysvetlené.
Dokonca ženám, ktoré normálne nepoužívajú antikoncepciu kvôli anamnéze neplodnosti ( okrem prípadov hysterektómie) alebo potvrdzujú absenciu sexuálnej aktivity, musia používať efektívnu antikoncepciu, kým užívajú tretinoín podľa horeuvedených odporúčaní.
Aby sa pomohlo lekárom a pacientom predísť fetálnej expozícii izotretinoínom, výrobca poskytuje “Prevenčný tehotenský program”, ktorý pozostáva z nasledujúcich materiálov, zdôrazňujúcich upozornenia o liekovej teratogenite a potrebe spoľahlivej antikoncepcie u fertilných žien:
- Brožúra informácií o lieku pre pacienta
- Brožúra o antikoncepcii
- Informácie pre pacientky a Informovaný súhlas
- Smernice na preskripciu pre lekára
- Lekársky kontrolný zoznam na predpisovanie lieku ženám
Informácie o prevencii tehotenstva by mali pacienti dostať ústne a písomne.
V prípade, že napriek uvedeným upozorneniam dôjde k otehotneniu počas liečby liekom Roaccutane alebo mesiac po jej skončení, existuje veľké riziko vzniku ťažkej malformácie plodu (postihujúcej najmä centrálny nervový systém, srdce a veľké cievy). Okrem toho existuje vysoké riziko spontánneho potratu. Ak dôjde k otehotneniu, lekár a pacientka by sa mali porozprávať o vhodnosti pokračovania tehotenstva.
Medzi hlavné abnormality plodu, pri ktorých sa potvrdila súvislosť s liečbou liekom Roaccutane, patrí hydrocefalus, mikrocefalus, abnormality vonkajšieho ucha (mikroušnica, malý alebo chýbajúci sluchový kanál), mikroftalmia, kardiovaskulárne abnormality, dysmorfia tváre, abnormality týmu, abnormality paratyroidálnych žliaz a malformácie mozočka.
Izotretinoín je vysoko lipifilný a vylučuje do materského mlieka. Z dôvodu potenciálneho rizika nežiaducich účinkov sa neodporúča podávať dojčiacim ženám.
Varovanie
Tento liek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti uvedenom na obale.
___________________________
Dodržujte, prosím, rady lekára
a pozorne si prečítajte inštrukcie na pribalenom letáku dodávaného k lieku
Ak sa Vaše ťažkosti nezlepšujú, alebo dokonca zhoršujú, vyhľadajte ihneď lekára