Odpovedal: Gynekológ (GYN)   MUDr. Petrenko Martin CSc.

Re: Baktéria v pošve
(číslo príspevku 14.467, zo dňa 13.01.2003. videné 8345x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 14467:
Milá Jana,

k tejto problematike aj po prečítaní diskusie čitateliek má tri pripomienky:

1. je pravda, že Streptococcus faecalis (aj cez plece vidíte veľmi presne:-)) do normálnej vaginálnej flóry nepatrí, hlavne keď robí problémy a imunitný systém si s ním nevie poradiť ani pri podpore opakovanej liečby antibiotikami. Zdrojom infekcie može byť čokoľvek - konečník, záchodová misa i včítane partnera (ozaj, on má nejaké potiaže?).

2. na úpravu vnútorného prostredia pošvy (i ostatných telesných otvorov) má vplyv stav imunitného systému. Lokálne je možne pošvové prostredie upravovať pomocou Vami vymenovaných prípravkov (Genia, Gyntina a podobne). Ani ja a ani moji kolegovia na klinike v Brne ich nepredpisujeme z jedného dôvodu – v prevažnej väčšine ide o reklamné triky, ktorých sme už za niekoľko desaťročí zažili niekoľko – napr. tzv. Solco-Trichovac pred 18 rokmi a podobne.

3. Na druhej strane máme pri chronických kolpitídach dobré skúsenosti s aplikáciou prírodných jogurtov priamo do pošvy (vyzerá to hrozne neodborne a iste vyvaľujete oči, čo to tu píšem ja – zástanca „evidence based medicine“), ale funguje v vo veľkom percente prípadov. Skúste a uvidíte. Vhodné sú samozrejme jogurty s obsahom laktobacilov, aplikujú sa do pošvy 1 – 2 x denne pomocou akéhokoľvek aplikátora, injekčnej striekačky či umytým prstom. Som prekvapený, ale mnohé predtým trpiace ženy sú spokojné.

S pozdravom, Martin Petrenko, Gynek. porod. klinika Fakultní nemocnice Brno