Odpovedal: EDUSAN - lekár
Re: Ako je to - pri prechladnutí?
(číslo príspevku 16.592, zo dňa 11.03.2003. videné 13003x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 16592:
Milá Žanett, Lenka veľmi pekne - stručne a jasne opísala čo robiť pri prechladnutí.

Chorobu z prechladnutia spôsobuje približne 250 druhov vírusov. Zvýšenie teploty je fyziologický obranný mechanizmus, ktorý likviduje vírusy a baktérie, a súčasne trénuje imunitný systém. Na vitamíny je v tejto fáze už neskoro, tie bolo potrebné užívať predtým (vitamín C, zinok a pod.). Organizmus sa ochoreniu bráni, potrebuje predovšetkým pokoj v posteli, dostatok tekutín a obmedzenie príjmu potravy (pôst). Základom liečby je vypotiť sa. Potenie sa dá dosiahnuť fyzikálnymi prostriedkami (horúci kúpeľ, zvýšenie teploty v miestnosti, teplé oblečenie a teplá pokrývka). Pomôže aj vypitie horúceho bylinného čaju, akéhokoľvek, najlepšie takého, ktorý podporuje potenie (lipa, baza a pod.). Tým sa v organizme dosiahne vysoká teplota mobilizujúca prirodzené obranné sily organizmu. Telesná teplota väčšinou kolíše v priebehu dňa - večer medzi 16. - 20. hodinou je najvyššia, nadránom okolo 4. hodiny najnižšia. Až pri vyšších teplotách sa podávajú lieky znižujúce teplotu - u detí paracetamol (Paralen, Panadol Baby); u dospelých, ktorí nemajú problémy so žalúdkom - kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin) alebo - najmä pri bolestiach Ibuprofen. Tieto isté účinné látky obsahujú aj mnohé oveľa drahšie viaczložkové prípravky, kde je často navyše kofeín, vitamín C a ďalšie látky s cieľom rýchlo postaviť chorého "na nohy". Kofeín v tomto období nie je veľmi vhodný, pretože treba ležať v posteli v polospánku alebo v spánku a pôstiť sa. Vhodné sú najmä ovocné a bylinné šťavy a hlavne dostatok tekutín. V prípade neznižujúcej sa vysokej teploty môžu byť potrebné aj studené zábaly.

V tejto fáze je chorý infekčný, a nemal by chodiť medzi ľudí - podľa možnosti ani k lekárovi, kde si môže najskôr len v čakárni vymeniť, a prípadne získať ďalšie nové mikroorganizmy. Po úvodnych - tzv. prodromálnych príznakoch sa prejavia ďalšie príznaky, ktoré ukážu o čo asi pôjde. Nemusia sa však objaviť ďalšie symptómy - okrem celkovej slabosti, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov (pri viróze). Môže byť z toho nakoniec "brušná chrípka" - viróza s hnačkami, alebo silná nádcha, zápal hrdla, kašeľ a pod. Tieto príznaky sa liečia symptomaticky (živočíšne uhlie, čaj zo šalvie, materina dúška, skoroceľ a rôzne prípravky z lekárne). Na tieto príznaky môže nadväzovať bakteriálna superinfekcia, alebo môže byť bakteriálna infekcia prítomná od začiatku. Vtedy je potrebná antibiotická liečba. Zbytočne indikovaná antibiotická liečba však imunitu zhoršuje, narušuje fyziologické zloženie črevnej flóry, môže spôsobiť ďalšie komplikácie a zhoršiť účinnosť antibiotík v budúcnosti.

Ako spoznať že ide o bakteriálnu infekciu ? Silné bolesti hrdla s pocitom prekážky v krku (pri prehĺtaní) môžu poukazovať na angínu. Lymfatické uzliny krku môžu byť bolestivé alebo zväčšené. Dlhotrvajúci silný kašeľ s vykašliavaním môže byť prejavom zápalu priedušiek (bronchitídy). Bolesti ucha (najmä u detí) - možnosť zápalu stredného ucha (otitída), bolesti tváre a hlavy - možnosť zápalu prínosových dutín (sínusitída). Prejavom bakteriálnej infekcie môžu byť aj kožné vyrážky. Neustúpujúce vysoké teploty trvajúce niekoľko dní sa môžu vyskytnúť pri nedostatočnej imunite alebo v dôsledku bakteriálnej infekcie. Ochorenie je treba vyležať, pretože neliečená (nevyležaná) chrípka a chrípke podobné ochorenia, ako aj neliečené bakteriálne infekcie môžu spôsobiť vážne komplikácie. Lekára je teda väčšinou potrebné navštíviť až vtedy, ak sa ochorenie rozvinie, alebo pri prvých príznakoch možnej bakteriálnej infekcie. Napríklad: prvý deň sú prítomné len vysoké teploty, hrdlo nemusí byť zapálené - a na druhý deň môže vzniknúť zápal priedušiek alebo angína, liečbu ktorej môže chorý zanedbať, pretože "u lekára už bol". Po vyliečení (spravidla o 5 - 7 dní), v období rekonvalescencie je potrebný dostatok vitamínov a minerálii (najmä C, zinok, B-komplex, A, E, selén, kalcium, magnézium a ďalšie) a postupná adaptácia na aktivity všedného dňa.

O imunitný systém sa treba starať sústavne, je veľa ľudí ako Lenka, ktorí neboli "prechladnutí" mnoho rokov a žiaden vírus, či baktéria ich neprekvapí. V čase epidémie v okolí je potrebné užívať vitamíny a prostriedky zvyšujúce imunitu (Echinacea), a teplo sa obliekať a najmä teplo sa obúvať. Dodržiavať zásady hygieny, častejšie si umývať ruky ale i zuby (zvýšená hygiena ústnej dutiny). Nechodiť do kolektívu, do školy a na plesy - v prípade nevyhnutnej potreby je možné si dať na ústa rúšku. Ďalšie informácie sú v článku Prechladnutie, informácie o chrípke sú napríklad na stránke www.pfizer.sk, kde nájdete aj Nádcha/chrípka test.