Odpovedal: EDUSAN - lekár
Re: tehotenská nevoľnosť už po týždni???
(číslo príspevku 20.341, zo dňa 22.07.2003. videné 27702x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 20341:
Milá Pampeliska a Petra,

Nauzea (napínanie na zvracanie) sa objavuje zvyčajne v období od 6 týždňov po poslednej menštruácii, je to však individuálne. Podrobnejšie informácie sú napríklad na stránke Dr. Petrenka www.9mesicu.cz v článku Známky a příznaky těhotenství a Psychické změny v těhotenství.

Neisté známky tehotenstva (môžu mať aj iné príčiny) sú najčastejšie: pocit napätia v prsiach, nechutenstvo, pálenie záhy, zvláštne chute, častejšie močenie, neznášanlivosť cigaretového dymu, (ranné) napínanie na zvracanie, závraty, slabosť, únavnosť, bolesti hlavy, zápcha... Symptómy tehotenstva sú u každej ženy rôzne, rovnako ako i čas, v ktorom sa objavia.

Vynechanie menštruácie patrí medzi pravdepodobné známky tehotenstva, môže mať však tiež iné príčiny. Ak žena neplánuje tehotenstvo a vyľaká sa, stres môže spôsobiť ďalšie oddialenie menštruácie, pričom mnohé predmenštruačné a tehotenské príznaky sú (žiaľ) podobné. Často menštruácia príde neskôr, napríklad pri cestovaní, zmene výživy alebo pri stresoch a vyčerpaní. Najčastejším príznakom tehotnosti je ranné napínanie na zvracanie alebo zvracanie, ktoré sa objaví v období po vynechaní menštruácie. Niektoré ženy zvracajú popoludní, iné večer a niektoré celý deň. Záleží aj na tom, ako je žena vnímavá na svoje vnútorné cykly: niektoré citlivé ženy pociťujú zmeny už o niekoľko dní po oplodnení, iné po niekoľko týždňoch - a časť žien nepociťuje vôbec nič. Prvé príznaky sa môžu vyskytovať na 8. - 10. deň deň po ovulácii (kŕče v bruchu, slabý výtok, nauzea). Pre orientačné zistenie tehotenstva sa používa komerčný tehotenský test, ktorý je možné kúpiť v lekárni. Subjektívne známky tehotenstva sú nespoľahlivé a individuálne značne variabilné. Lepšie by Vám možno poradili ženy, ktoré už tehotné boli. Ak viete anglicky, alebo poznáte niekoho, kto by Vám to preložil, užitočné informácie získate na stránkach v anglickom jazyku, napr. webwomb, babymed.