Autor otázky: Natália
liečenie v sanatóriu - účinok
(číslo príspevku 256.274, zo dňa 28.06.2021. videné 47x)
ODPOVEDAŤ
 

Text príspevku číslo 256274:
Zdravím všetkých, prosím o skúsenosť, prípadne aj odbornú radu. Syn (23 ročný) trpí od detstva chronickou nádchou a pred rokom mu diagnostikovali astmu keď urobili vyšetrenie len pre istotu. Chvalabohu príznaky astmy nemá, trápi ho opakovaná nádcha, opuchnutá nosná sliznica a silná chúlostivosť na klimatizáciu. Keďže sa (po negatívnych skúsenostiach s kortikoidmi pri liecbe nosa) obáva užívať kortikoidy na liečbu priedušiek, rozhodol sa absolvovať aspon kúpeľnú liečbu v sanatóriu vo Vysokých Tatrách. My bývame na juhozápade Slovenska.
Problém nastal teraz keď má za cca 2 týždne cestovať do sanatória. Za 2-3 týždne po plánovanom návrate odtiaľ ho čakajú veľmi dôležité absolventské skúšky. Otec ho začal zneisťovať, že na liečení je riziko ochorenia a čo potom so skúškami. Dokonca vyhlásil, že sme dali prednosť kúpeľom pred školou. Týmto spôsobom som situáciu doteraz vôbec nehodnotila. Síce syn má ísť do kúpeľov prvý krát v živote sám, takisto to má byť jeho prvý dlhší pobyt mimo domu osamote.
Je klimatická liečba pre dýchacie cesty tak prospešná, že stojí za to riskovať? Alebo je lepšie kúpele zrušiť, cez toto leto nikam necestovať chodiť len do blízkeho lesa aby sa znížilo riziko na najnižšiu mieru? V sanatóriách v Tatrách je teraz vraj veľa postcovidových pacientov, neviem, či sú určite neinfekční. Ďakujem vopred za rady a skúsenosti.