Odpovedal: EDUSAN - dermatovenerológ
Re: Quinckeho edém - prosím MUDr.dermatovenerologa
(číslo príspevku 94.744, zo dňa 23.04.2006. videné 11253x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 94744:
Quinckeho edém je akútny opuch hlbokých vrstiev kože. Pravdepodobne ide o prejav alergickej reakcie prvého typu (celkove poznáme 4 typy) so sklonom k rýchlemu ústupu. Často sa vyskytuje spolu s akútnou alebo chronickou koprivkou. Príčinou vzniku Quinckeho edému môže byť alergia na potraviny s obsahom bielkovín, lieky, alergény ktoré vdychujeme (napríklad aj spomínané pliesne), rastliny alebo prídatné látky v potravinách. Predpokladá sa súvislosť aj s poruchami zažívacieho traktu, endokrinnými ochoreniami alebo ide o psychovegetatívnu príčinu.
Quinckeho edém postihuje najčastejšie okolie očí, pery, genitálie a končatiny v blízkosti kĺbov. Zvyčajne sa vytvára jedno alebo viacero opuchov. Pacient má pocit napätia kože, ale bez svrbenia. Koža v mieste opuchu je zvyčajne bledá. Najnebezpečnejšie je ak sa opuch vytvorí na jazyku, hltane alebo hrtane pretože môže spôsobiť dusenie pacienta.
Opuch dosahuje maximum v priebehu niekoľkých hodín a potom postupne mizne. Má sklon k opakovaniu alebo prechádza do chronickej formy.
Zriedkavá dedičná forma je zapríčinená nedostatočnou alebo chýbajúcou tvorbou jednej dôležitej bielkoviny, ktorá sa nazýva inhibítor C1 esterázy. Ochorenie začína už v detskom veku a diagnóza sa stanovuje vyšetrením aj iných dôležitých faktorov (celkový komplement a C4).
Liečba závisí od stupňa postihnutia, väčšinou sa však nezaobídeme bez kortikosteroidov. Zaručujem ale, že v žiadnom prípade kortikoidy nemôžu byť príčinou vypadávania vlasov! Práve naopak, použíavame ich v liečbe niektorých foriem padania vlasov, kedy môže dôjsť až k vypadnutiu všetkých vlasov nielen na hlave, ale aj po celom tele.
Ochorenie neustúpi pokiaľ sa stále pohybujete v prostredí v ktorom sa nachádzajú látky na ktoré máte potvrdenú alergiu. Prejavy však môžete tlmiť každodenným užívaním liekov proti alergii, a v lekárni si kúpte prírodné prípravky na podporenie funkcie imunitného systému. Lymfodrenáž ani diuretiká alergiu nevyriešia. Pokiaľ by opuch postihol dýchacie cesty tak treba užiť spomínané bronchodilatanciá, ale lekár Vám v tom prípade dá veľmi rýchle aj kortikoidy, bez nich by sa situácia zvládala len ťažko. Preto dôverujte tomu, čo Vám lekár dá a neodmietajte jeho postupy. Bolo by dobré urobiť ešte alergologické testy na potraviny a ich aditíva (látky, ktoré sa do potravín pridávajú, napr. kyselina benzoová). A podľa popisu priebehu ochorenia by som ešte doplnila rtg pľúc.
MUDr. Eva Rasochová
Dermatovenerologická klinika FNsPB Bratislava