ANTHRAX – FAQ

Čo je anthrax ?
Anthrax (slezinová sneť) je akútne infekčné ochorenie spôsobené baktériou tvoriacou spóry - Bacillus anthracis. Vyskytuje sa u domácich zvierat (kravy, ovce, kozy), od ktorých sa dá nákaza preniesť na človeka.
Ako sa anthrax prenáša ?
Môže sa preniesť tromi formami: vdýchnutím prachu (inhaláciou), cez kožu alebo cez tráviaci trakt. Dá sa nakaziť aj jedením nedostatočne uvareného mäsa nakazeného zvieraťa. Prenos ochorenia z človeka na človeka sa nepredpokladá. Inkubačná doba je najčastejšie 2 – 3 dni, zriedkavejšie 7 – 8 dní.
Ako sa anthrax prejavuje ?
Kožná forma: vyrážka (vezikula) s obsahom tekutiny, krvi alebo hnisu, s červeným opuchnutým lemom v okolí. V priebehu 1 – 2 dní sa vytvorí vred veľkosti 2 – 3 cm s červenou plochou na spodine, pričom môžu vzniknúť aj ďalšie vyrážky a červené pruhy. Súčasne sa zväčšia lymfatické uzliny v okolí. Približne 20 % pacientov s touto formou ochorenia môže zomrieť, ak sa nelieči.
Inhalačná – pľúcna forma: Táto forma je život ohrozujúca. Prvé príznaky môžu pripomínať bežné prechladnutie. Po niekoľkých dňoch sa objaví vysoká horúčka, triaška, zápal sliznice horných dýchacích ciest, dýchavičnosť s pocitom nedostatku vzduchu, vykašliavanie krvi a šokový stav. 
Črevná forma: prejavuje sa nechutenstvom, zvracaním, horúčkou, bolesťami brucha, vracaním krvi, krvavými hnačkami. Úmrtnosť u neliečených foriem je 25 – 60 %.
Dá sa očkovať proti anthraxu ?
Vakcinácia sa odporúča u osôb, ktoré pracujú so zvieratami v laboratóriu, u mäsiarov, chovateľov dobytka a ďalších rizikových skupín. Očkovanie sa odporúča aj u vojakov pre prípad napadnutia biologickými zbraňami. Očkuje sa tromi podkožnými injekciami v dvojtýždňových intervaloch, s následným preočkovaním po 6,12, 18 mesiacoch a prípadne aj boosterovou injekciou každoročne. Informácie o vakcínach v anglickom jazyku sú napríklad aj na stránke BROWN (human)
Ako sa anthrax diagnostikuje ?
Ochorenie sa dá potvrdiť izolovaním (dôkazom) baktérie Bacillus anthracis z krvi, z kožných vyrážok a z vykašlaného spúta. Okrem toho sa dá pri podozrení na infekciu sérologicky určiť prítomnosť špecifických protilátok proti povrchovým antigénom baktérie.
Môže byť anthrax použitý ako biologická zbraň ?
Žiaľ takéto nebezpečie existuje. Už jedna milióntina gramu anthraxu môže byť smrteľná. Ďalšie informácie v anglickom jazyku sú napríklad na stránke BROWN (terorism)
Dá sa anthrax liečiť ?
Ochorenie sa dá liečiť antibiotikami. Liečba je účinná len vtedy, ak sa začne včas. Pri neskorej liečbe môže byť priebeh ochorenia smrteľný. V liečbe sa používa penicilín v megadávkach (8 - 12 mil. j. denne intravenózne, v intervale každých 4 – 6 hodín), pri menej závažných formách streptomycín (1 – 2 g denne), tetracyklín, doxycyklín, erytromycín alebo chloramfenikol, v profylaxii doxycycline 100 mg 2 x denne alebo ciprofloxacin 500 mg dvakrát denne. Pri edémoch kortikoidy. Liečba trvá až 4 týždne.
Slovakofarma Hlohovec vyrába tabletky CIPHIN, ktoré usmrcujú vnímavé mikroorganizmy blokádou syntézy bakteriálnej DNA a využíva sa na profylaxiu Anthraxu, infekcie urogenitálneho traktu, kvapavky, infekcie dýchacích ciest, ORL infekcie, vnútrobrušné infekcie, infekčné zápaly kľbov a mäkkých tkanív.
Kde nájdem najnovšie informácie a adresy na internete ?
V anglickom jazyku, napríklad na adrese http://www.healthlinkusa.com


WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 2001