LIEČIVÉ BYLINY
VHODNÉ AKO PREVENCIA PRI NIEKTORÝCH OCHORENIACH

  1. ZVYŠOVANIE OBRANYSCHOPNOSTI (imunity)
  2. PRECHLADNUTIE
  3. KAŠEĽ
  4. NERVOZITA, DEPRESIA A NESPAVOSŤ
  5. VYSOKÝ KRVNÝ TLAK, CHOROBY SRDCA a CIEV
  6. PORUCHY TRÁVENIA
  7. PORUCHY PEČENE A ŽLČNÍKA
  8. PROBLÉMY S MOČENÍM A S PROSTATOU
  9. REUMATICKÉ OCHORENIA a ÚRAZY
  10. ŽENSKÉ OCHORENIA
  11. KOŽNÉ OCHORENIA a KŔČOVÉ ŽILY
  12. ZÁPALY OČNÝCH SPOJOVIEK
  13. OČISTNÉ KÚRY (pri alergiách)
  14. POVZBUDZUJÚCE PROSTRIEDKY
ZVYŠOVANIE OBRANYSCHOPNOSTI (imunity)
Echinacea purpurea (augustifolia) – koreň žuvali indiáni pri liečení rôznych rán. Aktivuje nešpecifický imunitný systém, čím chráni organizmus pred prechladnutím. Používa sa ako tinktúra, pre deti bez alkoholu alebo v cukríkoch
PRECHLADNUTIE
Šalvia lekárska – má protizápalové účinky najmä pri bolestiach hrdla a ďasien. Okrem toho znižuje nadmerné potenie. Používa sa na výplachy úst a kloktanie.
Lipa veľkolistá – má výrazný účinok na podporu potenia, pije sa 3-5 x denne.
Baza čierna – má potopudný a močopudný účinok.
Dúška tymianová – používa sa vo forme kúpeľa pri prechladnutí
Šípky – obsahujú vitamín C, magnézium, regenerujú organizmus. Čaj zo šípok je ideálnym prostriedkom na potlačenie smädu.
KAŠEĽ
Podbeľ liečivý – uvoľňuje hlieny a uľahčuje vykašliavanie.
Dúška tymianová – je šľachtenou formou materinej dúšky. Uvoľňuje hlieny a uľahčuje vykašliavanie pri zápale priedušiek. Používa sa čaj alebo sirup
Materina dúška – má protibaketriálne účinky, využíva sa na kloktanie pri  zápaloch horných dýchacích ciest, a na uľahčenie vykašliavania.
Divozel sápovitý – pre obsah saponínov a slizových látok sa používa pri suchom, dráždivom a neproduktívnom kašli.
Skorocel kopijovitý – zmierňuje zápaly hltana a ústnej dutiny, účinne tlmí dráždenie na suchý kašeľ. Má aj protibakteriálne účinky.
Slez lesný – obsahuje sliz, ktorý chráni sliznice a urýchľuje hojivé procesy. Používa sa hlavne pri suchom kašli.
Ibiš lekársky – obsahuje sliz, zmierňuje dráždivý kašeľ.
Prvosienka jarná – obsahuje saponíny, zrieďuje hlieny, uľahčuje vykašliavanie. Má i protizápalové účinky, a zmierňuje dráždenie na kašeľ.
Aníz (bedrovník anízový) – zvyšuje sekréciu hlienov a vykašliavanie, má antibakteriálne vlastnosti, príjemnú chuť a vôňu.
NERVOZITA, DEPRESIA A NESPAVOSŤ
Medovka lekárska – obsahuje silice, ktoré pôsobia sedatívne na nervový systém. Pôsobí upokojujúco aj na vegetatívny systém. Je ideálnou čajovinou na spánok. Uvoľňuje kŕče žalúdka a čriev. Čaj má príjemnú vôňu i chuť.
Ľubovník bodkovaný - červený hypericín (v bodkách) má upokojujúce účinky, odstraňuje stres, napätie a pocity strachu, bez toho aby utlmoval alebo uspával, pričom nie je návykový. Pomáha pri problémoch v klimaktériu.
Chmeľ obyčajný – obsahuje lupulín, ktorý tlmí mozgovú kôru, používa sa pri podráždenosti, pocitoch napätia a nespavosti.
VYSOKÝ KRVNÝ TLAK, CHOROBY SRDCA a CIEV
Imelo biele – reguluje krvný tlak. Vysoký krvný tlak znižuje, nízky krvný tlak upravuje. Odstraňuje závraty a pocity návalov krvi do hlavy. Spomaľuje zrýchlenú frekvenciu srdcovej činnosti. V liečbe sa používa macerát (výluh za studena).
Hloh jednosemenný – rozširuje cievy zásobujú srdce, čím sa zlepšuje prekrvenie i výživa srdca (srdcový chlieb). Zvyšuje výkonnosť srdcového svalu, rozširuje periférne cievy, čím mierne znižuje krvný tlak. Odporúča sa dlohodobé pitie hlohového čaju 2-3 šálky denne a to i preventívne u manažérov po štyridsiadke ako ochrana srdcového svalu. Zlepšenie zdravotného stavu sa prejaví asi po šiestich týždňoch, čaj možno piť roky bez nežiadúcich účinkov.
Rozmarín lekársky – posilňuje srdce, zlepšuje krvný obeh a upravuje nízky krvný tlak. Používa sa pri poruchách periférneho prekrvenia.
Ginko dvojlaločné – odvar alebo tinktúra z listov zlepšuje prekrvenie mozgu bez toho aby sa znížil krvný tlak. Upravuje nepravideľnú činnosť srdca. Používa sa u chorých s arteriosklerózou.
PORUCHY TRÁVENIA
Rumanček kamilkový – pôsobí protizápalovo, proti kŕčom a podporuje odchod plynov z čriev. Pre hojivé účinky sa používa pri žalúdočných vredoch vo forme čaju. Účinok sa zvýši otáčaním tela okolo vlastnej osi v leže (ležať 10 minút na každej strane tela).
Mäta prieporná – má účinky proti kŕčom, nadúvaniu, podporuje tvorbu a vylučovanie žlče. Zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a podporuje chuť do jedla. Znecitlivuje sliznicu žalúdka a tlmí nutkanie na zvracanie. Účinkuje proti tvorbe hnilobných plynov a podporuje ich vylučovanie. Má aj dezinfekčné účinky na črevá. Pije sa tri krát denne pred hlavnými jedlami.
Puškvorec obyčajný – zvyšuje tvorbu žalúdočnej šťavy, uvoľňuje kŕče. Zvyšuje chuť do jedla a používa sa pri nechutenstve.
Medovka lekárska – pôsobí proti kŕčom, má protibakteriálne účinky.
Levandula úzkolistá – zlepšuje pohyb čriev, zmierňuje kŕče, povzbudzuje tvorbu tráviacich enzýmov a má protibakteriálne úäčinky.
Aníz (bedrovník anízový) – zvyšuje sekréciu tráviacich enzýmov, zlepšuje trávenie a odstraňuje plynatosť. Pre príjemnú chuť a vôňu sa používa hlavne u detí.
Zemežlč menšia – obsahuje čisté horčiny, ktoré povzbudzujú všetky tráviace žľazy. Zlepšuje trávenie i vstrebávanie živín.
Chmeľ obyčajný – obsahuje horčiny, ktoré stimulujú vylučovanie žalúdočnej šťavy. Okrem toho má i antibakteriálne účinky.
Fenikel obyčajný – odstraňuje plyny a podporuje pohyb čriev a vylučovanie stolice. Používa sa hlavne u detí.
Senný list (kasia úzkolistá) – je najúčinnejšie rastlinné preháňadlo. Tento účinok sa dostaví asi za 6-8 hodín po vypití čaju. Užíva sa macerát za studena. Neodporúča sa dlhodobé používanie pre možnosť vzniku návyku.
PORUCHY PEČENE A ŽLČNÍKA
Pestrec mariánsky (Silybum mariánske) – má ochranný účinok na pečeňové bunky, podporuje ich obnovovanie a náhradu pri chronickom užívaní liekov alebo alkoholu.
Púpava lekárska – regeneruje funkciu pečene, podporuje prietok žlče.
Zemežlč menšia – upokojuje podráždený žlčník a zabraňuje kolikám u pacientov so žlčovými kameňmi.
Ľubovník bodkovaný – uvoľňuje kŕče v žlčových cestách, zlepšuje vylučovanie žlče.
Medovka lekárska – pôsobí proti kŕčom žlčových ciest.
Mäta prieporná – podporuje tvorbu a vylučovanie žlče, používa sa pri zápaloch žlčových ciest a pri žlčových kameňoch.
PROBLÉMY S MOČENÍM A S PROSTATOU
Breza previsnutá – zvyšuje vylučovanie moču, používa sa k preplachovacej liečbe pri zápaloch močových ciest. Používa sa preventívne proti vzniku močových kameňov.
Zlatobyľ obyčajná – má výrazné močopudné účinky, zlepšuje činnosť obličiek, odstraňuje edémy, pomáha vyplavovať piesok. Používa sa i pri zápaloch obličiek. Má aj protibakteriálne účinky.
Praslička roľná – obsahuje kyselinu kremičitú, ktorá má pri vylučovaní moču funkciu ochranného koloidu. Používa sa ako prevencia vzniku kameňov a pri zápaloch močových ciest.
Vrbovka malokvetá – používa sa v prevencii a ako doplnok liečby pri adenóme prostaty. Pôsobí hojivo pri zápaloch prostaty i močového mechúra.
Hluchavka biela – zmenšuje benígne zväčšenie prostaty, odporúča sa po operáciach prostaty.
REUMATICKÉ OCHORENIA a ÚRAZY
Pŕhľava dvojdomá (žihľava) – priaznivým účinkom na metabolizmus a vylučovanie odpadových produktov zmierňuje prejavy reumatizmu. Pri chronických bolestiach kĺbov sa používa aj priama lokálna aplikácia dotykom čerstvými pŕhľavovými byľami.
Vŕba biela - má protizápalové účinky a účinky proti bolesti. Liečebne sa používa hlavne kôra, ako tinktúra alebo čaj.
Púpava lekárska – podporuje metabolizmus a detoxikáciu organizmu, preto sa odporúča pri chronických reumatických ťažkostiach.
Kostihoj lekársky – podporuje regeneráciu tkanív a tvorbu kalusu, čím pomáha pri hojení zlomenín kostí. Aplikuje sa lokálne masť alebo krém.
Arnika montana – používa sa na vonkajšiu aplikáciu pri poraneniach (pohmoždenie svalu, výron, podvrtnutie, opuch a pod.). Používa sa obklad, alebo masť.
ŽENSKÉ OCHORENIA
Rebríček obyčajný – používa sa pri menštruačných ťažkostiach, pri nadmernom krvácaní, pri kŕčoch a pri problémoch v klimaktériu.
Alchemilka žltozelená – zmierňuje krvácanie, posilňuje maternicu v gravidite i po pôrode.
Pastierska kapsička – používa sa pri silnej a bolestivej menštruácií a k celkovému posilneniu organizmu pri vyčerpaní.
Prvosienka jarná zmierňuje menštruačné a klimakterické ťažkosti najmä u intelektuálne založených žien s častými migrénami.
Hluchavka biela – odporúča sa pri nepravidelnej menštruácii, zápaloch v podbrušku a pri výtoku.
KOŽNÉ OCHORENIA a KŔČOVÉ ŽILY
Nechtík lekársky pri vonkajšom použití pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, podporuje hojenie rán. Používa sa pri preležatinách a to i preventívne, pri nehojacich sa vredoch predkolenia, účinný je aj v liečbe panarícia (zápal okolia nechtu). Používa sa akomasť, gél alebo krém.
Kostihoj lekársky – obsahuje alantoin, ktorý povzbudzuje hojenie rán podporou granulácie.
Pagaštan konský – má protizápalové účinky, zmierňuje opuchy, znižuje zrážavosť krvi. Používa sa v liečbe zápalov žíl, krvných zrazenín a podliatin.
ZÁPALY OČNÝCH SPOJOVIEK
Očianka Rostkovova – používa sa pri infekčných očných ochoreniach (zápal spojoviek, jačmeň a pod.). Odporúča sa i pri očnej únave a svetloplachosti. Používa sa obklad, premývanie, zápar alebo macerát.
Rumanček kamilkový – na vonkajšiu aplikáciu pri zápaloch spojoviek i alergických sa pripravuje zápar (3g na 100 ml vody).
OČISTNÉ KÚRY (pri alergiách)
Pŕhľava dvojmocná (žihľava) – považuje sa za najúčinnejšiu detoxikačnú “krv čistiacu” bylinu. Rozpúšťa toxické látky, podporuje trávenie, metabolizmus a vylučovanie moču. Obsahuje železo a vitamín K. Má priaznivé účinky i pri alergickej nádche.
Púpava lekárska – zlepšuje trávenie a metabolizmus, má močopudné účinky, znižuje hladinu cukru v krvi. Pomáha pri zápche i chronických zápaloch (akné).
Praslička roľná – obsahuje kyselinu kremičitú. Má celkové očistné a detoxikačné účinky na organizmus. Podporuje metabolizmus, vylučovanie a činnosť pečene. Podporuje hojenie a regeneráciu cievnej steny. Odporúča sa používanie hlavne v starobe, kedy je znížené množstvo kremíku v organizme.
Breza previsnutá – obsahuje flavonoidy, saponíny, C vitamíny, podporuje vylučovanie moču a toxických produktov z organizmu.
Rumanček kamilkový – má celkové i lokálne protialergické účinky.
POVZBUDZUJÚCE PROSTRIEDKY
Žeň-šeň (všehoj ázijský) – podporuje adaptačné mechanizmy, pôsobí protistresovo, chráni organizmus pred vyčerpaním, má posilňujúce účinky, zlepšuje činnosť zmyslových orgánov (zrak a sluch).
Šípky – majú vysoký obsah vitamínov (A,C,B,E…), podporujú metabolizmus, zlepšujú funkciu kapilár, urýchľujú hojenie, zlepšujú celkový stav a posilňujú organizmus. Spolu s ibišovým a mätovým čajom patrí šípkový čaj medzi najúčinnejšie prostriedky proti smädu.


Posledná aktualizácia: 18.08.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 1999