- považuje sa za najstarší a najdokonalejšie prepracovaný systém liečby na svete, ktorý integruje vedeckú exaktnosť s intuíciou, pričom človeka nedelí na jednotlivé orgány ale považuje ho za nedeliteľný celok. Preto liečba je zameraná na človeka, ktorý najlepšie pozná príčinu svojho ochorenia, a vo väčšine prípadov je zodpovedný za vychýlenie organizmu z rovnováhy. Cieľom je preventívne pôsobiť proti vzniku ochorení, alebo liečiť počiatočné štádia ochorení. Choroba sa považuje za hriech proti zdravému rozumu. Človek postupne stratil prirodzenú schopnosť rozoznávať, čo je pre jeho organizmus dobré, a čo mu škodí.
Ájurvéda predpokladá, že ochorenie vzniká narušením správneho pomeru živlov vzduchu, ohňa a vody. Človek ovládaný živlom vzduchu je aktívny, tvorivý, pričom je nerozhodný a má horšiu pamäť. Raduje sa zo života a rád utráca peniaze. Človek ovládaný živlom ohňa veľa zje, je intelektuálny vedecký typ, dobrý organizátor, rád opovrhuje inými, preniká do jadra problému. Telesný typ ovládaný živlom vody má dostatočné zásoby energie, stravuje sa menej pravidelne, je pomalšie chápavý, ale čo si raz zapamätá nikdy nezabudne, neutráca peniaze, je schopný vytrvalo vykonávať i monotónnu prácu. Samozrejme že žiadneho človeka nemožno jednoznačne zatriediť do niektorého z uvedených typov, ale každý je ich zmesou v rôznom pomere. Vychýlením niektorého živlu vzniká nerovnováha, ktorá ak sa nekoriguje zmenou životosprávy alebo stravovania, môže spôsobiť vznik ochorenia. Pre každý typ sú vhodné iné potraviny a naopak iný druh potravín je škodlivý. Napr. pre typ vetra je vhodná varená zelenina, pričom nevhodná je surová zelenina. Pre typ ohňa sú nevhodné stimulujúce látky a alkohol, vhodné sú však napríklad mliečne výrobky. Telesný typ vody by nemal soliť a sladiť, vhodné je ovocie, najmä jablká. V prípade hroziaceho nebezpečenstva sa najviac bojí typ ovládaný vzduchom, najmenej typ s prevahou živlu vody, najagresívnejšie reaguje človek s prevahou ohňa. Pomer živlov v tele sa mení i počas ročných období (napr. na jar musí nahromadená tekutina a hlieny opustiť telo – kýchaním a pod.). Človek sa má riadiť prirodzenými potrebami – jesť len keď je hladný, piť len ak je smädný a spať len vtedy ak sa dostaví potreba spánku, ktorá sa s vekom skracuje. Jedlo má byť pripravené s láskou pre konkrétneho človeka, a musí byť dokonalé požuté v ústach (aspoň 30x) – tým sa zlepší vstrebávanie a využitie pre organizmus potrebných živín.
Diagnostické metódy sa zaoberajú pulzom, pozorovaním celkového vzhľadu, tváre, analýzou hlasu, vyšetrením dotykom, pozorovaním nechtov, očí, vyšetrením jazyka, vzorku moču a tuhých výkalov. Pokožka zdravého človeka by mala žiariť, jazyk by mal byť čistý, ružový - ako zrkadlo. Pozdĺžne ryhy na nechtoch môžu poukazovať na alergiu. Stolica zdravého človeka by nemala mať zápach, mala by byť v celku, bez nutnosti používať toaletný papier. Moč by mala mať farbu nového zlata. Neodporúča sa zaťažovať organizmus tak aby dochádzalo k nadmernému poteniu.
V terapii sa okrem úpravy stravovania a životosprávy odporúčajú očistné terapie – terapeutické zvracanie, použitie preháňadiel, výplach čriev, čistenie a masáž nosa, čistenie krvi hladovkou a očistnými kúrami. Odporúča sa obmedzenie požívania stimulujúcich látok, najmä kávy, ktorá u žien po 40. roku života môže spolupôsobiť pri vzniku osteoporózy. Stimulujúce látky môžu v tele uvoľniť energiu len vtedy, ak v ňom nejaká energia je. Väčšina stimulancií (napr. alkohol) je v malých dávkach liekom, vo veľkých dávkach zasa jedom. Namiesto povzbudzujúcich prostriedkov sa odporúčajú byliny a koreniny.
Podrobné informácie o Ájurvéde, spolu so zoznamom vhodných a nevhodných potravín pre telesné typy je možné nájsť vo virtuálnom kníhkupectve: Zora Doval: Ájurvéda. Tradiční indická medicína I a II, CAD PRESS Bratislava 1999.
Posledná aktualizácia: 27.12.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 1999