Podľa epidemiologických štúdií až vyše 40% mužov vo veku 18 - 50 rokov má stredný až ťažký typ plešivosti, pričom jej výskyt a rozsah sa zvyšuje s vekom. Vlasy sú pre človeka dôležité predovšetkým z hľadiska sociálnej komunikácie: až vyše 80% mužov pociťuje stratu vlasov ako stratu vlastnej identity, zraniteľnosti a zníženie atraktivity. Tento nedostatok sa snažia kompenzovať inými prednosťami - fúzami, bradou, cvičením svalov a podobne.
Vlas vyrastá z vlasového korienka v aktívnej fáze, ktorá trvá 4 - 7 rokov, pričom v rastovej fáze je súčasne asi 85 % vlasov. Denná strata 50 - 100 vlasov nemusí ešte znamenať abnormalitu. Priemerná rýchlosť rastu je asi 1,2 cm mesačne. Vlasy rastú najrýchlejšie v lete a najpomalšie na jeseň a v zime. Výraznejšie spomalenie rastu vlasov nastáva až po 70 rokoch života. Pre vlasy je dôležitá úloha mužského hormónu testosterónu, ktorý ovplyvňuje i správanie muža, sexuálny pud, túžbu po moci a agresivitu. Tento hormón sa vplyvom enzýmu (5-alfa-reduktázy) premieňa na vysoko aktívnu formu dihydrotestosterón, ktorý poškodzuje vlasové korienky a skracuje aktívnu rastovú fázu vlasov na vrchole a temene hlavy. Tvorbu tohto hormónu môže podporovať i nadmerná tvorba mazu, a jeho šírenie po pokožke bez použitia šampónu môže poškodiť ďalšie vlasové korienky. Eunuchovia (kastrovaní muži), i keď mali dané dedičné predpoklady k plešivosti, neboli nikdy plešatí. Mužské hormóny priaznivo ovplyvňujú rast chlpov na tele (čo je pre mnohé ženy atraktívne), no na druhej strane nepriaznivo vplývajú na pokrývku hlavy. Určitou útechou pre nespravodlivo plešatých môže byť hypotéza, podľa ktorej fylogenetický vývoj smeruje od chlpatého pračloveka k bezvlasému človekovi budúcnosti. Ženské hormóny - estrogény chránia pred vypadávaním vlasov, ale ich vplyv je menej výrazný.
Predpokladá sa účasť dedičnosti, hormónov, dietetických vplyvov a stresov. Gén (dedičnú vlohu) pre plešivosť môže dieťa zdediť od ktoréhokoľvek z rodičov. Podľa posledných genetických štúdií sa predpokladá účasť viacerých génov, pretože ani štúdie s génom pre dôležitý enzým (5-alfa-reduktázu) nepriniesli jednoznačné výsledky. Rodinný výskyt je nepochybný, podľa viacerých údajov až 80 % synov malo plešatých otcov. Androgénne (mužskými hormónmi podmienené) vypadávanie vlasov je spôsobené len aktívnym metabolitom (produktom látkovej premeny) testosterónu, nie hormónom samotným. Aj u žien je rast vlasov ovplyvňovaný hormónmi: pri poklese hladiny ženského hormónu estrogénu, napríklad na konci tehotenstva, alebo po ukončení antikoncepcie, nastáva často vypadávanie vlasov, ktoré je však vždy miernejšie a rovnomernejšie. Vypadávanie vlasov je výraznejšie pri nadmernej spotrebe tukov a cukrov v potrave (v Japonsku v čase tradičnej stravy pred 2. svetovou vojnou bola plešivosť veľmi zriedkavá). Podľa orientálnej medicíny husté a pevné vlasy znamenajú, že ich majiteľ jedol zeleninu a obilniny v správnom pomere, ak sú vlasy tenké a riedke môžu poukazovať na nadmernú spotrebu živočíšnych produktov. Vlasy odrážajú funkciu čreva, a plešivosť je znamením, že vnútorné orgány sa oslabujú. Podľa tradičnej medicíny rohy plešiny (typ A = III) poukazujú na zlý stav obličiek, stred hlavy (typ M = V) na choré pľúca a srdce a zadný kruh (hipokratická plešina = typ IV) na zlú funkciu čriev. (Označenie plešivosti mužského typu rímskymi písmenami je medzinárodné podľa tzv. Norwoodovej stupnice). Tieto niekoľko tisícročné pozorovania podporujú i najnovšie štúdie: u mužov ktorí strácali v priebehu 6 rokov vlasy (na vrchole hlavy) ochoreli dvakrát častejšie na srdcové ochorenie a ich úmrtnosť na tieto ochorenia bola až štyrikrát vyššia ako u mužov, ktorí vlasy nestrácali.
Okrem týchto zdanlivo neovplyvniteľných príčin straty vlasov sú aj príčiny zjavné a odstrániteľné. Patria medzi ne napríklad fyzikálne (nosenie nesprávnej pokrývky hlavy), chemické (použitie agresívnych šampónov (kondicionérov), vplyvy žiarenia, ďalej infekčné, kožné a endokrinné ochorenia (porucha funkcie štítnej žľazy pri nedostatku jódu). Jednostranná, na vitamíny a minerálie chudobná strava alebo strava bohatá na živočíšne tuky môžu byť príčinou zhoršenia kvality vlasov. Nadmerná funkcia potných a mazových žliaz zvyšuje vypadávanie vlasov a môže byť spôsobená i emocionálnym stresom (manažérska práca pod časovým tlakom, hektický životný štýl a podobne). Stres vyvoláva napnutie svalov a stiahnutie (zúženie) ciev v oblasti vlasatej časti hlavy, čím sa zhoršuje výživa vlasového korienka. I štúdie na stresovaných mačkách zistili vypadávanie srsti vplyvom stresu, ktoré ustúpilo (u 6 z 8 mačiek) po podaní upokojujúcich liekov. Je dôležité vedieť, že vypadávanie vlasov vyvolávajú alebo zhoršujú aj mnohé lieky (napríklad znižujúce cholesterol, vysoký krvný tlak, lieky proti depresii, na vredovú chorobu a mnohé iné), preto je dôležité spýtať sa ošetrujúceho lekára na nežiadúce účinky liekov týkajúce sa vlasov. Tieto vedľajšie účinky, ak sa vyskytujú, sú uvedené i na informácii pri pacienta, ktorá je súčasťou každého lieku.
Dôležité je správne umývanie vlasov vtedy, ak ich kvalita je zhoršená, minimálne jedenkrát do týždňa, podľa potreby i častejšie. Šampón musí byť kvalitný a vlasy sa musia dať dobre rozčesať. Dobrý šampón je potrebné vybrať metódou pokusov a omylov. Ak je potrebný kondicionér, mal by obsahovať vlasom prospešné látky (napr. benzalkonium chlorid). Do veľmi suchých vlasov je vhodné vtierať olivový olej (na noc). Po umytí je vhodné vlasy vysušiť prirodzene, bez prúdu horúceho vzduchu. Odporúča sa jemná masáž vlasov prstami na zlepšenie cirkulácie krvi a kefovanie (kefou alebo hrebeňom) v smere rastu vlasov. Pri mastných a poškodených vlasoch však takéto rozširovanie mazu nie je vhodné. Vlasom škodí slnko, vietor, znečistené ovzdušie a kúpanie v chlórovanej vode. Pre spomalenie vypadávania vlasov sú 7 ročné skúsenosti s prípravkom na báze prírodného vysokomolekulárneho hyaluronanu (výťažok z kohútích hrebienkov) - Biohar, ktorého účinok sa môže prejaviť už po dvoch týždňoch lokálneho vtierania do vlasov. Nemenej dôležité sú i diétne opatrenia: vyvážená strava s dostatkom zeleniny, ovocia, obilnín a strukovín, s obmedzením živočíšnych produktov a sladkostí, môže zlepšiť kvalitu vlasov. Klinické skúsenosti ukázali i priaznivý účinok mastných kyselín v slnečnicovom, sójovom a púpalkovom oleji (odporúča sa jedna čajová až polievková lyžica oleja denne). Potrebný je dostatok vitamínov H (biotín), M (folacín), B5 (pantenol), B6 (pyridoxín), zinku a železa. K dispozícii sú špeciálne vitamínové tabletky pre vlasy ako napr. Hair Booster, Feminine support, Zinok, Biotín a pod. Z bylinných prípravkov sa používa čajovník čínsky (zelený čaj), pŕhľava dvojdomá (žihlava) do vlasov vo forme odvaru, alebo celkovo pitím čaju. Dobré skúsenosti sú i s výťažkami z kôry africkej rastliny Pygeum africanum, ktoré sa používajú i v liečbe ochorení prostaty (predstojnej žľazy).
Podľa literatúry bolo na vypadávanie vlasov schválených niekoľko stotisíc liekov. Až posledné 2 z nich priniesli novú nádej, a najnovší liek zasahuje do samotnej podstaty vypadávania vlasu - zastavuje premenu testosterónu blokádou enzýmu (5-alfa-reduktázy) na vlasom škodlivý dihydrotestosterón. Tento liek sa nazýva FINASTERIDE (Propecia ®). Používa sa na stimuláciu rastu vlasov - 1mg tableta jedenkrát denne. Účinok sa prejaví približne po 3 mesiacoch a pretrváva len počas trvania liečby, odporúča sa preto mnohoročná (doživotná) liečba. Nežiadúce účinky pri tejto dávke lieku sú veľmi zriedkavé. Môžu sa vyskytnúť občasné bolesti brucha, pokles pohlavnej túžby, zväčšenie prsníkov a ďalšie ťažkosti, ktoré sú uvedené na priloženom letáku.
Pre lokálne použitie na vtieranie do vlasov je určený roztok MINOXIDIL (Rogaine ®). Bežné dávkovanie je aplikácia 1 ml do vlasovej pokožky 2 x denne alebo podľa rady lekára. Po 12 mesiacoch užívania bolo zistené zlepšenie rastu vlasov u 39% pacientov v porovnaní s 11% užívajúcich placebo. Nežiaducim účinkom môže byť podráždenie pokožky alebo akné v mieste aplikácie. Odporúča sa i podávanie oboch liekov súčasne.
Záujemci z USA alebo i z niektorých iných krajín môžu, po vyplnení formuláru a lekárskej konzultácii na diaľku, kúpiť obidva lieky napr. na adrese: www.procarehair.com/prtherapy.html.
U žien sa v liečbe vypadávania vlasov používa látka pôsobiaca proti mužskému pohlavnému hormónu - antiadrogén (cyproterone acetát a ethinyl-estradiol) alebo spironolaktón po dobu 1 - 2 rokov. Ďalšie nové molekuly liekov sú v štádiu výskumu.
Ak máte dostatok peňazí, a predstava skalpela Vám nenaháňa hrôzu, k dispozícii je niekoľko overených chirurgických metód. Najpoužívanejšia metóda je transplantácia vlasov v 1 - 4 zákrokoch, podľa rozsahu plešivosti. Princípom metódy je prenos neporušených vlasových korienkov zo zadnej a bočnej časti hlavy (ktoré sú odolné voči vplyvu hormónov) na plešivé miesta hlavy. V operačnej technike sa používa i laserová technológia. Ďalšia metóda je možnosť odstránenia (zmenšenia) plešivej kože skalpu, pokiaľ nejde o rozsiahlu plešivosť. Pri výbere pracoviska na zákrok je potrebné byť opatrní a odporúča sa vidieť výsledok na skutočnom pacientovi (nielen na fotkách "pred a po"), ale porozprávať sa s absolventom takejto liečby.
Vypadávanie vlasov je možné i pri dedičnej záťaži podstatne spomaliť alebo obmedziť správnou starostlivosťou o vlasy a zmenou stravovacích návykov.
Nie je potrebné vyhadzovať zbytočné peniaze za neoverené prostriedky. V kapitole Vitamíny a minerálie nájdete zoznam potravín podľa obsahu vitamínov potrebných pre rast vlasov spomenutých v tomto článku. Priamo na Internete si vo virtuálnej predajni môžete zakúpiť i niektoré vitamínové prípravky a lokálne prostriedky proti vypadávaniu vlasov.
Posledná aktualizácia: 18.08.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 1999