AFRODIZIAKÁ

liečivá zvyšujúce pohlavnú potenciu

Je potrebné aj v dnešnej dobe používať stáročiami overené prostriedky na zvýšenie sexuálnej túžby? Alebo v čase počítačov a vibrátorov je možné vytvoriť dokonalého sexuálneho robota? Budú mladým ľuďom stačiť virtuálne zážitky sprostredkované Internetom? Sú problémy dnešného človeka rovnaké ako problémy neandertálcov? Nehrozí používanie afrodiziák vznikom sexuálnej závislosti či posadnutosti?

DEFINÍCIA

Názov prostriedkov zvyšujúcich pohlavnú silu a túžbu je odvodený od mena starogréckej bohyne zmyselnej lásky - Afrodity. V histórii sa používalo množstvo látok pre celkové i lokálne použitie. Väčšina bola prírodného pôvodu a pripravená z bylín alebo zo živočíchov, používali sa však i nerasty (kamene). Niektoré sa používali len na podklade povier s cieľom získať sexuálnu energiu od domnelého darcu telesnej sily: strúhané jelenie parohy, pomleté rohy nosorožca, sušené samčie pohlavné orgány jeleňa získané počas ruje. Použitie afrodiziák má veľmi dlhú históriu, používali sa v starom Egypte, v Číne, rozšírené boli i v Islamskom svete. V tantrických obradoch sa používali afrodiziaká i pre mystické účely. Používali sa v starých kultových rituáloch pri erotickom obcovaní medzi chrámovými služobníkmi. Odporúčali sa na spestrenie monogamného sexuálneho spolužitia po viacročnom spolužití. Dnes afrodiziaká používajú hlavne ázijské národy. Sú to stáročiami overené prostriedky, ktoré môžu zvyšovať pohlavnú túžbu a výkonnosť u zdravých ľudí. Pri telesných ochoreniach alebo vážnych psychických problémoch sú ich účinky nevýrazné.

BYLINNÉ AFRODIZIAKÁ

DURMAN

Obsahuje alkaloidy (atropin, skopolamin a ďalšie). Používanie kvetu durmanu zlepšuje funkciu penisu. Často sa kombinoval s inými prostriedkami a mohol sa fajčiť, jesť alebo piť. Pri náboženských obradoch sa používala zmes semena durmanu a kvetov konope. Durman sa používal pri zvádzaní chladných žien a žien, ktoré neznášali mužov. Vo väčších dávkach obete neboli schopné odporu alebo zaspali, čo sa často zneužívalo pri prepadoch.

KONOPE

Používalo sa najčastejšie spôsobom pri ktorom sa fajčili suché samičie kvety. Podľa ajúrvédy je to afrodiziakum určené pre manželské páry, nie pre sexuálnych dobrodruhov. Užívateľovi sa jeho partnerka stávala žiadúcou. Používalo sa však i pri tantrických praktikách v Indii na dosiahnutie sexuálnej extázy (nirvány) až k splynutiu s vesmírom. Pri týchto obradoch sa používali i vône olejov s afrodiziackými účinkami, jedla sa ryba, pilo sa víno, podávalo sa konope s durmanom. Muž a žena boli k týmto rituálom špeciálne trénovaní. Počas celého rituálu musel mať muž erekciu v trvaní niekoľko hodín. Podľa niektorých názorov môže nadmerné užívanie konope spôsobovať neskôr impotenciu.

MAK

Používala sa šťava z makovíc - ópium. Ako afrodiziakum sa používalo hlavne v Indii a v Číne, pričom sa fajčilo alebo sa používalo ako potravina. Inšpirovalo erotickú fantáziu a posilňovalo pocity nehy. Nežiaducim vedľajším účinkom bola zápcha, preto sa ópium kombinovalo s inými prostriedkami napríklad vo forme ópiovej tinktúry. V oriente sa z ópia pripravovali pilulky radosti v kombinácii s ďalšími látkami.

VINIČ A HROZNO

Víno sa používalo ako opojný nápoj pri chrámových slávnostiach napríklad v starom Egypte a v Babylone. Často sa do vína dávali prísady potencujúce jeho afrodiziacké vlastnosti, najčastejšie byliny. Takéto nápoje sa podávali napríklad pri orgiách spojených s kultom boha Dionýza.

MUCHOTRÁVKA ČERVENÁ

Ako afrodiziakum sa najčastejšie fajčili jej za tepla sušené hlavy. Šamani sa dostávali pomocou tejto huby do tranzu. Sušená huba zvyšuje sexuálnu dráždivosť a má i vlastnosti ovplyvňujúce psychiku.

MANDRAGORA LEKÁRSKA

Najčastejšie sa pridávala do vína. Koreň vzbudzoval pohlavnú túžbu u chladných ľudí. Môže vyvolať i hlboký spánok.

ATROPA BELLADONNA

Je rastlina botanicky príbuzná Mandragore. Používala sa ako prísada do mnoho nápojov, problémom bolo odhadnúť účinnú terapeutickú dávku, ktorá je blízka toxickej, a preto často dochádzalo k otravám.

DAMIÁNA - TURNERA DIFFUSA

V Mexiku sa pil horúci vývar z tejto rastliny. Na trhu sa predávajú i kapsle s výťažkom z tejto rastliny pomenovanej po misionárovi. Afrodiziacké účinky sú výraznejšie v kombinácií s inými látkami.

BLEN ČIERNY

Pridával sa do medoviny a do piva. Najväčšie afrodiziacké účinky má pri fajčení semien alebo sušených listov.

ŽEŇ-ŠEŇ

Podľa predstáv tradičnej čínskej medicíny udržuje v rovnováhe energiu jing a jang, čím predchádza vzniku mnohých ochorení. Žeň-šeň preto pomáha udržovať radostný sexuálny život. Používal sa vo forme žuvania čerstvého koreňa, pripravoval sa vývar z koreňa a pridával sa do alkoholických nápojov. Často sa kombinuje s inými látkami a očakávané vlastnosti sa prejavia až po dlhodobom používaní. Koreň obsahuje účinné látky, ktoré zvyšujú duševnú a telesnú výkonnosť a povzbudzujú sexuálnu aktivitu.

ELEUTHEROCOCCUS

Rastlina botanicky podobná žeň-šeňu. Rastie hlavne v tajge. Účinky má podobné ako koreň žeň-šeňu, ale podľa niektorých štúdií oveľa výraznejšie. Používajú sa najčastejšie bylinné lisované tablety, alebo tobolky, po užití ktorých udávajú niektorí ľudia výrazné zlepšenie sexuality, u iných sa takýto účinok neprejavil.

OVOCNÉ AFRODIZIAKÁ

GRANÁTOVÉ JABLKÁ

Používali sa ako afrodiziaká a pripravovalo sa z nich i víno. Používalo sa i v tradičnej tibetskej medicíne k obnoveniu pohlavnej túžby.

DIZIAKÁ ZO STROMOV A KEROV

YOHIMBÉ

Opojné nápoje sa pripravovali z kôry stromu a nazývali sa odvarom z potentného dreva. Alkaloid yohimbín stimuluje i močenie. Sexuálne účinky sa prejavia po dobu 2 - 4 hodín po požití. Dobré účinky na erekciu sa potvrdili i v pokusoch na laboratórnych myšiach. Yohimbín znižuje krvný tlak, rozširuje cievy a zvyšuje prívod krvi do oblasti pánve.

IBOGA

Koreň ibogy obsahuje alkaloidy indolového typu. Podporuje chuť k jedlu, má antidepresívne účinky a podporuje erotickú fantáziu. V kombinácii s yohimbínom sa účinok zvyšuje. Pri vyšších dávkach hrozí nebezpečie slabosti, kŕčov a útlmu dýchania.

KOKAINOVNÍK PRAVÝ

Listy koky sa používali pri náboženských obradoch, najčastejšie sa pri tom žuvali. Pôvodná Coca-cola lekárnika Pembertona obsahovala výťažky z listov kokainovníku a kola orechov. Mala silné povzbudivé účinky a bola súčasne afrodiziakom. Kokain popularizoval i Z. Freud, a zdôraznil jeho vplyv na zvýšenie sexuálneho vzrušenia. Liečivé účinky sa využívali hlavne pri predčasnej ejakulácii.

KAVA KAVA

Výťažok z koreňa Piper Methysticum (ker), ktorý rastie v Indonézií a v Novej Guiney. Pripravuje sa nápoj, ktorý u žien zvyšuje citlivosť klitorisu.

KORENINOVÉ AFRODIZIAKÁ

PAPRIKA ČILI

Používali ju hlavne v tradičnej indiánskej medicíne. Rituálny význam mal šňupací prášok. Čili obsahuje capsaicín dráždiaci urogenitálny systém.

ŠAFRÁN SIATY

Podľa islamskej medicíny posilňuje pohlavný pud u mladých chlapcov. V starom Grécku sa používal na vyvolanie intenzívneho orgazmu u žien.

ZÁZVOR PRAVÝ

Podľa tradičnej ájurvédskej medicíny zázvor dodáva telu teplo (oheň) a tým dráždi pohlavné orgány. Má i všeobecne tonizujúce a stimulačné účinky.

BAZALKA PRAVÁ

Obsahuje éterické oleje, vitamíny a triesloviny. Stimuluje a spestruje sexuálny život.

ANÝZ VONNÝ

Používajú sa semená ktoré podnecujú k sexuálnej aktivite.

PEPROVNÍK ČIERNY (Piper nigrum)

Obsahuje Piperín dráždiaci sliznice. Je najznámejšou koreninou a je považovaný za dobré afrodiziakum.

MUŠKÁTOVNÍK VONNÝ

Muškátový orech obsahuje éterický olej, ktorý má opojné účinky podporujúce sexuálne vzrušenie.

ŽIVOČÍŠNE AFRODIZIAKÁ

ŠPANIELSKÁ MUŠKA

Je to vlastne chrobák (Lytta vesicatoria), ktorý sa v minulosti pre toxické účinky kantaridínu využíval i k popravám a vraždám. Neskôr sa zistilo, že erotické prejavy boli prejavmi zápalu močových ciest. Pre toxické vedľajšie účinky je vo väčšine krajín tento prostriedok zakázaný.

Mäkkýše

Mäkkýše a ich lastúry boli už v dávnych časoch symbolom erotiky. Afrodiziacké účinky sa pripisujú morským slimákom (zavinutec), kaviáru, sépiam, ustriciam, perlorodkám a ďalším darom mora. Majú bohatý obsah jódu, selénu a železa, podporujú činnosť srdca a majú protizápalové účinky.

MED

Z medu sa vyrábali alkoholické nápoje (medovina), ktorá sa používala pri rituálnych obradoch. Do medoviny sa pridávali ďalšie látky. Na ostrovoch sa pridávalo k medovine kokosové mlieko a pri strave prevažne z rýb dokázali cudzinci podľa moslimských zvykov uspokojiť 4 ženy súčasne podľa poradia a dlhodobo. Potenciu podporuje najmä med z rozmarínu. Najväčšiu hodnotu má med divých včiel. Prostriedkom, ktorý povzbudzuje telesné i duševné funkcie je aj propolis - ďalší včelí produkt s afrodiziackými vlastnosťami. Najcennejším produktom je materská kašička, ktorá obsahuje množstvo dôležitých látok, 3 % z nich podnecujú zmyselnosť.

KÚPELE

ROZMARÍN LEKÁRSKY

Používa sa do kúpeľa, prekrvuje a zvyšuje citlivosť pokožky.

PUŠKVORCOVÁ KÚPEĽ

Bylina sa varí 15 minút potom sa precedí a naleje do vane. Zvyšuje citlivosť a jemnosť pokožky.

MODERNÉ FARMACEUTICKÉ PROSTRIEDKY

VIAGRA®
(sildenafil citrate)

Používa sa v liečbe erektívnej dysfunkcie (impotencie). Účinnou látkou je sildenafil, ktorý relaxuje svaly penisu. Táto reakcia je sprostredkovaná NO, guanylát cyklázou a cGMP. Po relaxácii svalov sa naplnia kavernózne telesá a nastane erekcia. Podľa klinických štúdií u pacientov s psychogénne podmienenou erektívnou dysfunkciou sa zlepšilo 84 % pacientov, u pacientov po úraze miechy 83 %, u diabetikov 57 %, u pacientov s prostatektómiou 43 % pacientov. Hodnotila sa frekvencia penetrácií (vniknutia do partnerky) a časová výdrž erekcie po vniknutí. Výsledky boli porovnávané s podaním placeba, kde podiel zlepšených pacientov bol podstatne nižší. Medzi vedľajšími účinkami boli najčastejšie bolesti hlavy, začervenanie pokožky a problémy s trávením.

INFORMÁCIA PRE PACIENTA:

Komu je liek určený:

Pred zahájením liečby informujte svojho lekára pravdivo o všetkých ochoreniach (krvný tlak, srdce, žalúdok, poruchy zrážania krvi, očné choroby a pod.). Podľa týchto údajov lekár rozhodne o vhodnosti liečby Viagrou. Neužívajte tento liek ak používate nitráty z dôvodu ochorenia srdca (Mono-mack, Iso-mack, Nitro-mack). Informujte svojho lekára okamžite pri erekcii trvajúcej viac ako 4 hodiny. Liek nie je určený pre ženy.

Ako liek užívať:

Podľa pokynov lekára. Ak ste niečomu nerozumeli, spýtajte sa znovu. Liek užite 4 hodiny až pol hodiny pred sexuálnym stykom, snažte sa ho užiť 1 hodinu pred stykom. Tabletu vždy zapite pohárom vody. Neužívajte viac ako 1 tabletu denne. Pri akýchkoľvek bolestiach na hrudníku ihneď informujte svojho lekára. Svojho lekára kontaktujte pri akýchkoľvek nových ťažkostiach, alebo zvýraznení doterajších prejavov akéhokoľvek ochorenia.

Poznámka: Táto stránka obsahuje botanické, farmakologické a historické informácie. Akékoľvek iné použitie uvedených informácií ako vedecké, môže spôsobiť ohrozenie zdravia. Prípadné použitie niektorého prípravku konzultujte vopred so svojim lekárom.

______________________
Copyright © Edusan 1999
aktualizácia 12/2015