AKNÉ

Dnes sa máte stretnúť s človekom Vašich snov. Pozriete sa do zrkadla a ste zdesený. Čo robí na mojej tvári tá škaredá vyrážka plná tuku? A k tomu ešte čierne bodky. Práve dnes, keď chcem vyzerať najlepšie. Mám si to vytlačiť? Alebo prekryť krycím krémom? Lepšie bude asi sedieť doma. Aj názov to má taký, ako by som mal hneď žiť v manželstve alebo v konkubináte...

DEFINÍCIA

Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz spojené s hromadením mazu. Hnojničky je slovenský výraz pre akné podľa Malej encyklopédie zdravia z roku 1971 (Vydavateľstvo Obzor). Väčšina foriem je ľahká, bez komplikácií. Počas hormonálnych zmien, hlavne vplyvom androgénu mazové žliazky produkujú nadmerné množstvo mazu, ktoré blokuje kanáliky žliaz vedúce maz, čím vznikne čap v podobe červíka - komedo (uhry). Vyrážka je biela alebo tmavá čo je spôsobené obsahom pigmentu melanínu. Často na vyrážku nasadá infekcia baktériou Corynobacterium acnes.Baktérie menia maz na mastné kyseliny, ktoré dráždia pokožku.

EPIDEMIOLÓGIA

Acne vulgaris začína často počas dospievania (u 11-ročných dievčat a 13-ročných chlapcov) a pretrváva najčastejšie do 19. roku, zriedkavejšie až do 30. roku života. U chlapcov je častejšie, pretože androgénu je u nich asi 10 x viac. Pokožka pacientov s akné obsahuje vyššiu aktivitu 5-alfa-reduktázy ktorý mení testosterón na silnejší androgén - dihydrotestosterón. Akné sa preto nevyskytuje u eunuchov. Príčinou sú dedičné vplyvy, výživa, stresy, chemické dráždivé látky. U 70 % žien sa akné objavuje v súvislosti s menštruáciou najčastejšie tesne pred. Nie je jednoznačne potvrdené, že by niektoré konkrétne potraviny vyvolávali alebo zhoršovali akné (čokoláda, oriešky a iné). Ani mastná pleť nie je rizikovým faktorom vzniku akné.

LIEČBA A PREVENCIA AKNÉ

Umývanie

Tvár je potrebne jemne umývať 2x denne bezolejnatým mydlom, pokožku je potrebné udržiavať čistú. Priaznivé účinky má používanie mydla z mŕtveho mora (Kawar), alebo nechtíkového mydla. Častejšie umývanie však môže stav zhoršiť.

Slnečné žiarenie a ovzdušie

Neodporúča sa nadmerné slnenie, i keď skúsenosti nie sú jednoznačné a vplyv UV žiarenia môže byť individuálny, a často závislý od použitej kozmetiky alebo liečebného prípravku. Tabakový dym, uhlie, decht oleje, chloridy a niektoré kozmetické prípravky zhoršujú akné.

Peeling

Sú to špeciálne masti, ktoré zbavujú pokožku povrchových zrohovatených vrstiev. Tým čistia pokožku od mazu, ktorý podporuje množenie baktérií.

Vytláčanie

Neodborné vytláčanie prstami v domácich podmienkach sa neodporúča, poškodzuje kožu a podkožné tkanivá. Rana sa môže ľahko infikovať. Odporúča sa odborné ošetrenie u dermatológa alebo v špecializovanom kozmetickom ústave.

Čistenie kože

Používa sa predovšetkým benzoyl peroxid, prípravky so sírou a zinkom, kyselina acetylosalicylová, bentonitova maska a ďalšie prípravky. Kyselina salicylová pomáha pri hojení pokožky. Mali by sa používať hypoalergické, bezolejnaté prípravky vo vodnom roztoku. Je potrebné sa vyhnúť prípravkom s obsahom alkoholu. Prípravok Acne cream napríklad obsahuje kyselinu salicylovú, pantotenovú kyselinu, koloidnú síru, ktorá potláča rast baktérií a siliciumdioxid, ktorý odsáva prebytok kožného mazu.

Krycie krémy

Acnecolor obsahuje clotrimazol vo farebne tónovanej hydrofilnej paste. Neupcháva vývody žliaz a dá sa použiť i ako krycí krém. Má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Niektoré krycie prípravky sú vo forme tyčiniek podľa farebného odtieňa kože (Clear, Green Line).

Lokálne antibiotiká

Používajú sa krémy s obsahom napr. 2% erytromycínu. Aj benzoyl peroxid ničí baktérie a preto je potrebné užívať prípravky s jeho obsahom aspoň 2 týždne.

Celková antibiotická liečba

Používa sa napríklad minocycline 200 mg denne, ktorý je účinnejší ako 1000 mg tetracyklínu. Antibiotiká sa používajú pri ťažších formách v trvaní niekoľko týždňov.

Antikoncepčné pilulky

Ženské hormóny znižujú účinok androgénov na akné. Niektoré kombinácie hormónov sú v liečbe akné účinnejšie. Efekt užívania na akné sa prejaví o 3 - 4 mesiace. Napríklad prípravok Diane-35 je progestin s výrazným gestagénnym účinkom a antiandrogénnou aktivitou. Indikovaný je i v liečbe akné najmä pri zvýšenej mastnote pleti u žien, ktoré si súčasne prajú antikoncepciu.

Deriváty A vitamínu

Accutane (isotretinoin) je derivát vitamínu A, môže spôsobovať poškodenie plodu. Preto nie je vhodné liek používať u dievčat vo fertilnom veku. Retin-A (tretinoin) je určený pre lokálnu liečbu akné.

Vitamíny a minerálie

Odporúča sa zinok (50 mg denne). Dobré výsledky sú s chrómom, ktorý ovplyvňuje metabolizmus glukózy. Vitamín B6 sa osvedčil u žien s akné pred menštruáciou (50 mg denne). Používajú sa antioxidancia (A vitamín, beta karotén, selén), kalcium, biotin, EPA, GLA a vyššie dávky E vitamínu.

Výživa

Odporúča sa vyšší podiel bielkovín v potrave s obmedzením tukov a cukrov. Spotrebu mlieka je vhodné obmedziť. U citlivých jedincov zhoršuje akné kofeín a slané jedlá. Potrebné je vyhnúť sa mäsu zvierat, ktoré mohli dostávať hormóny. Aj potraviny obsahujúce jód je potrebné obmedziť. Dostatok vlákniny v potrave (otruby, klíčky, jablčná vláknina) a starostlivosť o pravidelné vylučovanie a detoxikáciu organizmu. Ak sa zistí, že niektorá potravina vyvoláva alebo zhoršuje akné, je potrebné ju vylúčiť. Na druhej strane je potrebné dbať o dostatočnú výživu, pretože nepravidelná a nedostačujúca strava, ako i črevné problémy zhoršujú priebeh akné. Odporúča sa jesť čo najviac ovocia a zeleniny.

Liečivé byliny

Lokálne sa odporúčajú výťažky z rastliny Echinacea, Nechtíka, Tea tree (čajovníkový) olej a ďalšie byliny (napríklad naparovanie nad rumančekom). U niektorých sa akné zlepšilo po pití zeleného čaju. Echinacea sa používa i celkovo na zvýšenie imunity. Vhodné je nechtíkové mydlo v dennej starostlivosti o pleť.

Telesný pohyb

Aeróbne cvičenia zlepšujú cirkuláciu a lepšie okysličujú orgány, a to aj pokožku. Vhodný je beh, futbal, bicyklovanie a iné športy. Dôležité je po športe dôkladne umyť pokožku od potu a mastnoty, ktoré by mohli podporovať udržiavanie a rozmnožovanie baktérií.

Sexuálna aktivita

Napriek rozšíreným názorom, nedokázala sa súvislosť sexuálnej aktivity so vznikom alebo rozsahom akné.

Lekárska starostlivosť

Pri stredne ťažkých a ťažkých formách akné, pri komplikáciach (vredy, jazvy) je potrebná liečba u skúseného dermatológa, alebo v špecializovaných pracoviskách (Ústav lekárskej kozmetiky). V nemocničných podmienkách je možné úspešne liečiť i abscesy a keloidné jazvy.

Poznámka: Táto stránka obsahuje farmakologické a medicínske informácie. Akékoľvek iné použitie uvedených informácií ako vedecké, môže spôsobiť ohrozenie zdravia. Prípadné použitie niektorého prípravku konzultujte vopred so svojim lekárom.

______________________
Copyright © Edusan 1999
aktualizácia 12/2015