Od roku 1954 je známa súvislosť s dlhým cestovaním a hlbokou venóznou trombózou (zrazenina krvi v hlbokom žilovom systéme dolných končatín), ktorá sa pozorovala pri dlhšie trvajúcej nepohyblivosti (auto, divadlo, sedavá práca) – aj u dobrovoľníkov v experimente. Krvná zrazenia (trombus) sa zriedkavejšie môže uvoľniť a spôsobiť embóliu do pľúc – často so smrteľným koncom. Názov Economy Class Syndrome vznikol v roku 1988 pomenovaním ťažkostí 6 cestujúcich lietadlom, z ktorých jeden cestoval paradoxne business triedou. V roku 1989 bola publikovaná prvá vedecká štúdia, ktorá poukazovala na súvislosť dlhých letov a ECS.
Väčší záujem verejnosti o toto ochorenie vznikol koncom roku 2000, kedy Emma Ch. (28 r.) letela z Austrálie do Londýna 20 hodín, a potom zomrela onedlho po pristaní.
Počet obetí ECS je niekoľko stonásobne väčší ako počet iných úmrtí súvisiacich s letectvom v celej histórii: napr. v Paríži (na letisku) je evidovaných asi 70 cestujúcich za 24 rokov. Ochorenie sa prejaví častejšie neskôr po lete – v Anglicku sa predpokladá každý rok vznik až 2500 ECS v súvislosti s lietaním, z toho je 300 úmrtí ročne.
V odbornej tlači bolo novšie publikovaných 19 pacientov u ktorých vznikli ťažkosti priemerne 42 hodín po lete, 78% pilo alkohol, 84% nehýbalo nohami počas letu, nepotvrdilo sa však, že ekonomická trieda je nebezpečnejšia ako business a prvá trieda, ani že fajčiari majú väčšie riziko. Najdôležitejším faktorom bola dehydratácia (nedostatok tekutín pred letom a počas letu). Podľa japonskej štúdie 70% ECS vzniká v ekonomickej triede, 25% v business triede, 5% v 1. triede, a opísali aj prípad vzniku ECS u pilota.
Dlhotrvajúcim tlakom na hornú končatinu, najmä v oblasti lakťa môže vzniknúť (útlakom nervu v sulcus nervi radialis humeri) tzv. spánková obrna (obrna milencov, obrna opilcov). Prejavujú sa stŕpnutím, mravenčením až poruchami pohyblivosť prstov rúk. Odporúča sa preto častejšie meniť polohu, nebyť natlačený na končatiny. Zlá poloha môže spôsobiť aj blokádu a bolesti chrbtice najmä krčnej - odporúča sa malý cestovný vankúšik
V porovnaní s inými rizikami (napr. obeťami automobilových nehôd) je letecká doprava vzhľadom na počet prepravených cestujúcich a vzdialenosti najbezpečnejšou. Prípadnej nehode sa venuje však veľká publicita, čo môže vyvolávať neodôvodnené obavy. Podľa skúsených letcov je človek v lietadle bezpečnejší ako doma v posteli. Poistenie letcov je rovnaké ako poistenie iných zamestnancov. Mnohí ľudia majú pocity strachu často prvý krát až vtedy keď cestujú s deťmi alebo s blízkymi osobami a majú pocit zodpovednosti.
Narušený je rytmus striedania spánku a bdenia. Syndróm zmeny časových pásiem sa prejavuje poruchami spánku (zaspávania), malátnosťou, únavou, ospalosťou, bolesťami hlavy. Poruchy rytmu spánku sa upravia po 2–3 dňoch, ostatné ťažkosti môžu pretrvávať 5–7 dní. Cesty na západ sú lepšie tolerované ako cesty opačným smerom, čo sa vysvetľuje lepšou prispôsobilosťou časového pacemakera spánku na interval dlhší ako 24 hodín.
Špeciálnymi metódami sa zistili zmeny v pravom temporálnom laloku a vysoké hladiny stresových hormónov (kortizolu). V prevencii vzniku ťažkostí sa používa melatonín, ako aj aplikácia intenzívneho svetla ráno a cez deň. Pri dennej únave je vhodný prípravok Guarana.
Vlhkosť vzduchu počas letu je nízka - menej ako 25%. Následkom nízkej vlhkosti vzduchu môžu byť napr. suchý nos, hrdlo, oči, iritácia kontaktných šošoviek (odporúča sa nenosiť pri letoch – dať si radšej okuliare). Pred letom a počas letu je potrebné vypiť dostatok tekutín a starať sa aj o pokožku – hydratačné krémy zabraňujú vysušovaniu pokožky
U alergikov je zvýšené riziko alergickej reakcie po potravinách – preto by sa nemali konzumovať arašídové oriešky, alergici by nemali jesť ani ryby a iné potencionálne alergizujúce potraviny (syry, červené víno, surové ovocie – jablká). Vhodné je mať pri sebe liek proti alergii. Odporúča sa použiť aj lokálne prípravky (hrdlo, uši, nos) 30 minút pred pristávacím manévrom, aby sa uvoľnili dýchacie cesty.
Pri dlhších letoch sa oslabuje aj imunitný systém, a zvyšuje sa náchylnosť na rôzne ochorenia. Nepriaznivé účinky na zdravotný stav môže mať aj náhla zmena stravovacích návykov - napríklad náhly prechod na chladnú ovocnú stravu pri cestách na juh. Oplatí sa preto zobrať so sebou Echinaceu na posilnenie imunitného systému a Acidophilus (mliečne baktérie) na črevnú flóru. Prípravky ako napr. Echinyl sirup a Acidophilus s Pectinom môžu byť pri pobyte v cudzích krajinách neoceniteľné, podobne ako aj antioxidanty chrániace pred škodlivými účinkami slnečných lúčov (Beta karoten, Vitamín E a C, Selén, Coenzyme Q-10 a pod.)
Tieto ťažkosti boli výraznejšie v minulosti – pri prudkých štartoch a klesaniach na starších typoch lietadiel. Eustachova trubica nemôže dobre vyrovnávať tlaky, odporúča sa preto prehĺtať – v minulosti sa podávali cukríky, pomôcť môže tiež častejšie prehltávanie slín alebo zívanie, tlaky sa tým vyrovnajú. Nepríjemné sú tieto pocity najmä pri ochoreniach z prechladnutia alebo alergii. Preto sa odporúča pred štartom a pristávaním dýchacie cesty farmakologicky spriechodniť – ak je to potrebné.
Pocit závratu, nevoľnosti, pocitov na vracanie, vracanie (v lietadlách sú sáčky). Vzniká nesúladom medzi optickými vnemami a vestibulárnym systémom, ktorý vníma polohu a zmeny polohy. Odporúča sa pozerať (fixovať pohľad) na určitý bod, nepozerať zbytočne z okna pri štarte a pristávaní. Tieto ťažkosti môžu nastať u citlivých jedincov aj pri rýchlej ceste zákrutami autom alebo autobusom ale najmä pri výlete alebo cestou na lodi. Prevenciou môže byť použitie niektorých liekov tlmiacich dráždivosť vestibulárneho systému.
Pred cestou odporúčame dobre sa vyspať, dostatok pohybu, nenaháňať sa na letisko, piť dostatok tekutín (nie alkoholických), nejesť ťažké jedlo, dostatočne sa pred cestou pohybovať, počas letu hýbať nohami (jednoduchými cvikmi) a občas sa poprechádzať po lietadle. Uvedomiť si, že letecká doprava je najbezpečnejšia, nielen na počet prepravovaných ľudí a vzdialenosti. V prípade akýchkoľvek ťažkostí, nejasností alebo otázok s dôverou navštívte pred odletom svojho lekára. Šťastný let!