- Účinné látky: tiapridi hydrochloridum (tiaprídiumchlorid ) 111,1 mg, čo zodpovedá tiapridum (tiaprid) 100 mg v 1 obalenej tablete
- Charakteristika lieku: Tiapra je atypické neuroleptikum so selektívnym antagonistickým účinkom na dopamínové D2 a D3 receptory. Má významný účinok pri stavoch, kde je prítomná hypersenzitivita dopamínových receptorov ako pri dlhodobom podávaní neuroleptík, chronickom alkoholizme, stareckých zmenách. Tiapra má tiež anxiolytické účinky, ktoré sa uplatňujú pri liečbe dyskinéz a psychomotorických porúch, predovšetkým u starých ľudí.
- Hlavné použitie: Poruchy správania sa u starých ľudí
Poruchy správania sa pri abstinencii alkoholu:
Akútny delirantný syndróm
Abstinenčný syndróm
Dyskinézy a iné abnormálne pohyby:
Spontánne dyskinézy
Tardívne dyskinézy
Huntingtonova chorea
- Zákaz použitia: Precitlivenosť na liečivo alebo pomocné látky v lieku; súčasné prolaktín-dependentné tumory napr. tumor hypofýzy-prolaktinóm, rakovina prsníka; feochromocytóm; súčasné podávanie s levodopou.
- Nežiaduce účinky: Nežiaduce účinky
Počas užívania lieku sa môže vyskytnúť ospalosť a celková utlmenosť ; ďalej sa môžu sa objaviť extrapyramidálne symptómy a s tým súvisiace poruchy: dyskinézy vrátane spastickej tortikolis, okulogyrické krízy a trizmus, ďalej parkinsonizmus (tremor, hypertónia, hypokinéza, hypersalivácia), syndróm nepokojných nôh. Tieto príznaky sú všeobecne reverzibilné po podaní antiparkinsoník.
Môže sa tiež objaviť hyperprolaktinémia a s ňou súvisiace poruchy ako sú galaktorea, amenorea, zväčšenie prsníkov, bolesť prsníkov, poruchy orgazmu a impotencia.
Zo spontánnych hlásení bol hlásený zriedkavý výskyt ďalších nežiaducich účinkov: zvýšenie telesnej hmotnosti, tardívna dyskinéza - pri ktorej nie sú účinné antiparkinsoniká prípadne môžu zhoršovať príznaky, neuroleptický malígny syndróm (viď Upozornenia).
Pri prípadnom výskyte nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií sa poraďte s lekárom.
Interakcie
Účinky lieku Tiapra a iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré v súčasnosti užívate alebo ktoré začnete užívať a to na lekársky predpis i bez neho.
Kontraindikované kombinácie: Tiapra sa nesmie používať súčasne s levodopou.
Neodporúčané kombinácie: alkohol - zvyšuje sedatívny účinok neuroleptík. Treba sa vyhnúť konzumácii alkoholických nápojov a liekov obsahujúcich alkohol.
Iné kombinácie: lieky znižujúce aktivitu CNS – morfínové deriváty (analgetiká a antitusiká) – tiaprid spôsobuje potenciáciu ich účinku a tak dochádza k zvýšenej sedácii pacienta.
- Dávkovanie: Poruchy správania u starých pacientov : 200 - 400 mg/deň
Úvodná dávka pri tabletách je 50 mg (t.j. ½ tablety) 2-krát denne, s postupným zvyšovaním počas 2-3 dní na 100 mg (1 tableta) 3-krát denne. Priemerná denná dávka je 300 mg (t.j. 3 tablety denne). Maximálna denná odporúčaná dávka je 400 mg ( t.j. 4 tablety denne).
Poruchy správania sa pri abstinencii alkoholu: 300 – 400 mg/deň ( t.j. 3 – 4 tablety denne) počas 1-2 mesiacov.
Dyskinézy a iné abnormálne pohyby:
Spontánne dyskinézy: 150-400 mg/deň . Priemerná dávka je 300 mg/deň .
Tardívne dyskinézy: 300-800 mg/deň. Priemerná dávka je 600 mg/deň.
Huntingtonova chorea: 300 – 1200 mg/deň
úvodná dávka: do 1200 mg/deň, t.j. 12 tabliet, rozdelených najmenej do 3 dávok, s postupným znižovaním na bežnú udržiavaciu dávku podľa individuálnej reakcie pacienta.
Deti: bežná dávka je 100 – 150 mg/deň, maximálne 300 mg/deň.
Obličková insuficiencia: pri obličkovej insuficiencii by mala byť dávka znížená podľa klírens kreatinínu:
pri 30 – 60 ml/min na 75% normálnej dávky
pri 10 – 30 ml/min na 50% normálnej dávky
pod 10 ml/min na 25% normálnej dávky
Pečeňová insuficiencia: liek je minimálne metabolizovaný v pečeni, preto nie je potrebná redukcia dávky.
- Balenie: 20, 50 alebo 100 obalených tabliet
- Poznámka: Upozornenia
Ako pri iných neuroleptikách môže sa počas užívania lieku vyskytnúť neuroleptický malígny syndróm, charakterizovaný hypertermiou, svalovou rigiditou a autonómnou dysfunkciou. V prípade hypertermie neznámeho pôvodu by sa malo užívanie lieku prerušiť.
Tiapru by nemali užívať pacienti s Parkinsonovou chorobou.
Pacienti s epilepsiou by mali byť starostlivo monitorovaní počas užívania lieku, pretože znižuje prah epileptických záchvatov.
Pri obličkovej insuficiencii má byť dávka lieku redukovaná ( viď Dávkovanie a spôsob podávania).
U geriatrických pacientov treba podávať liek veľmi opatrne, kvôli možnému riziku sedatívneho účinku liečiva.
Pre nedostatočné skúsenosti s podávaním lieku u detí treba venovať dostatočnú pozornosť, ak je tiaprid predpisovaný tejto vekovej skupine.
Liek môže aj pri odporúčaných dávkach nepriaznivo ovplyvňovať činnosť vyžadujúcu zvýšenú pozornosť (napr. vedenie motorových vozidiel, obsluha strojov, práca vo výškach a pod.).
Tehotenstvo: pravdepodobnosť poškodenia plodu pri podávaní lieku počas tehotenstva je veľmi malá, napriek tomu treba zvážiť riziko a benefit jeho podávania tehotným ženám.
Laktácia: nie sú známe údaje o vylučovaní liečiva do materského mlieka, dojčenie sa preto počas liečby neodporúča.
Predávkovanie
Predávkovanie sa môže prejaviť ospanlivosťou a útlmom, kómou, hypotenziou a extrapyramidálnymi príznakmi. Špecifické antidotum tiapridu neexistuje; odporúčajú sa vhodné podporné opatrenia za prísneho monitorovania vitálnych funkcií, do prebratia pacienta sa odporúča kardiálne monitorovanie.
V prípade ťažkého extrapyramidálneho symptómu sa odporúča podať anticholínergné lieky.
Tiaprid je slabo dialyzovateľný, hemodialýza pri predávkovaní je prakticky neúčinná.
Pri predávkovaní alebo náhodnom užití lieku dieťaťom ihneď vyhľadajte lekára.
Varovanie
Liek nepoužívajte po uplynutí času použiteľnosti vyznačeného na obale.
- Použitie pri chorobe:
Alkoholizmus,
Delírium tremens,
Závislosť na benzodiazepínoch,
___________________________
Dodržujte, prosím, rady lekára
a pozorne si prečítajte inštrukcie na pribalenom letáku dodávaného k lieku
Ak sa Vaše ťažkosti nezlepšujú, alebo dokonca zhoršujú, vyhľadajte ihneď lekára