- Účinné látky: LENDACIN® 250 mg: jedna injekčná liekovka obsahuje ceftriaxonum dinatricum trihemihydricum (disodná soľ ceftrixónu) 298 mg, čo zodpovedá ceftriaxonum (ceftriaxón) 250 mg
LENDACIN® 1 g: jedna injekčná liekovka obsahuje ceftriaxonum dinatricum trihemihydricum (disodná soľ ceftrixónu) 1,193 g, čo zodpovedá ceftriaxonum (ceftriaxón) 1 g.
LENDACIN® 2 g: jedna injekčná liekovka obsahuje ceftriaxonum dinatricum trihemihydricum (disodná soľ ceftrixónu) 2,386 g, čo zodpovedá ceftriaxonum (ceftriaxón) 2 g .
- Charakteristika lieku: Ceftriaxón je polosyntetické cefalosporínové antibiotikum na parenterálne používanie. Baktericídne pôsobí na množstvo gramnegatívnych a grampozitívnych baktérií.
Ceftriaxón je odolný voči pôsobeniu betalaktamáz a to penicilináz i cefalosporináz, ktoré produkujú gramnegatívne aj grampozitívne baktérie. Ceftriaxón teda pôsobí na bakteriálne kmene, ktoré sú odolné voči iným cefalosporínom.
Ceftriaxón je zvyčajne účinný na nasledujúce mikroorganizmy: Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Nesseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis, Enterobacter aerogenes, Enterobacter cloaceae, Klebsiella pneumoniae, Klebsiella oxitoca, Moraxella catarrhalis, Acinetobacter calcoaceticus, Morganella morganii, Serratia marcescens, viaceré kmene Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Streptococcus viridans, Bacteroides fragilis, Clostridium sp., Peptosreptococcus sp., Borelia burgdorferi.
Ceftriaxón je v laboratórnych podmienkach (in vitro) účinný na nasledujúce mikroorganizmy, avšak klinický význam nie je známy: Citrobacter freundii, Citrobacter diversus, Providencia rettgeri, Providencia sp., Salmonella sp., Shigella sp., Streptococcus agalactiae, Bacteroides bivius, Bacteroides melaninogenicus.
Ceftriaxón sa po i.m. podaní úplne vstrebe a maximálnu koncentráciu v sére dosahuje 2 –3 hodiny po podaní. Ceftriaxón sa rýchlo a dobre distribuuje do väčšiny tkanív a telesných tekutín. Pri zapálených meningoch dobre preniká do cerebrospinálnej tekutiny.
Asi 33 – 67 % dávky ceftriaxónu sa vylúči v nezmenenej forme obličkami močom a zbytok vo forme mikrobiologicky neúčinnej zlúčeniny stolicou.
Pretože ceftriaxón má dlhý eliminačný polčas (priemerne 8 hodín) i 24 hodín po podaní dávky, je jeho koncentrácia vyššia ako minimálna inhibičná koncentrácia väčšiny pôvodcov rôznych infekcií. Ceftriaxón sa teda môže podávať 1 x denne.
- Hlavné použitie: Ceftriaxón je indikovaný na liečbu infekcií spôsobených mikroorganizmami, ktoré sú citlivé na ceftriaxón:
-infekcie močového ústrojenstva
-infekcie dýchacieho ústrojenstva
-bakteriálna septikémia
-endokarditída
-bakteriálna meningitída
-intraabdominálne infekcie
-infekcie kostí, kĺbov, mäkkých tkanív, kože a rán
- infekcie genitálií vrátane gonorey
- infekcie v stomatológii
- Lymeská borelióza v štádiu II. a III.
- infekcie u pacientov s oslabeným obranným mechanizmom
- chirurgická profylaxia
Ceftriaxón pôsobí v kombinácii s aminoglykozidmi synergicky, čo je predovšetkým významné pri liečbe ťažkých infekcií (zapríčinených P. aeruginosa a niektorými kmeňmi Enterobacteriaceae).
Z dôvodu fyzikálnej inkompatibility sa obidve liečivá musia podávať v odporúčanej dávke osobitne.
- Zákaz použitia: Ceftriaxón je kontraindikovaný u pacientov so známou alergiou na cefalosporíny.
- Nežiaduce účinky: Lendacin je všeobecne dobre tolerovaný. Počas užívania Lendacinu sa pozorovali nasledovné reverzibilné nežiaduce účinky:
tráviace ťažkosti (hnačka, nausea, vracanie, stomatitída, pseudomembranózna kolitída),
kožné reakcie (exantém, alergická dermatitída, svrbenie)
zmeny v krvi (trombocytóza, eozinofília, leukopénia, trombocytopénia, hemolytická anémia).
v mieste vpichu sa môže objaviť lokálna reakcia (bolestivá indurácia, flebitída).
Nežiaduce účinky sú zvyčajne mierne a vo všeobecnosti si nevyžadujú prerušiť liečbu.
Lekár by mal pacienta poučiť, že v prípade výskytu nežiaducich účinkov počas liečby liekom, musí tieto neodkladne nahlásiť ošetrujúcemu lekárovi.
INTERAKCIE
Roztok s obsahom ceftriaxónu a tiež iné antimikrobiálne látky sa nesmú pridávať ku krvným derivátom, k proteínovým hydrolyzátom alebo aminokyselinám. Nesmú sa spolu miešať z dôvodu možnej inkompatibility (pozri odsek „Dávkovanie a používanie“).
Lendacin sa nesmie miešať s roztokmi obsahujúcimi kalcium. Súčasné použitie ceftriaxónu s cyklosporínom, verapamilom a s perorálne podávanými antikoagulanciami môže zapríčiniť zvýšenie ich hladín v sére a tým následne zvýšiť toxicitu týchto liekov.
Laboratórne testy
Ceftriaxón môže spôsobovať falošne pozitívnu reakciu pri stanovení cukrov v moči, a preto sa odporúča v takomto prípade zvoliť enzymatickú metódu.
- Dávkovanie: Lendacin sa môže podávať intravenózne alebo intramuskulárne.
Dospelí: zvyčajná dávka je 1 až 2 g ceftriaxónu jedenkrát denne. Pri vážnych infekciách a bakteriálnej meningitíde je možné dávku ceftriaxónu zvýšiť na 4 g, čo je najvyššia denná dávka.
Počas liečby nekomplikovanej uretrálnej a rektálnej kvapavky u mužov a žien sa odporúča jedna intramuskulárna dávka 250 mg ceftriaxónu.
Predoperačné použitie: pred operáciou sa odporúča podať jednu dávku 1-2 g ceftriaxónu infúziou trvajúcou 30 - 90 minút.
Pediatrickí pacienti: odporúčaná denná dávka predstavuje 50 až 75 mg/kg telesnej hmotnosti 1x denne. Denná dávka nesmie presiahnuť 2 g.
Odporúčaná dávka pre novorodencov (mladších ako 2 týždne) je 20-50 mg/kg telesnej hmotnosti a nesmie presiahnuť 50 mg/kg telesnej hmotnosti vzhľadom na nezrelosť enzymatického systému u novorodencov.
U bakteriálnej meningitídy liečenie začíname s dávkou 100 mg/kg telesnej hmotnosti (neprekročiť dávku 4 g.). Dávka sa zníži akonáhle sa stanoví, ktoré baktérie infekciu spôsobili a určí sa ich citlivosť.
Starší pacienti: dávky pre geriatrických pacientov nevyžadujú zmenu v porovnaní s dávkami pre dospelých pacientov.
Pacienti s nedostatočnou obličkovou a pečeňovou činnosťou
U pacientov s nedostatočnou obličkovou činnosťou nie je nutné redukovať dávku, ak je činnosť pečene v norme. U veľmi vážnych obličkových poškodení by dávka nemala presiahnuť 2 g denne.
Pacientom s úplne nefungujúcimi obličkami, ktorí sú pravidelne hemodialyzovaní, zvyčajne postačuje dávka 1 g. U pacientov s poškodením pečene nie je potrebné znižovať dávku ak je zároveň v poriadku obličková funkcia.
U pacientov so súčasným vážnym ochorením obličiek a poruchou funkcie pečene by denná dávka ceftriaxónu nemala prekročiť 2 g denne.
Intramuskulárne podanie: 250 mg ceftriaxónu sa rozpustí v 2 ml 1% roztoku lidokaínu alebo 1 g ceftriaxónu v 3,5 ml 1% roztoku lidokaínu. Injekcia sa podáva hlboko do sedacieho svalu. Do jedenej strany sa neodporúča podať viac ako 1g. Lidokaínový roztok sa nesmie nikdy podať intravenózne.
Intravenózne podanie: 250 mg ceftriaxónu sa rozpustí v 5 ml vody na injekciu alebo 1 g ceftriaxónu sa rozpustí v 10 ml vody na injekciu. Injekcia sa podáva pomaly priamo do žily, 2-4 minúty.
Itravenózna infúzia: 2 g ceftriaxónu sa rozpustia v 40 ml vhodného infúzneho roztoku, ktorý neobsahuje kalcium (0,45% - alebo 0,9% NaCl, 2,5%-, 5%- alebo 10% - glukóza, 5%- levulóza, 6%- dextrán v glukóze). Infúzia sa podáva minimálne 30 minút.
- Balenie: Injekčná liekovka 5, 10 a 50 ks
- Poznámka: UPOZORNENIE
Pacientom precitliveným na penicilíny alebo iné lieky sa ceftriaxón podáva veľmi opatrne, lebo je možná skrížená alergická reakcia. Ceftriaxón môže vytláčať bilirubín zo sérového albumínu, preto ho podávame opatrne novorodencom s hyperbilirubinémiou. Obzvlášť opatrne treba postupovať u nedonosených detí .
V zriedkavých prípadoch sa pri ultrazvukovom vyšetrení žlčníka pozorovali tiene pripomínajúce zrazeninu, čo sa nesprávne interpretovalo ako žlčníkové kamene. Tento stav je po prerušení liečby ceftriaxónom a zahájení konzervatívnej liečby prechodný a reverzibilný.
Ceftriaxón sa podáva opatrne pacientom so žlčníkovými problémami a po prekonaní gastrointestinálnych chorôb, obzvlášť pri kolitíde.
Tehotenstvo a dojčenie
Lendacin sa môže podať tehotným a dojčiacim ženám, len ak je jasne indikovaný.
PREDÁVKOVANIE
Veľké dávky sa prejavujú nevoľnosťou, vracaním, hnačkami, zmätenosťou a záchvatmi. Nie je známe žiadne špecifické antidotum. Liečba je symptomatická.
Ceftriaxón sa hemodialýzou z krvi nedá odstrániť.
- Použitie pri chorobe:
Borelióza,
___________________________
Dodržujte, prosím, rady lekára
a pozorne si prečítajte inštrukcie na pribalenom letáku dodávaného k lieku
Ak sa Vaše ťažkosti nezlepšujú, alebo dokonca zhoršujú, vyhľadajte ihneď lekára