- Účinné látky: Dienogestum (dienogest) 2 mg
Ethinylestradiolum (etinylestradiol) 0,03 mg
- Charakteristika lieku: Poznámka: Na označenie prípravkov na hormonálnu antikoncepciu na vnútorné užitie (ústami) sa medzinárodne vžil termín The Pill („tabletka“ alebo „pilulka“).
Pre hormonálnu antikoncepciu s použím samotného gestagénu sa používa termín Minipill („minitabletka“ alebo „minipilulka“)
V tejto písomnej informácii budeme teda ďalej používať pojmy „tabletka“ a „minitabletka“
Čo je Jeanine?
Jeanine je kombinované perorálne kontraceptívum („kombinovaná tabletka“). Každá obalená tableta obsahuje malé množstvo dvoch rôznych ženských hormónov: dienogestu (gestagén) a etinylestradiolu (estrogén). Ostatné látky, obsiahnuté v tabletách Jeanine nájdete v odseku Zloženie. Vzhľadom na malé množstvo hormónov sa Jeanine považuje za nízkodávkované perorálne kontraceptívum. Všetky obalené tablety v balení obsahujú rovnaké hormóny v rovnakom množstve a preto sa Jeanine považuje za monofázické kombinované perorálne kontraceptívum.
- Hlavné použitie: Prečo užívať Jeanine?
Aby nedošlo k otehotneniu.
Perorálne kontraceptíva sú veľmi účinné prostriedky antikoncepcie. Ak sa užívajú správne (bez vynechania obalených tabliet), je veľmi málo pravdepodobné, že otehotniete.
- Zákaz použitia: Kedy nesmiete užívať Jeanine?
Neužívajte kombinovanú „tabletku“, ak sa na vás vzťahuje ktorýkoľvek zo stavov a ochorení uvedených ďalej a upozornite na túto skutočnosť lekára skôr ako začnete užívať Jeanine.
Váš lekár vám môže odporučiť iný typ lieku alebo úplne inú (nehormonálnu) metódu antikoncepcie.
Ak máte alebo ste mali v minulosti poruchu postihujúcu krvný obeh, najmä stavy súvisiace so vznikom trombózy. Trombóza je vznik krvnej zrazeniny. Môže sa nachádzať v krvnej cieve na nohe (hlboká žilová trombóza), v pľúcach (pľúcna embólia), v srdci (srdcová príhoda), v mozgu (cievna mozgová príhoda) alebo v inej časti tela (pozri odsek „Tabletka“ a trombóza)
Ak máte alebo ste mali v minulosti stav, ktorý mohol byť prvou známkou srdcovej príhody (napr. angina pectoris alebo bolesť na hrudníku) alebo cievnu mozgovú príhodu (napr. tranzitórny ischemický stav alebo malá reverzibilná cievna mozgová príhoda)
Ak máte diabetes mellitus (cukrovku) s postihnutím krvných ciev
Ak máte žltačku alebo závažné ochorenie pečene
Ak máte alebo ste v minulosti mali rakovinu prsníka alebo pohlavných orgánov
Ak máte alebo ste v minulosti mali benígny alebo malígny nádor pečene
Ak máte vaginálne krvácanie, ktorého príčina sa neobjasnila
Ak ste tehotná alebo si myslíte, že by ste mohla byť tehotná
Ak ste alergická na akúkoľvek zložku lieku Jeanine
Ak sa objaví ktorýkoľvek z týchto stavov po prvýkrát počas užívania Jeanine, okamžite užívanie prerušte a poraďte sa s lekárom. Medzitým použite nehormonálny spôsob antikoncepcie (pozri Všeobecné poznámky).
- Nežiaduce účinky: Aké nežiaduce účinky sa u vás môžu objaviť v priebehu užívania Jeanine?
Ak si všimnete akýkoľvek nežiaduci účinok, najmä ak je závažný, dlho pretrváva alebo ak si všimnete zmenu vášho zdravotného stavu, o ktorej sa domnievate, že by mohla súvisieť s užívaním „tabletky“, poraďte sa so svojím lekárom.
Závažné nežiaduce účinky
Závažné reakcie spojené s užívaním „tabletky“ a ich príznaky sú opísané v odsekoch „Tabletka“ a trombóza a „Tabletka“ a karcinóm. Prečítajte si prosím tieto odseky a ak je to potrebné, poraďte sa s lekárom.
Ostatné možné nežiaduce účinky
U užívateliek „tabletky“ sa zaznamenali nasledujúce nežiaduce účinky, „tabletka“ však nemusí byť ich príčinou. Tieto nežiaduce účinky sa môžu prejaviť v prvých mesiacoch užívania a časom zvyčajne miznú.
napätie v prsníkoch, bolesť, sekrécia z prsníkov
bolesť hlavy
zmeny sexuálnej túžby, depresívne nálady
neznášanlivosť kontaktných šošoviek
nevoľnosť, vracanie a pocit ochorenia
zmeny vaginálnej sekrécie
rôzne kožné reakcie
zadržovanie tekutiny
zmeny telesnej hmotnosti
reakcie z precitlivenosti
„Tabletka“ a trombóza
Trombóza je vznik krvnej zrazeniny, ktorá môže zablokovať krvnú cievu.
K trombóze niekedy dochádza v hlbokých žilách na nohách (hlboká žilová trombóza). Ak sa krvná zrazenina uvoľní z miesta svojho vzniku v žile, môže sa dostať až do pľúcnych tepien a zablokovať ich. Tak vznikne takzvaná pľúcna embólia. Hlboká žilová trombóza sa vyskytuje zriedkavo. Môže vzniknúť nezávisle na tom, či užívate „tabletku“ alebo nie. Môže vzniknúť aj v prípade, že otehotniete. Riziko je vyššie u žien, ktoré „tabletku“ užívajú než u tých, ktoré ju neužívajú, napriek tomu však nie je tak vysoké ako v tehotenstve.
Krvné zrazeniny sa môžu veľmi zriedka vyskytovať v krvných cievach srdca (tak dochádza k srdcovej príhode) alebo v mozgu (kde zapríčinia mozgovú príhodu). Extrémne vzácne môžu krvné zrazeniny vzniknúť v pečeni, čreve, obličke alebo v oku.
Veľmi vzácne môže trombóza spôsobiť vážne trvalé postihnutie alebo byť dokonca smrteľná.
Riziko srdcovej príhody alebo cievnej mozgovej príhody stúpa s vekom. Zvyšuje sa aj tým, čím viac fajčíte. Ak užívate „tabletku“, mali by ste prestať fajčiť a to najmä vtedy, ak máte viac ako 35 rokov.
Ak sa počas užívania „tabletky“ u vás rozvinie vysoký krvný tlak, môže vám lekár odporučiť, aby ste užívanie skončila.
Riziko vzniku žilovej trombózy sa dočasne zvyšuje v súvislosti s operáciou alebo imobilizáciou (znehybnením), napr. ak máte nohu v sadre. U žien užívajúcich „tabletku“ môže byť toto nebezpečenstvo ešte vyššie. Upozornite svojho lekára, že užívate „tabletku“, dostatočne včas pred očakávanou hospitalizáciou alebo chirurgickým výkonom. Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste užívanie „tabletky“ prerušila niekoľko týždňov pred plánovanou operáciou alebo dočasnou imobilizáciou. A až budete zase v poriadku, znovu vám poradí, kedy môžete užívanie zahájiť.
Ak si všimnete akýkoľvek možný príznak trombózy, prerušte užívanie „tabletky“ a vyhľadajte okamžite lekára (pozri Kedy musíte kontaktovať lekára).
„Tabletka“ a rakovina
U žien užívajúcich „tabletku“ sa o niečo častejšie diagnostikuje rakovina prsníka ako u žien rovnakého veku, ktoré „tabletku“ neužívajú. Toto ľahké zvýšenie počtu diagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka postupne mizne v priebehu desiatich rokov od ukončenia užívania „tabletky“. Nie je známe, či je rozdiel spôsobený „tabletkou“. Dôvodom môže byť aj skutočnosť, že ženy sú častejšie vyšetrované a karcinóm prsníka sa odhalí skôr.
Zriedka sa u užívateliek „tabletky“ zaznamenali benígne pečeňové nádory a ešte vzácnejšie malígne pečeňové nádory. Tieto nádory môžu viesť k vnútornému krvácaniu. Ak sa objaví silná bolesť brucha, vyhľadajte okamžite lekára.
U žien, dlhodobo užívajúcich „tabletku“ sa častejšie vyskytuje rakovina krčka maternice. Táto skutočnosť nemusí byť zapríčinená „tabletkou“. Dôvodom môže byť sexuálne správanie a ďalšie faktory.
„Tabletka“ a dojčenie
Užívať Jeanine počas dojčenia sa vo všeobecnosti neodporúča. Ak si počas dojčenia prajete užívať „tabletku“, poraďte sa prosím s lekárom.
„Tabletka“ a tehotenstvo
Tehotné ženy a ženy, ktoré sa domnievajú, že by tehotné mohli byť, nesmú užívať Jeanine.
KEDY MUSÍTE VYHĽADAŤ LEKÁRA?
Pravidelné prehliadky
Počas užívania „tabletky“ vás bude lekár pozývať na pravidelné prehliadky. Všeobecne platí, že by ste mali byť prehliadnutá každý rok.
Vyhľadajte čo najskôr lekára, ak:
· si všimnete akúkoľvek zmenu zdravotného stavu, najmä ak sa spomína v tejto písomnej informácii (pozri Kedy nesmiete užívať Jeanine a Než zahájite užívanie Jeanine, nezabudnite na body, týkajúce sa vašej blízkej rodiny).
· si všimnete hmatateľný uzlík v prsníku
· budete užívať ďalšie lieky (pozri „Tabletka“ a ďalšie lieky)
· rátete s tým, že budete imobilná alebo pôjdete na operáciu (poraďte sa s lekárom aspoň štyri týždne dopredu)
· máte nezvyč· ajné silné vaginálne krvácanie
· zabudnete užiť obalenú tabletu v prvom týždni užívania a mali ste pohlavný styk v predchádzajúcich siedmich dňoch
· sa krvácanie nedostavilo dva razy za sebou alebo máte podozrenie, že by ste mohla byť tehotná (nezač· ínajte užívať obalené tablety z ďalšieho balenia, kým vám to lekár neodporuč· í)
Prerušte užívanie obalených tabliet a okamžite vyhľadajte lekára, ak si všimnete možné príznaky rozvíjajúcej sa trombózy:
· nezvyčajný kašeľ
· silná bolesť na hrudníku, ktorá môže vystreľovať do ľavej ruky
· dýchavičnosť
· akákoľvek nezvyčajná, silná alebo dlhodobá bolesť hlavy alebo záchvat migrény
· čiastočná alebo úplná strata videnia alebo dvojité videnie
· nezreteľná výslovnosť alebo strata schopnosti hovoriť
· náhla zmena sluchu, čuchové alebo chuťové vnemy
· závrat alebo mdloba
· slabosť alebo obmedzená pohyblivosť ktorejkoľvek časti tela
· silná bolesť brucha
· silná bolesť alebo opuch dolnej končatiny
Interakcie
„Tabletka“ a ďalšie lieky
Niektoré lieky môžu brániť správnemu účinku „tabletky“. Týka sa to liekov na liečbu epilepsie (napr. primidón, fenytoín, barbituráty) a tuberkulózy (napr. rifampicín), ďalej antibiotík určených na liečbu niektorých infekčných ochorení (napr. ampicilín, tetracyklíny), antimykotika griseofulvínu. Vždy upozornite lekára, ktorý vám „tabletku“ predpisuje, na lieky, ktoré už užívate. Rovnako tak upozornite lekára alebo zubára, ktorý vám bude predpisovať iný liek (prípadne lekárnika, ktorý vám bude liek vydávať), že užívate Jeanine. Poradia vám, či potrebujete používať ďalšie antikoncepčné opatrenia, a pokiaľ áno, na aký dlhý čas.
Dávkovanie a spôsob použitia
Čo musíte vedieť skôr, ako začnete užívať Jeanine?
Všeobecné poznámky
V tejto písomnej informácii sú popísané rôzne situácie, kedy musíte užívanie „tabletky“ prerušiť alebo kedy môže byť spoľahlivosť „tabletky“ znížená. V týchto situáciach by ste nemali mať pohlavný styk alebo musíte použiť ďalšie nehormonálny spôsob antikoncepcie, t.j. použiť kondóm alebo inú bariérovú metódu antikoncepcie. Nepoužívajte kalendárovú alebo teplotnú metódu. Tieto metódy nemusia byť spoľahlivé, pretože „tabletka“ ovplyvňuje zvyčajné zmeny teploty a cervikálneho hlienu, ku ktorým dochádza v priebehu menštruačného cyklu.
Jeanine rovnako ako ostatné antikoncepčné „tabletky“ nechráni proti HIV infekcii (AIDS) ani proti ďalším sexuálne prenosným chorobám.
Jeanine bol predpísaný vám. Nedávajte ho nikomu ďalšiemu.
Než zahájite užívanie Jeanine
Ak užívate kombinovanú „tabletku“ a vzťahuje sa na vás ktorýkoľvek zo stavov, spomenutých nižšie, je možné, že budete potrebovať starostlivý lekársky dohľad. Váš lekár vám podá podrobné vysvetlenie. Preto, ak sa vás týka niektorý z nasledujúcich bodov, informujte o tom svojho lekára skôr ako začnete užívať Jeanine.
fajčíte
ste diabetička
máte nadváhu
máte vysoký krvný tlak
máte chybu srdcovej chlopne alebo inú poruchu srdcového rytmu
máte povrchový zápal žíl (flebitídu)
máte kŕčové žily
ktokoľvek z vašich blízkych príbuzných má alebo mal trombózu, srdcovú príhodu alebo cievnu mozgovú príhodu
trpíte migrénou
trpíte epilepsiou
vy alebo váš blízky príbuzný má alebo mal vysokú hladinu cholesterolu alebo triglyceridov v krvi (krvných tukov)
ktokoľvek vo vašej blízkej rodine mal alebo má karcinóm prsníka
máte ochorenie pečene alebo žlčníka
máte Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu (chronické zápalové ochorenie čriev)
máte systémový lupus erytematosus (celkové ochorenie spojivového tkaniva, ktroré sa môže prejaviť aj na koži)
máte hemolyticko-uremický syndróm (porucha krvnej zrážavosti, vedúca k zlyhaniu obličiek)
máte kosáčikovitú anémiu
máte alebo ste mali chloazmu (žltohnedé pigmentové škvrny na koži predovšetkým tváre)
Ak áno, vyhnite sa prílišnému slneniu a nevystavujte sa ultrafialovému žiareniu.
Ak sa niektorý z týchto stavov objaví prvý raz, zopakuje alebo zhorší počas užívania „tabletky“, kontaktujte svojho lekára.
- Dávkovanie: AKO UŽÍVAŤ JEANINE
Kedy a ako užiť obalenú tabletu?
Balenie Jeanine obsahuje 21 obalených tabliet. Každá je označená názvom dňa v týždni, kedy sa má užiť. Užite obalenú tabletu každý deň približne v rovnaký čas a zapite ju potrebným množstvom vody. Pokračujte v smere šípiek tak dlho, kým sa balenie nevyužíva. Počas nasledujúcich 7 dní žiadne obalené tablety užívať nebudete. V priebehu týchto siedmich dní by sa mali dostaviť menštruácia (krvácanie z vysadenia). Začne zvyčajne za 2-3 dni po užití poslednej obalenej tablety Jeanine. Obalené tablety z ďalšieho balenia začnete užívať 8. deň bez ohľadu na to, či krvácanie ešte pokračuje. To znamená, že nové balenie budete vždy načínať v rovnaký deň v týždni a takisto krvácanie z vysadenia sa dostaví zhruba v rovnakých dňoch každý mesiac.
Užívanie z prvého balenia Jeanine
Ak ste neužívala v minulom mesiaci žiadne hormonálne kontraceptívum
Začnite užívať Jeanine v prvý deň cyklu, t.j. v prvý deň menštruačného krvácania. Užite obalenú tabletu označenú správnym dňom v týždni. Ak napríklad začnete krvácať v piatok, užite obalenú tabletu označenú „Pi“. Potom nasleduje ďalší deň v poradí. Užívanie môžete začať aj 2. – 5. deň cyklu, ale v tomto prípade použite počas prvých 7 dní tohoto prvého cyklu ďalšiu antikoncepčnú metódu (bariérovú).
Ak prechádzate z inej kombinovanej „tabletky“
Užívanie môžete zahájiť hneď ďalší deň po užití poslednej obalenej tablety z predchádzajúceho balenia kombinovaného hormonálneho antikoncepčného prípravku (to znamená, že nebude interval bez užívania obalených tabliet). Pokiaľ vaše predchádzajúce balenie obsahovalo aj inaktívne obalené tablety, môžete začať užívať Jeanine deň po užití poslednej aktívnej obalenej tablety (ak si nie ste istá, ktoré obalené tablety sú aktívne, spýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika). Môžete začať užívať obalené tablety aj neskoršie, ale najneskôr nasledujúci deň po intervale bez užívania tabliet z vášho predchádzajúcej kombinovaného hormonálneho antikoncepčného lieku (alebo po využívaní poslednej inaktívnej obalenej tablety vášho predchádzajúceho kombinovaného hormonálneho antikoncepčného lieku).
Ak prechádzate z “tabletky“ obsahujúcej iba gestagén („minitabletka“)
Užívanie minitabletky môžete ukončiť kedykoľvek a prvú obalenú tabletu Jeanine užiť nasledujúci deň v rovnaký čas. Ak však máte pohlavný styk, použite v priebehu prvých 7 dní užívania obalených tabliet naviac ďalšiu antikoncepčnú metódu (bariérovú kontracepciu).
Ak prechádzate z injekcií alebo implantátu
Začnite užívať Jeanine v dobe, kedy by ste mali dostať ďalšiu injekciu alebo v deň, v ktorý sa vybral implantát. Ak však plánujete pohlavný styk, použite v priebehu prvých 7 dní užívania obalených tabliet naviac ďalšiu antikoncepčnú metódu (bariérovú kontracepciu).
Po pôrode
Ak sa vám práve narodilo dieťa, lekár vám môže odporučiť, aby ste s užívaním Jeanine počkala až do prvej normálnej menštruácie. Niekedy je možné zahájiť užívanie skôr. Poraďte sa so svojím lekárom. Ak dojčíte a chcete užívať Jeanine, mali by ste sa takisto poradiť s lekárom.
Po potrate
Poraďte sa so svojím lekárom.
Ak chcete ukončiť užívanie Jeanine
Užívanie Jeanine môžete ukončiť kedykoľvek. Ak nechcete otehotnieť, požiadajte svojho lekára, aby vám odporučil inú metódu antikoncepcie.
Ak ste ukončila užívanie Jeanine, pretože si želáte otehotnieť, odporúča sa vyčkať na prvú prirodzenú menštruáciu a až potom sa pokúsiť o otehotnenie. Týmto spôsobom sa dá ľahšie stanoviť termín pôrodu.
Čo robiť, ak ...
... zabudnete užiť obalenú tabletu
· ak uplynulo menej ako 12 hodín od doby, keď sa mala užiť obalená tableta, spoľahlivosť „tabletky“ zostane zachovaná. Užite tabletu ihneď ako si chybu uvedomíte a nasledujúcu tabletu užite v zvyčajný čas.
Ak uplynulo viac ako 12 hodín od doby, keď sa mala užiť obalená tableta, spoľahlivosť „tabletky“ sa môže znížiť.
Čím viac po sebe nasledujúcich obalených tabliet ste vynechala, tým väčšie je riziko narušenia antikoncepčného účinku. Zvlášť vysoké riziko otehotnenia je vtedy, keď ste vynechali obalenú tabletu na začiatku alebo na konci balenia. Mali by ste sa preto riadiť nasledujúcimi pravidlami:
Viac ako jedna vynechaná obalená tableta v balení
Požiadajte o radu lekára.
1 obalená tableta vynechaná v 1. týždni
Užite tabletu ihneď, ako si chybu uvedomíte (aj keby to znamenalo užiť dve tablety súčasne)
a nasledujúcu tabletu potom užite vo zvyčajnú dobu. Počas nasledujúcich 7 dní použite naviac ďalšie antikoncepčné opatrenie (bariérovú metódu kontracepcie).
Ak ste mali pohlavný styk počas týždňa pred vynechaním tablety, je možné, že by ste mohli byť tehotná.. Okamžite kontaktujte svojho lekára.
1 obalená tableta vynechaná v 2. týždni
Užite tabletu ihneď, ako si chybu uvedomíte (aj keby to znamenalo užiť dve tablety súčasne) a nasledujúcu tabletu potom užite vo zvyčajnú dobu. Spoľahlivosť „tabletky“ zostane zachovaná a nemusíte používať ďalšie kontracepčné opatrenie.
1 obalená tableta vynechaná v 3. týždni
Môžete si zvoliť jednu z nasledujúcich možností, pričom nemusíte používať ďalšie kontracepčné opatrenie.
1) Užite tabletu ihneď, ako si chybu uvedomíte (aj keby to znamenalo užiť dve tablety súčasne) a nasledujúcu tabletu potom užite vo zvyčajnú dobu. Obalené tablety z ďalšieho balenia začnite užívať ihneď po užití poslednej tablety z súčasného balenia, takže nebude žiadne obdobie bez užívania tabliet medzi dvoma baleniami. Krvácanie z vysadenia sa môže dostaviť až po využívaní druhého balenia, ale počas užívania tabliet sa môže objaviť špinenie a intermenštruačné krvácanie.
Alebo
2) Ukončite užívanie tabliet zo súčasného balenia a zahájte týždeň (alebo menej) bez užívania tabliet. Započ ítať musíte aj deň, kedy ste tabletu zabudla užiť. Potom budete pokračovať v užívaní tabliet z nasledujúceho balenia. Ak zvolíte túto metódu, môžete začať užívanie tabliet z nasledujúceho balenia v rovnaký deň ako zvyčajne.
Ak ste zabudli užiť tablety z balenia a očakávané krvácanie sa nedostavilo, môžete byť tehotná. Skôr, ako zahájite užívanie tabliet z ďalšieho balenia, vyhľadajte lekára.
... ak vraciate
Ak začnete vracať 3-4 hodiny po užití Jeanine, liečivá sa ešte nemuseli dostatočne vstrebať. Následok je rovnaký ako v prípade, keď zabudnete tabletu užiť. Postupujte podľa pokynov pre prípad vynechania tablety.
... ak chcete oddialiť krvácanie
Ak chcete oddialiť krvácanie, začnite užívať tablety z ďalšieho balenia Jeanine ihneď po využívaní súčasného balenia. V užívaní môžete pokračovať tak dlho, ako si želáte, až kým balenie nebude prázdne. Ak si želáte, aby krvácanie začalo, iba prerušte užívanie. V priebehu užívania z druhého balenia sa môže objaviť krvácanie z vysadenia alebo špinenie. Tablety z ďalšieho balenia potom začnite užívať po zvyčajnom sedemdňovom intervale.
... ak chcete zmeniť deň, v ktorom začína krvácanie
Ak užívate tablety presne podľa uvedených pokynov, budete každé 4 týždne krvácať približne v rovnaké dni. Ak chcete tieto dni zmeniť, iba skráťte (nikdy nepredlžujte) najbližší interval bez užívania tabliet. Napríklad ak krvácanie zvyčajne začína v piatok a vy si prajete aby začínalo v utorok (o 3 dni skôr), musíte začať užívať z budúceho balenia o 3 dni skôr ako zvyčajne. Ak bude interval bez užívania tabliet príliš krátky (t.j. 3 dni a menej), môže sa stať, že v jeho priebehu nebudete krvácať vôbec. Môže sa však objaviť špinenie alebo intermenštruačné krvácanie počas užívania tabliet z nasledujúceho balenia.
... ak sa objaví neočakávané krvácanie
U každej „tabletky“ môžete mať počas prvých mesiacov užívania nepravidelné vaginálne krvácanie (špinenie alebo intermenštruačné krvácanie) medzi pravidelnými mesačnými krvácaniami. Je možné, že budete potrebovať menštruačné vložky, ale pokračujte v užívaní ako zvyčajne. Tieto nepravidelnosti zvyčajne vymiznú, akonáhle si vaše telo na „tabletku“ zvykne (zvyčajne po 3 cykloch užívania). Ak tieto ťažkosti pretrvávajú, krvácanie je silnejšie alebo sa znovu objaví po období pravidelného krvácania, poraďte sa lekárom.
... dôjde k vynechaniu krvácania
Ak ste užila všetky tablety v správny čas, nevracala ste ani neužívala iné lieky, je veľmi nepravdepodobné, že ste tehotná. Pokračujte v užívaní Jeanine ako zvyčajne.
Ak nedošlo ku krvácaniu dva razy po sebe, môžete byť tehotná. Okamžite vyhľadajte lekára. Kým lekár tehotenstvo nevylúči, nezačínajte užívanie z ďalšieho balenia.
- Balenie: 1x21 a 3x21 obalených tabliet
- Poznámka: Upozornenie
Vplyv lieku na zníženie pozornosti pri vedení motorového vozidla.
Nepozoroval sa vplyv „tabletky“ na zníženie pozornosti.
Ak užijete viac tabliet Jeanine (predávkovanie)
Neexistujú žiadne správy o vážnom poškodení zdravia, ak sa užilo viac tabliet Jeanine naraz. Ak ste užili viac tabliet Jeanine naraz, môžete pocítiť nevoľnosť, môžete vracať alebo sa môže objaviť vaginálne krvácanie. Ak zistíte, že Jeanine požilo dieťa, poraďte sa lekárom.
Viac o „tabletke“
Kombinované „tabletky“ môžu mať okrem antikoncepčného účinku aj ďalší zdravotný prínos.
Vaše krvácanie môže byť slabšie a kratšie. Vďaka tomu je menšie nebezpečenstvo vzniku anémie (málokrvnosti). Menštruačné bolesti môžu byť slabšie alebo môžu úplne vymiznúť.
U žien, ktoré užívali „tabletky“ obsahujúce 50 µg etinylestradiolu sa naviac menej často zaznamenali niektoré vážne poruchy. Ide o benígne ochorenie prsníkov, vaječníkové cysty, infekčné ochorenia panvových orgánov, mimomaternicové tehotenstvo (tehotenstvo, kedy sa zárodok zahniezdi mimo maternice) a rakovinu endometria (slizničnej výstelky maternice) a vaječníkov. Doposiaľ sa nepotvrdilo, či to platí aj pre nízkodávkované „tabletky“.
Varovanie
Liek sa nesmie použiť po uplynutí času použiteľnosti vyznačeného na obale.
Uschovávajte mimo dosahu detí.
___________________________
Dodržujte, prosím, rady lekára
a pozorne si prečítajte inštrukcie na pribalenom letáku dodávaného k lieku
Ak sa Vaše ťažkosti nezlepšujú, alebo dokonca zhoršujú, vyhľadajte ihneď lekára