- Účinné látky: Afonilum SR 125: theophyllinum anhydricum (teofylín) 125 mg v 1 kapsule s predĺženým uvoľňovaním.
Afonilum SR 250: theophyllinum anhydricum (teofylín) 250 mg v 1 kapsule s predĺženým uvoľňovaním.
Afonilum SR 250: theophyllinum anhydricum (teofylín) 375 mg v 1 kapsule s predĺženým uvoľňovaním.
- Charakteristika lieku: Afonilum SR uvoľňuje sťahy hladkej svaloviny priedušiek a ciev, a tým ich rozširuje. Povzbudzuje dýchacie centrum a zvyšuje tak kontraktilitu dýchacích svalov. Afonilum SR zvyšuje srdcovú frekvenciu a kontraktilitu srdcového svalu, zvyšuje tvorbu žalúdočnej kyseliny a mierne stimuluje centrálny nervový systém (CNS).
- Hlavné použitie: Afonilum SR sa používa na liečbu a prevenciu náhlych stavov dušnosti spôsobených zúžením dýchacích ciest pri astme alebo chronickom obštrukčnom ochorení dýchacích ciest (napr. chronický zápal priedušiek, rozdutie pľúc) u dospelých a u detí.
- Zákaz použitia: Afonilum SR nesmú užívať pacienti so známou precitlivenosťou na teofylín alebo na ktorúkoľvek inú zložku lieku, pacienti so srdcovým infarktom alebo v období tesne po ňom a pacienti s akútnou poruchou srdcového rytmu so zrýchlenou srdcovou činnosťou.
Afonilum SR sa má podávať s opatrnosťou a len keď je to absolútne nevyhnutné pacientom s nestabilnou anginou pectoris (ochorenie vencovitých tepien), so sklonom k poruchám srdcového rytmu, s ťažkou hypertenziou (zvýšený krvný tlak), hypertrofickou obštrukčnou kardiomyopatiou (chronické zväčšenie srdcového svalu), hypertyreózou štítnej žľazy (zvýšená funkcia štítnej žľazy), epileptickými záchvatmi, žalúdočnými vredmi, vredmi na dvanástorníku a pacientom s porfýriou (porucha látkovej výmeny). Pacientom s poruchou funkcie pečene alebo obličiek a pacientom nad 60 rokov sa má Afonilum SR podávať s opatrnosťou (pozri časť Dávkovanie).
Gravidita a laktácia
V gravidite, najmä počas prvých troch mesiacov a počas laktácie sa môže Afonilum SR užívať len v nevyhnutných prípadoch. Afonilum SR môže utlmiť pôrodné bolesti znížením kontraktility maternice. Vzhľadom na to, že sa vylučuje do materského mlieka, musí lekár starostlivo zvážiť jeho podávanie dojčiacim matkám.
Teofylín môže zosilniť účinok liekov, obsahujúcich xantín, kofeín, beta-2-sympatomimetiká a podobné látky. U fajčiarov, ktorí súčasne užívajú barbituráty (hlavne fenobarbital a pentobarbital), karbamazepín, fenytoín, rifampicín, primidon, sulfinpyrazón môže dôjsť k zrýchlenému odbúravaniu teofylínu a tým zníženiu jeho účinku. V týchto prípadoch môže byť potrebné zvýšiť dávku teofylínu.
Spomalené odbúravanie teofylínu alebo zvýšenie jeho plazmatickej koncentrácie, a tým zvýšené riziko predávkovania a nežiaducich účinkov, môže nastať pri súčasnom užívaní s nasledovnými liekmi: makrolidové antibiotiká (napr. erytromycín, klaritromycín, josamycín a linkomycín), chinolóny (blokátory gyrázy), imipenem, izoniazid, tiabendazol, blokátory kalciového kanála (napr. verapamil, diltiazem), propranolol, mexiletín, propafenón, tiklopidín, cimetidín, alopurinol, interferón alfa, vakcíny proti chrípke a perorálna antikoncepcia. V týchto prípadoch je vhodné znížiť dávky teofylínu.
V ojedinelých prípadoch sa zaznamenalo predávkovanie teofylínom pri súčasnom podávaní ranitidínu, aj keď viaceré štúdie túto interakciu nepotvrdili. Pretože v súčasnosti nie je možné interakciu s ranitidínom s istotou vylúčiť, je vhodné dávku teofylínu individuálne upraviť.
Pri súčasnom užívaní ciprofloxacínu je potrebné znížiť dávku teofylínu maximálne na 60 % odporúčanej dávky a pri súčasnom užívaní enoxacínu maximálne na 30 % odporúčanej dávky.
Teofylín môže zoslabiť účinok lítia a betablokátorov. Teofylín zvyšuje močopudný účinok diuretík (liekov s močopudným účinkom). Podávanie halotanu môže spôsobiť ťažké poruchy srdcového rytmu u pacientov, ktorí užívajú teofylín.
- Nežiaduce účinky: Môže sa vyskytnúť bolesť hlavy, stavy rozrušenia, tras končatín, nepokoj, nespavosť, zrýchlená alebo nepravidelná srdcová frekvencia, palpitácia (búšenie srdca), pokles krvného tlaku, žalúdočné a črevné ťažkosti (nevoľnosť, zvracanie, hnačka), zvýšené vylučovanie moču, zmena koncentrácie sérových elektrolytov, najmä znížená koncentrácia draslíka, zvýšená koncentrácia vápnika a kreatinínu, zvýšená koncentrácia kyseliny močovej a cukru v krvi, gastroezofagálny reflux (spätný tok obsahu žalúdka do pažeráka), spôsobený uvoľnením zvierača pažeráka, ktorý môže viesť k zhoršeniu nočných astmatických záchvatov v dôsledku prípadného vdýchnutia žalúdočného obsahu.
Nežiaduce účinky môžu byť zosilnené v prípade relatívneho predávkovania (pri individuálnej precitlivenosti) alebo absolútneho predávkovania (pri plazmatickej koncentrácii teofylínu vyššej ako 20 mg/ml). Pri plazmatickej koncentrácii teofylínu vyššej ako 25 mg/ml je zvýšené riziko toxických nežiaducich účinkov, ako napr. kŕče, náhly pokles krvného tlaku, poruchy srdcového rytmu a závažné žalúdočné a črevné poruchy vrátane krvácania do zažívacieho traktu.
- Dávkovanie: Všeobecne odporúčania pre dávkovanie
Dávkovanie lieku sa stanovuje individuálne na základe účinnosti a znášanlivosti u pacienta.
U dospelých je udržiavacia denná dávka lieku približne 11 až 13 mg/kg telesnej hmotnosti.
Deti od 6 mesiacov a fajčiari potrebujú vyššiu dávku lieku, ako zodpovedá ich telesnej hmotnosti, vzhľadom na zrýchlené vylučovanie teofylínu. Naopak, u dojčiat mladších ako 6 mesiacov a u osôb nad 60 rokov je vylučovanie teofylínu spomalené. U fajčiarov, ktorí prestali v priebehu liečby fajčiť, sa má dávkovanie starostlivo upraviť vzhľadom na stúpajúce plazmatické koncentrácie teofylínu.
U pacientov so srdcovým zlyhaním, ťažkou poruchou krvného obehu, poruchou činnosťou pečene, zápalom pľúc, vírusovými infekciami (hlavne chrípkou) alebo pri súčasnej liečbe niektorými inými liekmi (pozri časť Interakcie) je vylučovanie teofylínu často spomalené. Pri vážnej poruche činnosti obličiek môže dôjsť ku hromadeniu metabolitov, preto sa u týchto pacientov vyžaduje nižšie dávkovanie a pri zvyšovaní dávky je potrebné postupovať so zvýšenou opatrnosťou.
Zaznamenalo sa znížené vylučovanie teofylínu po očkovaní proti tuberkulóze a chrípke a preto v týchto prípadoch môže byť potrebné zníženie dávky.
Liečba sa má začať pokiaľ možno večer, tesne pred spaním. Dávka sa môže postupne zvyšovať v priebehu 2 až 3 dní, v závislosti od reakcie pacienta, znášanlivosti a prípadne plazmatickej koncentrácie teofylínu. Zvýšenie alebo zníženie dávky je možné len po konzultácii s lekárom.
Odporúčaná dávkovacia schéma
Pokiaľ lekár neurčí inak, odporúčajú sa podľa veku a telesnej hmotnosti nasledujúce dávky:
Deti vo veku 6 až 8 rokov (20 až 25 kg telesnej hmotnosti): denná dávka je približne 24 mg/kg telesnej hmotnosti (1-2 kapsuly Afonilum SR 125, 2-krát denne).
Deti vo veku 8 až 12 rokov (25 až 40 kg telesnej hmotnosti): maximálna denná dávka je priblližne 20 mg/kg telesnej hmotnosti (2 kapsuly Afonilum SR 125 2 až 3-krát denne alebo 1 kapsula Afonilum SR 250 2 až 3-krát denne).
Deti vo veku 12 až 16 rokov (40 až 60 kg telesnej hmotnosti): denná dávka je približne 18 mg/kg telesnej hmotnosti (2 kapsuly s predĺženým uvoľňovaním Afonilum SR 125 2 až 3-krát denne alebo 1 kapsula s predĺženým uvoľňovaním Afonilum SR 375 2-krát denne).
Dospievajúci nad 16 rokov a dospelí (60 až 70 kg telesnej hmotnosti): denná dávka je 11 až 13 mg/kg telesnej hmotnosti (1 kapsula Afonilum SR 250 2 až 3-krát denne alebo 1 kapsula Afonilum SR 375 2-krát denne).
Afonilum SR 375 mg sa používa na udržiavaciu liečbu pacientov, u ktorých je potrebná vyššia denná dávka teofylínu (okolo 750 mg).
- Spôsob použitia: Kapsuly Afonilum SR sa užívajú po jedle, nerozhryzené, s dostatočným množstvom tekutiny. Jednotlivé dávky sa majú užívať v pravidelných intervaloch v priebehu 24 hodín. Ak je to nutné, napr. pri ťažkostiach s prehĺtaním, je možné kapsulu otvoriť súčasným otáčaním a ťahom a obsah kapsuly vcelku prehltnúť.
Dĺžku liečby určí lekár podľa charakteru, závažnosti a priebehu ochorenia.
- Balenie: 20, 50 a 100 kapsúl s predĺženým uvoľňovaním
- Poznámka: Predávkovanie
Pri predávkovaní môžu nastať nežiaduce účinky, ako napr. kŕče, náhly pokles krvného tlaku, poruchy srdcového rytmu, závažné žalúdočné a črevné poruchy (napr. krvácanie do tráviaceho traktu, hnačka, zvracanie).
Pri predávkovaní alebo náhodnom užití kapsúl dieťaťom sa poraďte s lekárom.
Upozornenie
Afonilum SR môže ovplyvniť schopnosť viesť motorové vozidlá, obsluhovať stroje a pracovať v záťažových podmienkach, hlavne pri súčasnej konzumácii alkoholu alebo pri podaní iných liekov, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť rozhodovanie a schopnosť viesť motorové vozidlá.
Varovanie
Nepoužívajte po uplynutí dátumu použiteľnosti, ktorý je uvedený na obale.
Uchovávanie
Uchovávajte v suchu pri teplote do 25°C.
Uschovávajte mimo dosahu detí!
___________________________
Dodržujte, prosím, rady lekára
a pozorne si prečítajte inštrukcie na pribalenom letáku dodávaného k lieku
Ak sa Vaše ťažkosti nezlepšujú, alebo dokonca zhoršujú, vyhľadajte ihneď lekára