- Účinné látky: Každá kapsula obsahuje liečivo omeprazolum (omeprazol) 20mg
- Charakteristika lieku: Omeprazol je takzvaný inhibítor protónovej pumpy, ktorý blokuje poslednú zložku v reťazci vylučovania kyseliny bunkami žalúdočnej steny.
- Hlavné použitie: Používa sa na liečbu vredu dvanástnika a žalúdka, refluxnej ezofagitídy, Zollinger-Ellisonovho syndrómu a v kombinácii s antibiotikami na odstránenie Helikobakter pylori (mikroorganizmus, ktorý má dôležitú úlohu v patogenéze vredovej choroby).
- Zákaz použitia: Kapsuly Crismel by ste nemali užívať v prípade precitlivenosti na niektorú zo zložiek (vymenovaných v bode 1).
Tieto kapsuly neužívajte, ak ste tehotná, snažíte sa otehotnieť, alebo dojčíte.
Kapsuly Crismel by nemali užívať deti.
Ak užívate niektoré z nasledujúcich liekov, upozornenie lekára je dôležité:
- diazepam, warfarin alebo fenytoin (ich eliminácia môže byť pri súčasnom užívaní omeprazolu predĺžená). Niekedy je pri liečbe liekmi ovplyvňujúcimi krvnú zrážanlivosť, fenytoínom a omeprazolom nutný lekársky dohľad s úpravou dávky.
- antibiotikum známe ako clarithromycin (plazmatické koncentrácie oboch zložiek stúpajú),
- digoxín, liek používaný v liečbe srdcového zlyhania (omeprazol môže zvýšiť jeho biologickú dostupnosť),
- metabolizmus omeprazolu môže interferovať s metabolizmom cyklosporínu (imunosupresívum), disulfiramu (liek používaný pri liečbe chronického alkoholizmu) a benzodiazepínov (skupina sedatív a hypnotík).
Neexistujú údaje o možnosti interakcie medzi omeprazolom a nasledujúcimi liekmi: propranolol, metoprolol, teofylín, lidokaín, chinidín a amoxicilín.
Antacidá nemajú vplyv na účinok omeprazolu.
V niektorých prípadoch môže byť potrebné pridanie antibiotík k liečbe. Ak ste mali v minulosti akúkoľvek alergickú reakciu na antibiotiká ako je penicilín alebo amoxicilín, upozornite na to svojho lekára.
- Nežiaduce účinky: Liečbu omeprazolom pacienti zvyčajne dobre tolerujú. Nežiaduce účinky môžu byť nasledovné:
Koža: zriedka vyrážky a/alebo svrbenie. V ojedinelých prípadoch sa vyskytla fotosenzitivita, začervenanie a vypadávanie vlasov.
Kostra a svalstvo: zriedkavo bolesť kĺbov, svalová slabosť, bolesť svalov.
Centrálny a periférny nervový systém: bolesť hlavy, občas závraty, pocit pálenia alebo tŕpnutia, ospalosť alebo nespavosť. Vo výnimočných prípadoch u ťažko postihnutých pacientov reverzibilná zmätenosť, podráždenosť, depresia a halucinácie.
Gastrointestinálne príznaky: hnačka alebo zápcha, bolesť žalúdka, pocit na vracanie, vracanie, plynatosť.
Pečeň: zriedkavo môžu stúpnuť hodnoty enzýmov. Encefalopatia sa môže vyskytnúť u pacientov s ťažkým ochorením pečene, hepatitídou s alebo bez žltačky a hepatálnym zlyhaním.
Endokrinný systém: výnimočne sa vyskytuje gynekomastia.
Hematológia: zriedkavo sa objaví pokles počtu bielych krviniek a krvných doštičiek.
Iné (zriedkavé): slabosť, reakcie precitlivenosti (žihľavka, angioedém, horúčka, bronchospazmus). Zvýšené potenie, periférny edém, neostré videnie, poruchy chute.
Ak vám horeuvedené príznaky spôsobujú ťažkosti, alebo ak sa objavia iné nežiaduce účinky, ktoré v tejto písomnej informácii nie sú spomenuté, musíte to oznámiť lekárovi.
- Dávkovanie: Lekár určí, koľko kapsúl treba užívať a ako často. Dôsledne dodržiavajte jeho pokyny.
Kapsuly prehltnite celé s väčším množstvom vody, pred jedlom.
Vred dvanástnika: odporúčaná dávka je 20mg (jedna kapsula) jedenkrát denne, zvyčajne počas dvoch týždňov. V prípade potreby môže liečba pokračovať ďalšie 2 týždne. Pri pomalom hojení a neprítomnosti Helicobacter pylori vám môže lekár určiť dennú dávku 40mg (2 kapsuly) počas štyroch týždňov.
Vred žalúdka: obvyklá počiatočná dávka je 20mg jedenkrát denne počas štyroch týždňov. V prípade potreby môže liečba pokračovať ďalšie štyri týždne. Pri pomalom ústupe ťažkostí je potrebná gastroskopia a histologické vyšetrenie na vylúčenie karcinómu žalúdka. V histologicky negatívnych prípadoch vám lekár môže určiť užívať denne 40mg, počas 4-8 týždňov.
Refluxová ezofagitída: pri symptomatickom gastro-ezofagálnom refluxe, kde sa nedokázala lézia pažeráka, je odporúčaná denná dávka 20mg jedenkrát denne počas 4 týždňov. V prípade erozívnej ezofagitídy je odporúčaná dávka 20mg jedenkrát denne počas 4-8 týždňov. V prípade ťažkej ezofagitídy a na prevenciu relapsov vám môže lekár určiť dlhodobú liečbu 20mg denne. U pacientov s relapsami možno dávku zvýšiť na 40mg denne.
Eradikácia Helicobacter pylori: je založená na znížení žalúdočnej kyseliny a prídavnej antibakteriálnej liečbe.
Navrhovaná kombinácia: 2x20mg omeprazolu, 2x500mg klaritromycínu a 2x1000mg amoxycilínu denne počas jedného týždňa. V prípade precitlivelosti na penicilín možno amoxycilín nahradiť metronidazolom 2x250mg denne.
Zollinger-Ellisonov syndróm: obvyklá úvodná dávka je 60mg jedenkrát denne. Lekár vám môže odporučiť pokračovať v liečbe dovtedy, kým to váš stav vyžaduje. Tiež vám môže zmeniť dávku podľa vášho stavu. Pacienti s ťažkým ochorením a tí, ktorí nereagujú na inú liečbu, môžu dostať dennú dávku 20-120mg omeprazolu.
Pokiaľ lekár neurčí inak, denná dávka nad 80mg by mala byť rozdelená do dvoch dávok.
Starší pacienti alebo pacienti s ochorením pečene alebo obličiek nevyžadujú úpravu dávkovania.
Ak užívate kapsuly každý deň v rovnaký čas, skôr si zapamätáte, že máte užiť liek. Ak zabudnete užiť dávku, urobte to hneď, keď si spomeniete. Nie však vtedy, ak je už čas na ďalšiu. V takom prípade ju vynechajte a pokračujte tou, čo nasleduje. Neužívajte dvojnásobnú dávku v snahe nahradiť chýbajúcu.
- Balenie: 7x20mg, 14x20mg, 28x20mg
- Poznámka: 6 týždňov po eradikácii Helicobacter pylori by sa mali spraviť kontrolné vyšetrenia.
Koncentrácia sérového gastrínu sa môže počas liečby mierne zvýšiť.
___________________________
Dodržujte, prosím, rady lekára
a pozorne si prečítajte inštrukcie na pribalenom letáku dodávaného k lieku
Ak sa Vaše ťažkosti nezlepšujú, alebo dokonca zhoršujú, vyhľadajte ihneď lekára