- Účinné látky: Cipralex filmom obalené tablety obsahujú 6,39 mg; 12,77 mg; 19,16 mg alebo 25,54 mg escitaloprami oxalas (escitalopram-oxalát), čo zodpovedá 5 mg, 10 mg, 15 mg alebo 20 mg escitalopramum (escitalopram).
- Charakteristika lieku: Cipralex je selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu (SSRI) a patrí do skupiny liekov známej ako antidepresíva. Tieto lieky upravujú hladiny serotonínu v mozgu. Poruchy serotonínového systému v mozgu sú kľúčovými faktormi v rozvoji depresie a príbuzných ochorení.
- Hlavné použitie: Cipralex sa používa na liečbu depresie. Táto choroba je charakterizovaná zhoršenou/depresívnou náladou, nedostatkom energie, melanchóliou, pocitmi nízkej sebahodnoty až bezcennosti, poruchami spánku, utiahnutosťou a neschopnosťou zvládnuť každodenné povinnosti. Depresiu môžu sprevádzať aj samovražedné myšlienky. Depresívni pacienti môžu trpieť aj pocitmi úzkosti.
Cipralex sa používa aj na liečbu panickej poruchy. Toto ochorenie je charakterizované rozvojom neočakávaných záchvatov intenzívnej paniky alebo úzkosti v určitých situáciách alebo zo strachu pred možnosťou nového záchvatu. Presná príčina záchvatu je u každého pacienta iná. Záchvaty sa vracajú, ak sa pacient opäť ocitne v tej istej situácii.
Cipralex odstraňuje tieto príznaky a budete sa po ňom cítiť lepšie.
Váš lekár Vám však môže predpísať Cipralex aj na iné ochorenie. Opýtajte sa ho, ak máte nejaké nejasnosti, prečo Vám Cipralex predpísal.
- Zákaz použitia: Neužívajte Cipralex:
· ak ste alergický/á na escitalopram alebo ktorúkoľvek inú zložku lieku hore uvedenú. Obráťte sa na svojho lekára, ak si myslíte, že by ste mohli mať takúto alergiu.
· ak v súčasnosti užívate lieky známe ako neselektívne inhibítory monoaminooxidázy (fenelzín, iproniazid, izokarboxazid, nialamid a tranylcypromín, ktoré sa tiež používajú na liečbu depresie).
Ak ste užívali niektorý z týchto liekov, musíte počkať 14 dní, kým začnete užívať Cipralex. Po ukončení užívania Cipralexu musíte počkať 7 dní, kým môžete začať užívať niektorý z týchto liekov.
INTERAKCIE
Oznámte svojmu lekárovi, či užívate alebo ste v priebehu posledných 14 dní užívali akékoľvek lieky (vrátane voľnopredajných).
V prípade zmeny liečby z antidepresíva zo skupiny selektívnych inhibítorov monoaminooxidázy (moklobemid) na Cipralex sa odporúča jednodenná prestávka po ukončení užívania moklobemidu a pred začatím užívania Cipralexu. Po ukončení liečby Cipralexom sa odporúča prestávka 7 dní pred začatím užívania moklobemidu.
Aj keď sa to vo všeobecnosti neodporúča, môže sa Váš lekár rozhodnúť a predpísať Vám Cipralex spolu s moklobemidom. Vo výnimočných prípadoch môže byť takáto liečba výhodná. Pri takejto kombinácii sa však môžu vyskytnúť nežiaduce účinky a preto Vám lekár na začiatku liečby zvyčajne predpíše nízke dávky obidvoch liekov. Pokiaľ sa pri súčasnej liečby týmito dvoma liekmi vyskytne vysoká horúčka, náhle zášklby svalstva spojené s triaškou, nepokoj a zmätenosť, je potrebné ihneď prestať užívať tieto lieky a navštíviť lekára.
Cipralex a nasledujúce lieky možno kombinovať len so zvýšenou opatrnosťou:
Lítium (používané v liečbe manicko-depresívnej poruchy) a selegilín (používaný v liečbe Parkinsonovej choroby). Ak dostanete vysokú horúčku, náhle svalové zášklby, cítite nepokoj alebo sa objaví zmätenosť, musíte okamžite navštíviť lekára.
Sumatriptan a podobné lieky používané v liečbe migrény a tramadol, používaný na tíšenie silných bolestí, zvyšujú riziko výskytu nežiaducich účinkov. Ak sa u vás objavia akékoľvek neobvyklé príznaky pri užívaní tejto kombinácie, mali by ste navštíviť lekára.
Imipramín a desipramín (obidva používané v liečbe depresie) a metoprolol (tzv. beta-blokátor) a iné lieky používané v liečbe srdcovo-cievnych ochorení sa z tela pomalšie vylučujú, ak sa podávajú spolu s Cipralexom, čo vedie k zvýšenej hladine týchto liekov v tele. Ak dostanete zároveň Cipralex a niektorý z týchto liekov, poraďte sa so svojim lekárom.
Cimetidín používaný v liečbe vredovej choroby žalúdka a dvanástorníka môže spôsobiť zvýšenie hladiny Cipralexu, ak ho užívate v dávkach 800 mg a viac denne. Aj keď neboli zaznamenané nežiaduce účinky Cipralexu v takejto situácii, Váš lekár sa môže rozhodnúť znížiť Vám dávku Cipralexu.
Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) používaný pri poruchách nálady ako aj rastlinné prípravky, ktoré ho obsahujú, môžu v kombinácii s Cipralexom zvýšiť riziko výskytu nežiaducich účinkov.
Účinok antikoagulancií (liekov ako warfarín proti zvýšenej zrážanlivosti krvi) sa pri užívani Cipralexu môže zmeniť. Na začiatku a na konci liečby Cipralexom Vám lekár skontroluje zrážanlivosť krvi a prípadne upraví dávkovanie antikoagulancií.
- Nežiaduce účinky: U niektorých ľudí sa počas liečby Cipralexom môžu objaviť nežiaduce účinky. Nežiaduce účinky sú väčšinou mierne a zvyčajne odoznejú počas prvých 1 – 2 týždňov liečby. Niektoré z nich však môžu byť aj príznakmi Vašej choroby a začnú odoznievať spolu so zlepšovaním Vášho zdravotného stavu.
Ak Vás nežiaduce účinky príliš obťažujú alebo trvajú dlhšie ako týždeň alebo dva, poraďte sa s Vašim lekárom.
Nežiaduce účinky pozorované v klinických štúdiách zahŕňajú:
Veľmi časté: (výskyt u viac ako 10 %): nevoľnosť.
Časté (výskyt u 1 – 10 %): Sinusitída (upchatý nos alebo výtok z nosa), znížená chuť do jedla, ťažkosti so zaspávaním, pocity ospalosti, závraty, zívanie, hnačka, zápcha, zvýšené potenie, sexuálne poruchy (oneskorená ejakulácia, problémy s erekciou, znížená sexuálna žiadostivosť a u žien ťažkosti s dosiahnutím orgazmu), únava, zvýšená teplota.
Zriedkavé (výskyt u menej ako 1%): poruchy spánku, poruchy vnímania chuti.
Ak zaznamenáte akékoľvek iné nežiaduce účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto informácii, povedzte to svojmu lekárovi.
Okrem toho sú známe mnohé, zriedkavo sa objavujúce, nežiaduce účinky, ktoré boli pozorované pri liečbe liekmi pôsobiacimi podobne ako escitalopram (liečivo v Cipralexe) Sú to: závraty po postavení sa v dôsledku zníženia krvného tlaku, znížené hladiny sodíka v krvi (príznaky sú pocity choroby a nepohody so svalovou slabosťou alebo zmätenosťou), rozmazané/nejasné videnie, zvracanie, suchosť v ústach, odchýlky v pečeňových testoch (zvýšené množstvá pečeňových enzýmov v krvi), bolesti svalov a kĺbov. Vysoká horúčka, nepokoj, zmätenosť, tras a náhle svalové zášklby môžu byť príznakmi zriedkavého javu nazývaného serotonínový syndróm. Ďalej boli pozorované kŕče, tras, poruchy pohybov (mimovoľné pohyby svalov), halucinácie, mánia, zmätenosť, nepokoj, úzkosť, odosobnenie, záchvaty paniky, nervozita, sťažené močenie, vylučovanie mlieka z prsníkov u nedojčiacich žien, vyrážky, zvýšený sklon k tvorbe modrín, svrbenie, škvrny na koži alebo ohraničené opuchy.
- Dávkovanie: Je dôležité užívať Cipralex tak, ako Vám to predpísal Váš lekár. Na obale máte napísané koľko tabliet máte užívať a ako často. Ak nie, poraďte sa so svojím lekárom alebo v lekárni.
Dospelí
Liečba depresia
Zvyčajná denná dávka je 10 mg. Váš lekár ju však môže zvýšiť. Odporúčaná maximálna dávka je 20 mg denne.
Liečba panickej poruchy
Odporúčaná denná dávka počas prvého týždňa liečby je 5 mg. Potom sa zvyšuje na 10 mg denne. Váš lekár môže zvýšiť dávku na maximálne 20 mg denne.
Starší pacienti (> 65 rokov)
Zvyčajná úvodná denná dávka je 5 mg. Maximálna denná dávka by mala byť menej ako 20 mg.
Pacienti s ochorením pečene
Pre pacientov s ochorením pečene sa odporúča úvodná denná dávka 5 mg počas prvých dvoch týždňov liečby. Lekár môže zvýšiť dávkovanie na 10 mg denne.
Deti a dospievajúci (< 18 rokov)
Deti a dospievajúci by nemali Cipralex užívať.
Bezpečnosť užívania denných dávok nad 20 mg nebola sledovaná. Vyššie dávky Vám lekár môže predpísať len po dôkladnom zvážení
Dĺžka liečby
Zlepšenie depresie a panickej poruchy sa, podobne ako aj u iných liekov, sa dá očakávať v priebehu niekoľkých týždňov. Preto je potrebné, aby ste neprestali užívať Cipralex, pretože to istý čas trvá, kým sa budete cítiť lepšie.
Nikdy si sami neupravujte dávkovanie Cipralexu bez vedomia Vášho lekára.
Dĺžka liečby je individuálna. V liečbe pokračujte podľa doporučenia lekára. Neprestaňte užívať Cipralex, ani keď sa začnete cítiť lepšie. Ochorenie môže pretrvávať dlhší čas a ak predčasne skončíte svoji liečbu, príznaky sa môžu vrátiť. Z tohoto dôvodu sa odporúča, aby liečba pokračovala najmenej 6 mesiacov odvtedy, keď sa už cítite dobre.
- Spôsob použitia: Cipralex sa užíva každý deň v jednej dennej dávke spolu s jedlom alebo aj nalačno. Tablety sa prehĺtajú celé, nerozhryznuté a zapíjajú sa vodou.
Ak je to potrebné, tabletu možno rozpoliť zatlačením na deliacu ryhu tablety umiestnenej na pevnej podložke.
- Balenie: 14 x 5 mg, 28 x 5 mg, 14 x 10 mg, 28 x 10 mg, 98 x
- Poznámka: UPOZORNENIE
Cipralex a alkohol
Nebolo dokázané, že by Cipralex zvyšoval účinky alkoholu. Napriek tomu sa však počas liečby Cipralexom neodporúča požívať alkoholické nápoje.
Tehotenstvo a dojčenie
Ste tehotná, chcete otehotnieť, alebo dojčíte? Ak áno, poraďte sa s Vašim lekárom o rizikách a výhodách skôr, ako začnete užívať Cipralex.
Tehotné ženy by zvyčajne nemali užívať Cipralex a matky by nemali dojčiť počas užívania Ciprelexu.
Vedenie motorových vozidiel a obsluha strojov
Cipralex nespôsobuje ospanlivosť. Ako však pri každom novom lieku, pristupujte opatrne k riadeniu motorových vozidiel a k obsluhe strojov, kým nebudete vedieť, ako na Vás Cipralex pôsobí.
Ak užijete viac Cipralexu, ako by ste mali
Ak myslíte, že ste Vy alebo niekto iný užili priveľa tabliet Cipralexu, okamžite kontaktujte Vášho lekára alebo pohotovosť v najbližšej nemocnici. Urobte to aj vtedy, ak sa neprejavia príznaky nevoľnosti. Keď pôjdete za Vaším lekárom alebo na pohotovosť, zoberte so sebou krabičku od Cipralexu.
Ak ste zabudli užiť Cipralex
Ak ste zabudli užiť dávku, užite nasledujúcu dávku v obvyklom čase. Neužite dvojnásobnú dávku.
Účinky ukončenia liečby Cipralexom
Náhle ukončenie liečby takýmto druhom lieku môže zapríčiniť príznaky z vynechania, ako sú závraty, nevoľnosť a bolesti hlavy. Preto, ak ste už absolvovali celú liečbu, odporúča sa znižovať dávku Cipralexu postupne v priebehu niekoľkých týždňov.
VAROVANIE
Na obale je uvedená doba použiteľnosti. Neužívajte liek po tomto dátume.
Nepoužité tablety vráťte do lekárne.
UCHOVÁVANIE
Lieky vždy uschovávajte mimo dosahu detí.
Na uchovávanie Cipralexu nie sú žiadne špeciálne požiadavky.
___________________________
Dodržujte, prosím, rady lekára
a pozorne si prečítajte inštrukcie na pribalenom letáku dodávaného k lieku
Ak sa Vaše ťažkosti nezlepšujú, alebo dokonca zhoršujú, vyhľadajte ihneď lekára