Odpovedal:
Marián - rady profesora Čárskeho
|
Re: vysoký cholesterol - diéta
(číslo príspevku 47.309,
zo dňa 15.02.2005.
videné 1687x)
ODPOVEDAŤ
/
Predchádzajúci príspevok
|
|
Text príspevku číslo 47309:
Profesor Konštantín Čársky, známy chirurg, ktorý prednášal zdravotnú osvetu aj v USA, napísal vo svojej knihe Chirurg spomína (1987) také "Zdravotné desatoro". Snáď sa nikto neurazí, ak pár myšlienok z tejto časti knihy spomeniem:
1./ Snažte sa utužiť si telesnú zdatnosť a zveľadiť všeobecné i zdravotné vzdelanie.
2./ Pričiňte sa, aby ste vynikli vo svojom užšom odbore, nie vo všetkom. Cez voľné dni sa osviežte kultúrne a spoločensky. Zdravie sa nedá od nikoho chytiť, ale choroba áno.
3./ Nik nemá zdravie zo železa. Časom sa každé naštrbí, ak sa človek sústavne alebo jednostranne preťažuje. Nepomôže kričať: Chyťte zlodeja!, ak sme sa o svoje zdravie okradli sami.
4./ Vhodný šport prospeje každému, najmä vytrvalostný šport. Ním sa rozmnožia v tele cievne vlásočnice, vďaka ktorým sa dosiahne optimálne prekrvenie a okysličenie svalov, kostí a útrob. Zvýši sa tým telesná a duševná zdatnosť, a vylúčia sa odpadové produkty z tela. Turistika - najmä horská, lyžovanie, veslovanie, beh, plávanie, jazda na bicykli, futbal, volejbal, basketbal a tenis sú požehnaním ľudstva.
5./ Zvyknite si z hlboka dýchať, hlavne cez nos.
6./ Jedzte pravidelne, pestro štyri až päťkrát za deň. Prepchávanie, najmä jednorázové škodí. Človek ľahšie znáša mínus ako plus, menej ako viac. Primeranú hmotnosť si udržujte nielen diétou ale aj fyzickou námahou a športom. Stráňte sa fajčenia, nemierneho pitia alkoholických nápojov a hltania tabliet.
7./ Zvyknite si životný štýl s pravidelným rytmom striedania práce, odpočinku, spoločenských a kultúrnych zážitkov. Neokrádajte sa o spánok pre prácu alebo zábavu.
8./ Veselá myseľ je polovica zdravia. Sami si zaspievajte, a príležitostne si zatancujte. Dobrá nálada a srdečný smiech človeka osvieži. Zdraviu škodí smútok, rozladenosť, skleslosť, podráždenosť, rozčulovanie, závisť a rôzne stresy na pracovisku a v rodine. Vyhýbajte sa hádkam a sporom.
9./ Nepodľahnite hmotárskej pažravosti. K šťastiu nie je potrebné hneď naraz vlastniť dom, chatu, auto, garáž a každé leto ísť k moru. Dakedy veci získané sústavným vyčerpaním bez odpočinku, azda nadobutnuté aj nečestne, môžu byť spravidla viac zdrojom hanby, starostí, než radostí k prospechu zdravia.
10./ Nedajte sa zlomiť príležitostným neúspechom, nedocenením, azda aj zaznávaním výsledkom svojej práce. Vrcholom šťastia je radosť z pracovného úspechu - aj keď inými nepostrehnutého, nevychvalovaného a nedoceneného - súlad v rodine i na pracovisku.
Ešte jedna pekná myšlienka na záver (str. 274):
"Nech akokoľvek uvažujem o zdraví a medicíne, vždy prichádzam k názoru, že nie liečivami, ale úpravou kompletnej životosprávy máme hľadať cestu k zdolaniu arteriosklerózy, žlčových kameňov, infarktov srdcového svalu, žalúdočných a dvanástnikových vredov, psychoneuróz, nadmernej tučnoty atď.
Väčšina chorôb nemá len jednu príčinu. Ich zárodok býva na začiatku v súhre viacerých funkčných porúch. Až po určitom časovom odstupe vynikne izolovaná, organická porucha v mieste, kde má ten-ktorý organizmus svoju slabinu. Čím ďalej tým viac som presvedčený, že prevencia má byť základným vedným odborom..."
|
|
|