Odpovedal: Elena
Re: vyčerpanosť,depresie
(číslo príspevku 196.244, zo dňa 29.08.2009. videné 209x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 196244:
Adrianka, cítim s Tebou. Nemáš to jednoduché....
Ale:cítim tiež, že Tvoje reakcie sa líšia. Jedni sú také,z ktorých cítiť vyrovnanosť (tá posledná) a z iných zase zúfalstvo a volanie o pomoc...Raz je teda dobre, z nejakého dôvodu (možno krátko po vašom stretnutí, ked si citovo naplnená) a raz nie je dobre, lebo si zneistená...to nie je v poriadku. Nie je v poriadku, keď potrebuješ antidepresíva. Zverila si sa s tým svojmu priateľovi? Vie, ako trpíš? Čo s tým chce urobiť? Dáva Ti perspektívu vášho spoločného života? Bude mať odvahu zbaviť sa komfortu z vlastnenia firmy? Alebo je to iba v skutočnosti akási zbraň, jemný nátlak, ktorým Ťa drží v šachu? Lebo Ty, keď ho miluješ, mu predsa nebudeš chcieť vziať jeho komfort...
Ach, je to zložité. No ak sa zveríš svojmu priateľovi a naozaj Ťa miluje, odstráni prekážku a vyskúšate si spoločný život. A Ty možno práve to potrebuješ pre pochopenie, že to nie je to, čo si naozaj hľadala...možno práve to Ti dá precitnúť bez ilúzií. Lebo neraz je láska najkrajšia a najlákavejšia vtedy, keď nie je celkom naplnená...taká vie pretrvať naveky. Ibaže...je to život? Túžiš mať deti? Túžiš ich mať s ním? A zoberieš si (aj voči nim) na seba tiež riziko, že možno ostaneš časom na ich výchovu sama? Znie to kruto, ale život žiaľ prináša aj celkom praktické, zdanlivo hlúpe a banálne požiadavky...aj to tým možno myslel, keď hovoril o rovnocennosti vzťahu...Raz Ti možno nástojčivo prídu na um práve takéto túžby, ktoré prinesie aj vek. Nie, nechcem znižovať Tvoju vyspelosť. Si citlivá a vnímavá mladá žena. Lenže, v zajatí silných citov pochopiteľne nedokážeš posúdiť celkom objektívne realitu. Aj preto si sa sem obrátila, voláš o pomoc. A celkom správne.
Láska má mnoho podôb a nikto Ti neuprie právo milovať. Dokonca si myslím, že sme povinní milovať a vážiť si ľudí, ktorých nám život priveje do cesty, niet inej možnosti. Otázka len znie, ako milovať?
V tomto prípade treba nájsť správnu cestu. Môže ostať v Tvojom srdci-a aj ostane, no po zverení sa s Tvojím trápením priateľovi treba hľadať správnu podobu vzťahu. Nemusí to byť partnerský vzťah, ale úcta a láska pritom môže ostať. Vo vašom prípade by mohlo byť aj vyjadrením úcty práve to (najmä zo strany Tvojho priateľa), že Ti dá voľnosť...Adrianka, obzri sa po svete, okolo seba, vnímaj aj iných ľudí...a keď Ti smiem poradiť, skús odísť na nejaký čas trebárs do zahraničia. Nechaj sa pohltiť nejakou zaujímavou činnosťou, môže to byť aj charita, ku ktorej máš možno vzťah, alebo starostlivosť o zvieratá...čokoľvek. Niečo, čo Ťa navyše aj obohatí. Nie preto, aby si zabudla...ale aby si dokázala vnímať váš vzťah z nadhľadu. Toto je veľmi dôležité, bez ohľadu na to, či bude partnerstvo pokračovať v dnešnej podobe.
Píšem z vlastnej skúsenosti. Mala som nešťastný, ale veľmi silný vzťah(tiež môj prvý), ktorý trval 5 rokov a ďalších skoro 10 som sa z neho spamätávala. Nevidela som toho človeka 7 dlhých rokov...a obaja sme sa pritom milovali. Veľmi som zo začiatku trpela, no dnes som vďačná, že sa to skončilo. Bola to cesta do pekla. Minule sme sa po tom dlhom období stretli a nakoniec som bola šťastná. Lebo už som nemala potrebu ani náhodou vstúpiť znovu do toho zraňujúceho vzťahu, ale láska a úcta nevymizla. Skôr by som povedala, že sa nejakým zvláštnym spôsobom narodila vo svojej pravej forme. A pritom som začala vnímať toho človeka aj z celkom iného pohľadu, pochopila som, že náš život spolu by bol nemožný. Cítim sa byť teraz pripravená vnímať môj nový vzťah.
Adrianka, Ty na to možno nebudeš potrebovať toľko času. Možno to pochopíš skôr. Ak sa tak veľmi trápiš už 2 roky, nie je to v poriadku.Niekedy nám práve utrpenie ukazuje, že nejdeme správnou cestou. Prajem Ti veľa múdrosti a rozvahy na sklonku Tvojho skutočného života. Nezatrpkni, počúvaj svoje srdce, rozum ale aj svoje inštinkty a zamysli sa nad tým, prečo voláš o pomoc. A za žiadnych okolností nezatrpkni. Lásku nájdeš, aj keby vzťah zanikol a možno v oveľa bohatšej a krajšej podobe. Možno sa začnú diať zázraky, o akých sa Ti ani nesnívalo. Niektoré veci nás presahujú a nevidíme vždy všetky súvislosti hneď. Možno Ťa tento vzťah má otvoriť pre niečo, čo pochopíš neskôr. Možno raz budeš radiť niekomu Ty aj v takýchto veciach a budeš mu oporou...Držím Ti palce a ozvi sa kedykoľvek.