Odpovedal: Perla
Re: ešte raz - mama a alkohol
(číslo príspevku 197.682, zo dňa 21.09.2009. videné 137x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 197682:
Predstavte si ten mechanizmus alkoholizmu do začiatku do konca: človek začne piť z dôvodu potláčania starostí alebo uvoľnenia. V oboch prípadoch takpovediac hádže všetko za hlavu a nerozmýšľa nad tým, že sa tých starostí zbavuje nielen vo chvíľach opojenia ale aj do budúcnosti, keď sa dostavia chorobné následky a niekto iný (deti, manželia,príbuzní) sa musia postarať nielen o jeho povinnosti ale aj o neho samotného. Je to v každej rodine veľmi nepríjemná skutočnosť. Veď si predstavte, že aj keď prestane piť, často končí v invalidite neschopný živiť rodinu a aj seba. Budem teraz tvrdá, ale ja osobne som zato, aby takýto ľudia zo zákona povinne končili na odvykacej kúre a tí, ktorí sami nechcú, končili v izolácii bez prístupu k alkoholu. Ja nie som abstinent, ale myslím si, že každý, kto pokladá alkohol za bežnú súčasť života, bez ktorej by bolo smutno na svete, je už navyknutý. Pamätáte sa na prvé hlty? Komu z nás chutilo pivo či víno, o tvrdom ani nehovorím. Aj na chuť cigarety si treba zvykať (často z obráteným žalúdkom). A prečo? Veď ani jeden človek nevyzerá lepšie s cigaretou alebo pohárikom v hrsti... Lebo sa opičíme jeden po druhom a nepoznáme vlastné medze. Lebo nám to zakazovali len do určitého veku a zlozvyky ľudí spájajú oveľa viac ako starostlivosť o tých druhých. Lebo byť rozumný je oveľa zodpovednejšie a výhovorky tu neplatia. Pretože užívať si chápeme ako opak stereotypu a inak ako pri alkohole mnohí ani nie sú naučení.Matka zabúda na deti a manžela, lebo potrebuje relaxovať a na začiatku je alkohol tá najrýchlejšia a čuduj sa svete aj najlacnejšia možnosť.(Muži to robia bežne cestou z práce, keď sa stavia len na pohárik...)A možno treba nechať alkoholikov, nech sa starajú sami o seba a tí budúci potenciálni alkoholici by si to pri pohľade na tú hrôzu rozmysleli. Ak by bol alkoholik môj manžel, zrejme by som bola ozaj radikálna. Je mi ľúto, ale nemám zľutovanie, pretože mám deti a s alkoholikom by som ich nechcela konfrontovať.