Odpovedal:
Mato
|
Re: tetania
(číslo príspevku 219.443,
zo dňa 15.11.2010.
videné 8528x)
ODPOVEDAŤ
/
Predchádzajúci príspevok
|
|
Text príspevku číslo 219443:
Pozri aj sem:
http://www.edusan.sk//pacient/choroby/tetanicky_syndrom.htm
http://www.edusan.sk/dom_lek/dom_lek_zobr.php?id=10
Poviem ti tak že o tetánii sa toho až tak veľa nevie. Hovorí sa že tetánia je sestra panickej poruchy. Je to funkčná porucha spôsobená nedostatkom minerálov/vitamínov. Ale aj pri samotnej panickej poruche bolo pozorované zníženie hladín horčíka. To hovorí len to že aj každá psychická porucha je vlastne len fyziologický problém.
Aké máš však problémy ty ? Tetánia prejavuje naozaj rôzne.
Všeobecne sa však tetánia dá rozdeliť do niekoľkých skupín, uvediem podľa mňa 2 základné.
Tá prvá skupina je neurogénna tetánia ktorá súvisí pravdepodobne viac s centrálnym nervovým systémom a pravdepodobne aj viac s nedostatkom magnézia a vitamínov skupiny B. Typické pre túto tetániu sú záchvaty podobné ako pri panickej poruche, alebo rôzne skrúcanie končatín, kŕče, mravenčenie, nepríjemné pocity, rýchle dýchanie (hyperventilácia), tachykardia.
Pomôcť môžu aj horčíkové injekcie, ktoré sa dajú vyžobrať u niektorých lekárnikov aj bez predpisu a pichať si ich sám (do žili alebo svalu), alebo niekoho požiadať. Tiež niektorí ľudia vraveli že im pomohli SSRI antidepresíva. Pri tachykardii sa užívajú aj betablokátory.
Pomerne významé zlepšenie pozorovani niektorí pacienti pri užívaní antiepileptík, napríklad karbamazepínu. Výskum s podávaním karbamazapínu sa konal niekedy v 90 rokoch v nejakej bratislavskej nemocnici a asi 30% pacientov hovorilo o zlepšení.
Ak ti lekári urobia testy na horčík, vápnik a dokonca aj jeho ionizovanú formu a budú v poriadku nemusí to nič znamenať. Znamená to len že ho máš dostatok v krvi,, ale nič nehovorí o tom či ho máš dostatok aj v nervovej sústave.
Obvykle majú tetanici znížený horčík z neznámeho dôvodu. Často krát však len o cca 20% ktorý by ale nemal spôsobovať také problémy.
Nevie sa prečo je ho nedostatok. Jedna z teórií je že nastalo porušenie receptorov ktoré regulujú jeho hladinu a telo teraz považuje nízky stav za normálny. Alebo je nejaký problém pri osmóze a vstrebávaní horčíku do tela.
Tetánia sa zvykla vyskytnúť u ľudí v dlhodobom strese kedy je zvýšené vyplavovanie horčíka z tele (už som zabudol, ale tuším to ma na svedomí adrenalín, alebo kortizol), u ľudí alkoholikov. Vysoký príjem alkoholu znižuje horčík. Ďalej u ľudí ktorí veľa športovali, posilovali, prípadne to kombinovali s alkoholom. Pri fyzickej námahe je tiež zvýšená potreba horčíku.
Ďalšie príčiny mohli byť prekonané iné choroby, počul som že sa tetánia vyskytla po prekonaní mononukleózy, brušného týfusu a iných infekčných ochorení.
Druhá skupina tetánie je metabolická tetánia, spôsobená iným ochorením. Povedal by som že častejšie je v tomto prípade príčinou nedostatok vitamínu D, problém s metabolizmom vápnika či PTH.
U neurogénnej aj u metabolickej však môže byť problém rovnako vápnik, horčík, vitamín D, vitamín B6...alebo iné.
Metabolická tetánia môže vzniknúť napríklad pri nádore na prištítnych telieskach, keď sa zvýši vylučovanie parat hormónu (PTH), ten spôsobí zníženie hladiny vápnika a vznikne tetánia napríklad prejavujúca sa svalovými fascikuláciami (svalové zášklby).
Ďalšia príčina metabolickej tetánia môže byť celiakia a najmä nedostatok vitamínu D, s radom neurologických porúch, svalových fascikulácií, odvápňovania kostí, polyneuropatie a podobne.
Príčinou môžu byť aj iné ochorenia črevnej absorpcie a tiež ochorenie obličiek. Môže sa stať že nesprávne pracujúce obličky vylučujú z tela priveľa potrebných minerálov.
Ďalšie príčiny nepoznám, neviem či je na Slovensku vôbec nejaký odborník ktorý sa zaoberá metabolickou tetániou.
Metabolická tetánia by pri odstránení príčiny mala zmiznúť, alebo by sa mala zlepšiť.
U tej klasickej tetánie je liebča asi komplikovanejšia.
Každopádne treba zistiť v čom je tvoj problém. Vyskúšaj si nechať pichnúť injekcie MgSO4. Ak pomôžu, tak je problém horčík a treba užívať aj vyššie dávky vitamínu B6, resp. aj iných vitamínov.
Ďalej je vhodné užívať vitamín D v množstve 1000-2000 IU denne. Je dobré si ho dať predpísať, keďže u nás sa dá kúpiť na predpis maximálne v mušacej dávke 400 IU. Alebo objednať z eBay za 15 EUR vrátane poštovného (400 tabletiek po 5000 IU ).
Ak horčíkové injekcie vôbec nepomôžu ani pri dlhšom braní, alebo dokonca budú stav zhoršovať, tak je problém pri vitamíne D a vápniku. V tom prípade to s horčíkom nepreháňať.
Horčík a vápnik sa navzájom vytláčajú a v chemických reakciách vie často jeden zastúpiť druhý. Preto by sa mali užívať s niekoľkohodinovým oneskorením, nikdy nie naraz.
Podľa mňa nie je užívanie vápniku obvykle potrebné a v strave je ho dostatok. Problém je jeho vstrebávanie a to zlepšuje práve vitamín D.
Tetanici by sa mali vyhýbať alkoholu a kofeínu, ktoré spôsobujú rýchejšie vyplavovanie horčíka a vápnika. Tiež sa vyhnúť nápojom s obsahom kyseliny fosforečnej (obvykle každá kola), ktorá na seba viaže horčík a tým spôsobuje jeho nedostatok v tele.
damiann[at]centrum.sk
Reakcie na príspevok:
-
Re: tetania
(1531x, Gabica, zo dňa 2010-11-15)
-
Re: tetania
(1018x, gabika, zo dňa 2010-11-17)
|
|
|