Odpovedal: Erin
Re: Umele sladidla- energia
(číslo príspevku 227.371, zo dňa 28.07.2011. videné 518x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 227371:
Ako na chuť na sladké a udržiavanie energie aj o umelých sladidlách v kontexte od americkej dietetičky:
AKO ZVÝŠIŤ SVOJU ENERGIU A ZNÍŽIŤ SVOJ STRES
I. ČASŤ
Únava spôsobuje stres a stres spôsobuje únavu. Naopak, dostatok energie a pokojné nervy idú ruka v ruke; navzájom spolu súvisia. V tomto článku sa zameriam na zvýšenie vašej energie.V nasledujúcom článku sa budem zaoberať znížením fyzickej aktivity na stres.

Ako zvýšiť svoju energiu
Uvažovali ste už niekedy, čo spôsobuje, že sa cítite plní energie? Napríklad, ak sa teraz budete cítiť veselo a čulo, viete vysvetliť, prećo to tak je? A na druhej strane, ak sa cítite „úplne na dne“, viete si to vysvetliť? Pozrime sa na štyri hlavné faktory, ktoré sú základom pre subjektívne pocity dostatočnej energie alebo únavy: spánok, cvičenie, stres a hladina krvného cukru.

Primeraný spánok. Prvý činiteľ dostatku energie je zrejmý – je to dostatok spánku. Nedá sa ničím nahradiť. Avšak máte práve vy dostatok spánku? Mnohé ženy sa domnievajú, že sedem alebo osem hodín spánku stačí, no je možné, že práve vy potrebujete osem alebo deväť hodín, možno aj viac, aby ste sa cítili dobre a urobili pre seba to najlepšie. To platí najmä vtedy, keď ste tehotná alebo dojčíte. Stretla som sa so ženami, ktoré mi hovorili, že sú unavené od rána do večera a pýtali sa ma, či jestvuje nejaký nutričný spôsob na zvýšenie energie.. Keď som sa ich však spýtala, ako dlho spia, niekedy odpovedali, že idú do postele o 22:30 hod. a vstávajú ráno o piatej. Výživa v takomto prípade jednoducho nemôže pomôcť.
Podľa môjho názoru, záleží aj na tom, kedy spíte. Niektorým ľuďom sedem hodín nočného spánku a hodina popoludňajšieho zdriemnutia poskytne viac odpočinku ako deväť hodín nočného spánku a žiadny spánok popoludní. Čo sa týka mňa osobne, som presvedčená, že je pre mňa lepšie spať osem hodín od polnoci do ôsmej ako osem hodín od desiatej do šiestej. „Nočné sovy“ so mnou iste budú súhlasiť, kým pre ranné vtáčatá môže platiť pravý opak.
Dať spánku tú prioritu, ktorú si vyžaduje, je v dnešnom uponáhľanom svete často veľmi ťažké. Môžete ísť do postele skôr alebo vstávať neskôr? Máte možnosť zdriemnuť si ráno, poobede albo večer? Pre tých, ktorí hovoria, že nemajú dosť času na spánok, tvrdím, že ak si doprajete toľko spánku koľko potrebujete, váš čas bdenia bude oveľa produktívnejší a oveľa, oveľa príjemnejší pre vás i pre ľudí okolo vás.

Primerané cvičenie.
Druhým prvkom, ktorý prispieva k vysokej energii, je primerané množstvo telesného cvičenia. Ak je ho veľa, vyčerpá vás, ak málo, zostanete leniví. Správna dávka vás osvieži a posilní. Každý z nás by vedel uviesť príklady, keď prílišná fyzická námaha nás zanecháva vyčerpaných, dokonca aj na druhý deň – rýľovanie a sadenie v záhrade počas horúceho dňa; prílišné nadšenie pri zahajovaní nového cvičebného programu; alebo šoférovanie po meste s nutnosťou vybaviť množstvo záležitostí. (I keď pri riadení auta robíme veľa vecí automaticky, zo zvyku, vyžaduje si to veľa zmyslovej a pohybovej aktivity a veľkú ostražitosť. Oči zamestnávajú mozog. Niet divu, že nás to vyčerpáva.)
Primerané množstvo cvičenia prispieva k vášmu pocitu pohody viacerými spôsobmi. Fyzicky, pravidelné mierne cvičenie je účinným spôsobom regulovania hladiny krvného cukru, ktorá, ako vidíme, je hlavným faktorom ovplyvňujúcim vašu energetickú hladinu. Avšak vážnym upozornením pre tých, ktorí si uvedomujú, že by mali viac cvičiť, je začínať postupne. Hneď od začiatku by váš cvičebný program mal byť príjemný a osviežujúci. Ak vás to hneď zo začiatku príliš unaví, pravdepodobne pri tom dlho nevydržíte.

Stres.
Stres spôsobuje únavu a únava spôsobuje stres. Nezáleží na tom, o aký stres ide, je vedecky potvrdené, že telo fyzicky reaguje rovnakým spôsobom. Vylučujú sa stresové hormóny epinefrín (adrenalín) a norepinefrín (noradrenalín). Spôsobujú zrýchlenie tepu a zvýšenie krvného tlaku a vplývajú na mozog tak, že sa cítime nervózni, úzkostliví, vystrašení, podráždení, nahnevaní, podľa toho, čo sa okolo nás deje. Odpoveď na stres „zvyšuje otáčky násho motora“, čo skôr alebo neskôr spôsobí, že sa vyčerpaní zrútime.
Keď myslíme na stres, často myslíme na vonkajšie situácie, ako sú naše finančné pomery, naše vzťahy a negatívne situácie, do ktorých sa dostávame. No aj bolesti, akútne a chronické choroby, alergie, nedostatok spánku, nepravidelné stravovanie, lieky a zlá výživa pôsobia stresujúco na naše telo, ktoré reaguje tak ako pri každom inom strese. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že pocity stresu, ktoré prežívajú, viac súvisia s fyzickými faktormi, ako sú alergie, choroby, nedostatok spánku a zlé stravovacie návyky, než s obvyklými tlakmi, ktoré nevyhnutne prináša každodenný život. Môj nasledujúci článok sa týka zniźovania stresu, avšak polovica bitky je už vyhratá, ak praktizujeme zdravé návyky, ktoré zvyšujú energiu.

Hladina krvného cukru.
Štvrtým a najviac podceňovaným prispievateľom k vysokej úrovni energie je regulovanie hladiny krvného cukru. Krvný cukor je glukóza a glukóza je preferovaným palivom pre väčšinu buniek nášho tela. Mozgové bunky nemajú na výber, môžu používať iba glukózu. Sú úplne závislé od pravidelnej dodávky glukózy, ktorú im prináša krv. Ak dostanú potrebnú glukózu, môžu efektívne vykonávať svoje ćinnosti, tak ako iné telové bunky. Fyziologicky povedané, to, čo sa deje na úrovni bunky, určuje to, čo sa deje u celého človeka. Kľúčom k získaniu vysokej energie je teda dostať glukózu do buniek, najmä do mozgových buniek.
To, či dostaneme glukózu do buniek, najmä do mozgových buniek závisí v prvom rade od krvnej glukózy, ktorá má byť dostatočne vysoká na to, aby prenášala dostatok glukózy. Bolo by však veľmi zjednodušené, keby sme si predstavovali, že vysoká hladina krvnej glukózy môže sama zabezpečiť výživu mozgu. Napríklad u neliečenej cukrovky je hladina krvného cukru príliš vysoká a napriek tomu väčšina telových buniek živorí, pretože bez inzulínu nemôže do buniek vstúpiť glukóza, ktoré potrebujú. Toto je príklad chorobného stavu, avšak my všetci potrebujeme niektoré vitamíny a minerály, ktoré umožňujú glukóze, aby účinne vstupovala do buniek a bola využitá ako palivo na riadenie bunkových procesov.
Ak mozog dostane a použije potrebnú glukózu, dochádza k dvom priaznivým vedľajším účinkom. Prvým je zvýšená mentálna bdelosť a schopnosť koncentrácie. Prekvapuje ma, ako často a ležérne zvyknú ženy poznamenať, ako keby to bolo niečo normálne: „Keď som tehotná, vôbec mi to nemyslí.“ Alebo: „Teraz po piatich deťoch je moja pamäť veľmi mizerná.“ Rodenie detí je prirodzená životná skúsenosť, ktorá nepoškodzuje pamäť alebo koncentráciu. Veľmi často sa stáva, že takáto žena neuspokojila zvýšené nutričné potreby tehotenstva a prežíva poklesy hladiny krvného cukru, ktoré ovplyvňujú jej mentálnu funkciu. Tehotenstvo je obdobím, v ktorom je regulácia hladiny krvného cukru oveľa ťažšia, no aj vtedy je možné pomocou starostlivej výživy predchádzať poklesom hladiny krvného cukru alebo ich korigovať.
Druhým priaznivým účinkom stabilnej hladiny krvného cukru sú pokojné nervy. Keď poklesne hladina krvného cukru, musia byť na jej obnovenie vylučované hormóny typu bojuj-alebo bež, eoinefrín a norepinefrín. Vedľajšie účinky nervozity, úzkosti, podráždenosti a pod. vysvetľujú, prečo sú niektorí ľudia mrzutí, keď sa večera oneskorí.

Ako si telo udržiava hladinu krvnej glukózy
Skôr ako sa pozrieme na praktické spôsoby udržiavania hladiny krvnej glukózy, je užitočné pochopiť, že telo má dva odlišné metabolické stavy pre reguláciu krvného cukru. Prvý z nich nastáva, keď jeme. Počas tohto obdobia „absorbčného stavu“ používame na udržiavanie svojej hladiny krvnej glukózy palivo získané z predošlého jedla. V pankrease sa vylućuje hormón inzulín; jeho úlohou je v skutočnosti udržiavať našu hladinu krvnej glukózy, aby príliš nestúpla. Robí to tak, že umožňuje glukóze, aby prešla z krvi do buniek a nasýtila ich energetické potreby. Inzulín podporuje ukladanie prebytočnej glukózy v pečeni, odkiaľ sa môže neskôr uvoľňovať. V tukových bunkách inzulín podporuje ukladanie prebytočného paliva vo forme tuku. Je zaujímavé, že mozog nepotrebuje žiaden inzulín na to, aby dostal svoju glukózu.
Druhý stav „postabsorbčný“ alebo pôstny nastáva po strávení a absorbovaní jedla. Počas tejto fázy udržiavame svoju hladinu krvnej glukózy uvoľňovaním paliva z miest jeho uloženia v pečeni a v tukových bunkách. Tento proces riadia viaceré hormóny. Glukagón, druhý pankreatický hormón; kortizol z nadobličiek; a ak je to potrebné aj epinefrín a norepinefrín z nadobličiek, tieto riadia hladinu krvnej glukózy stimuláciou pečene a tukových buniek, aby uvoľňovali palivo. Všimnite si, ktoré žľazy sú do toho zapojené: pankreas, nadobličky a pečeň. Ak dobre fungujú postabsorbčné procesy, vtedy sa medzi jednotlivými jedlami cítime byť plní energie a svieži. Vedľajším priaznivým účinkom je ľahšia kontrola hmotnosti, lebo nemusíme zvyšovať svoju hladinu krvného cukru ďalšími snackmi alebo jedlami. Ak sa prebúdzate unavení alebo prežívate popoludňajšie depresie, ktoré sa nápadne zlepšia zjedením večere, je pravdepodobné, že postabsorbčné procesy nefungujú tak, ako by mali. Migrénové bolesti hlavy v týchto obdobiach sú ďalším symptómom nedostatoćného postabsorbčného udržiavania hladiny krvného cukru.

Praktické spôsoby udržiavania hladiny krvného cukru
1. Jedzte pravidelne. Vyhnite sa dlhším obdobiam hladovania. Nevynechávajte raňajky. Aj za najlepších podmienok existuje hranica, ako dlho a ako dobre dokážu vaše postabsorbčné procesy udržiavať primeranú hladinu krvného cukru.
2. Vyhnite sa cukrom a rafinovaným škrobom na lačný žalúdok. Náhly prísun uhľohydrátov (cukrov a škrobov, ktoré sa trávením zmenia na cukry) prudko zvýši hladinu krvnej glukózy, čím vaša energia dočasne prudko vzrastie. Avšak vysoká hladina krvnej glukózy spúšťa inzulín, ktorý môže nadmerne korigovať vysokú hladinu krvnej glukózy a zanechať nás v stave poklesu krvnej glukózy, ktorý sa nazýva „reaktívna hypoglykémia“. Dokonca aj zdravé jedlá ako je ovocie a celozrnný chlieb a cereálie, môžu spustiť reaktívnu hypoglykémiu, ak ich jeme samotné.
3. Každé jedlo a každý snack si pripravte ako kombináciu bielkovín, uhľohydrátov (ovocia, zeleniny, obilnín) a tukov. Ako bolo spomenuté vyššie, uhľohydráty rýchle zvyšujú hladinu krvnej glukózy. Bielkoviny a tuky spomaľujú tráviace procesy a spomaľujú uvoľňovanie glukózy do krvi. Všetky tri spolu vytvárajú dlhotrvajúci absorbčný proces so stabilnou hladinou krvného cukru. Kedysi sa hovorilo, že takéto jedlo „sa drží na rebrách“. Príkladom takejto kombinácie môžu byť na raňajky vajcia, hrianka a pomaranč, na desiatu alebo olovrant syr, krekry a mlieko, a na obed alebo večeru typické menu s mäsom alebo rybami, škrobovitou zeleninou a šalátom.
4. Pozor na nízkotukové šialenstvo. Vaše telo musí dostať esenciálne mastné kyseliny, ktoré nie sú ani vitamíny ani minerály, no sú stavebnými molekulovými prvkami pre bunkové membrány a prostaglandíny. Všetky bunky si ich vyžadujú, avšak bunky žliaz ich potrebujú v mimoriadne vysokých množstvách. Sú to nenasýtené „dobré“ tuky, ktoré sa nachádzajú v orechoch, semenách a šalátových olejoch. Je nasprávne vyhýbať sa týmto potravinám v domnienke, že je to zdravé, lebo obsahujú dôležité živiny. Nasýtené tuky nie sú dôležité, avšak neveľké množstvá prírodných tukov, ktoré sa nachádzajú v mäse a mliečnych výrobkoch nám poskytujú úžitok spabilizácie hladiny krvného cukru, pretože tuky spomaľujú trávenie. Margaríny, hydrogénované tuky na pečenie a hydrogénované arašidové maslo si zaslúžia, aby ste sa im vyhli, lebo ich prospešné nenasýtené tuky boli zámerne transformované na „transsaturované“ mastné kyseliny, ktoré narušujú funkciu esenciálnych tukov.
5. Kofeín je dobrý sluha ale zlý pán. Zvyšuje hladinu krvnej glukózy, čím vás povzbudí, no spôsobuje reaktívny pokles krvnej glukózy a zaťažuje nadobličky tým, že vytvára tobogán výkyvov krvného cukru, následkom čoho sa vám ho žiada ešte viac.
6. Vyhnite sa sladidlu Nutrasweet, ktoré spôsobuje, že telo vylučuje inzulín, ktorý znižuje hladinu krvnej glukózy. Konzumácia Nutrasweetu na lačný žalúdok spôsobuje bolesti hlavy, čo je jeho najčastejší vedĺajší účinok.
7. Zvážte doplnky výživy, ktoré podporujú normálnu hladinu cukru v krvi. Uvádzam ich v zozname podľa priority, ktorú im pripisujem. (Konkrétne množstvá a značky viď v kapitole 8.)

Vitamíny skupiny B, vrátane kyseliny listovej. Tieto umožňujú pečeni vylučovať počas pôstu glukózy a mozgu umožňujú efektívne využívanie glukózy.
Magnézium umožňuje telu využívať určité vitamíny skupiny B. Dr. Guy Abraham, ktorý uskutočnil štúdie s dvojitým utajením týkajúce sa vzťahu medzi výživou a PMS mi vysvetlil, že ak má telo nedostatok vitamínov skupiny B a magnézia, mozog nemôže účinne metabolizovať glukózu a aj malé poklesy hladiny glukózy v krvi ovplyvňujú fungovanie mozgu, takže človek sa cíti, ako keby u neho nastal veľký pokles. Toto by mohlo vysvetľovať, prečo sa cítite, ako keby ste mali hypoglykémiu, i keď testy ukazujú, že tomu tak nie je.
Esenciálne mastné kyseliny (nachádzajúce sa v šalátových olejoch a vo výživových doplnkoch s ľanovým olejom) sú dôležité pre všetky žľazy, vrátane pečene, nadobličiek a pankreasu, ktoré sú všetky zapojené do zvyšovania hladiny glukózy v krvi počas pôstu. Sú to najzanedbávanejšie živiny modernej Ameriky. „Za studena lisované“ šalátové oleje dobrej kvality, ako je sójový, saflórový, orechový alebo slnečnicový je možno dostať v obchodoch so zdravou výživou a ja odporúčam doplnok vo forme jednej až šiestich kapsulí ľanového oleja denne.
Vitamín E zamedzuje rozpadu esenciálnych mastných kyselín.
Vitamín C potrebujú nadobličky vo veľkých množstvách, najmä v stresových podmienkach.
Chróm je zapojený do regulácie inzulínu, hormónu, ktorý zniźuje množstvo glukózy v krvi.
Zinok je potrebný pre fungovanie nadobličiek.

8.Keď sa rozhodnete pre doplnky výživy, vyhľadajte radu u lekára so skúsenosťami v oblasti výživy.

Ako zvýšiť svoju energiu a znížiť svoj stres
1. časť
Termín „stres“ môže (v angličtine) znamenať veľa rôznych vecí, myslím si však, že všetci veľmi dobre rozumieme, čo to znamená, keď povieme, že sme stresovaní. Ak sa cítime byť znićení, nezvládame situáciu, cítime sa byť preťažení okolnosťami alebo zodpovednosťou, sme ustarostení alebo úzkostliví – to všetko sa dá zhrnúť pod výraz „som stresovaný“.
Čo je príčin.ou stresu? Finančné starosti, problémy s deťmi, priveľa práce a nedostatok času, starostlivosť o starých alebo chorých spomedzi našich najbližších a narušené vzťahy, to sú príklady situácií, ktoré spôsobujú emocionálny stres. Avšak uvedomujete si, že alergie, infekcie, bolesti, nespavosť a nízka hladina glukózy v krvi tiež stresujú telo a môžu vyvolávať ten istý nepríjemný emocionálny pocit stresu?
Ako si poradiť so stresom? Po prvé, musíme byť schopní obmedziť naše aktivity, aby sme zredukovali stres alebo sa vyhli stresovým situáciám. To vśak nie je vždy možné. Napríklad, ak sa staráme o chronicky choré alebo náročné dieťa, nemôžeme sa jednoducho rozhodnúť, že to prestaneme robiť. Alebo trávime priveľa času za volantom a potom opäť prehodnocujeme, čo všetko robíme pre naše deti.
Väčšina z nás zistila, že nám pomáha hovoriť o našom strese. Keď sme na dne, môže nás povzbudiť súcitný priateľ alebo priateľka. Keď sme v roku 1998 adoptovali z Vietnamu naše siedme dieťa Vahn, bola som niekoľko mesiacov veľmi úzkostlivá, aj keď všetko okolo adopcie, zdravotného stavu a adaptácie nášho dieťaťa dopadlo lepšie, než sme mohli dúfať. Veľmi mi pomohlo počúvať priateľov, keď mi vysvetľovali: „Prekonala si veľkú životnú zmenu. Pozri len, koľko neznámeho si musela prekonať. Nie div, že si v strese. Kto by nebol?“
Modlitba je veľkou útechou v období stresu. Mám rada modlitbu, ktorú sa katolíci modlia pri každej omši: „...aby sme boli uchránení pred každým nepokojom, kým očakávame splnenie blaženej nádeje a príchod nášho Spasiteľa Ježiša Krista.“ Kresťania veria, že Pán je Knieža pokoja a ovocie jeho Ducha zahrňuje pokoj. Kto nenašiel povzbudenie v modlitbe?
Avšak niekedy sa zdá, že nič z toho nepomáha. Môžeme uznávať, že by sme mali byť šťastní a plní pokoja, a pritom nás vie každá maličkosť vyviesť z miery. Vidíme, že druhí s veľkými bremenami poradia lepšie, ako my s malými. Pochybujeme o sebe, o našich záväzkoch, o našich vzťahoch s druhými ľuďmi a dokonca aj o našom vzťahu k Bohu. V čom je chyba?

Fyzické aspekty stresu
Nie sme žiadni duchovia alebo emócie bez tela. Sme integrované telesné, emocionálne a duchovné bytosti. Keďže väčšina z nás vidí emocionálne a duchovné aspekty stresu, často úplne ignorujeme fyzickú zložku.
Veľká odborníčka na výživu, zosnulá Adelle Davisová veľa písala o strese a o nutričných stratégiách pri ich prekonávaní. Zdôrazňovala úlohu nadobličiek pri našej reakcii na stres.
Nadobličky robia pre nás tak veľa, že by si každý z nás mal dobre uvedomiť ich existenciu a ich činnosť. Sú to dve malé malé žľazy, ktoré sú umiestnené na hornej časti každej obličky, nad pásom blízko zadnej časti brušnej dutiny. Každá nadoblička v skutočnosti pozostáva z dvoch osobitných žliaz, ktoré sú umiestnené jedna vo vnútri druhej. Vnútorná „dreň nadobličky“ produkuje hormóny typu „bojuj alebo bež“, epinefrín a norepinefrín (pôvodne adrenalín a noradrenalín). Tieto hormóny spôsobujú stres a úzkosť pri tréme alebo nepríjemnú reakciu, ktorú môžete zažiť, keď pri jazde autom počujete za chrbtom húkačku s majákom! Tieto hormóny spôsobujú klasickú reakciu „bojuj alebo bež“ - zrýchlený tep, zvýšený krvný tlak, emocionálny nepokoj a príliv glukózy do krvi.
Vonkajšia časť každej nadobličky sa nazýva „kôra nadobličky“. Každá kôra nadobličky produkuje veľké množstvo hormónov. Jeden z týchto hormónov, aldosterón, je dôležitý pre život – umožňuje obličkám uchovávať pre telo primerané množstvo sodíka a spôsobuje, že obličky vylučujú nadbytočný draslík. Kôra nadobličky syntetizuje aj „mužské“ hormóny, ktoré prispievajú u žien k sexuálnej túžbe. Iný kľúčový hormón, kortizol, zvyšuje hladinu glukózy v krvi tým, že stimuluje pečeň k vylučovaniu glukózy. Hormóny nadobličkovej kôry stimulujú a regulujú fungovanie imunitného systému. Je dôležité, že hormóny nadobličkovej kôry reagujú na stres – napríklad, kortizol výrazne stúpa pri strese, a riadia našu odpoveď na stres.
Kanadský lekár Hans Selye podrobne popísal reakciu nadobličiek na akútny a chronický stres v troch štádiách. Prvé štádium, štádium poplachu, je akútnou reakciou na náhly stres (predstavte si vašu reakciu na zvonenie telefónu uprostred noci, keď vás tínedžer nie je doma.) Náhly príliv nepokoja je spôsobený dreňou nadobličiek, ktorá vylučuje hormóny epinefrín a norepinefrín; vylučuje sa aj kortizol. Druhé štádium, štádium rezistencie, nastáva vtedy, ak stres trvá dlhšie. Kôra nadobličiek produkuje zvýšené množstvo svojich hormónov. Zvýši sa hladina krvného cukru, nastávajú ďalšie fyzické reakcie a vnímame pocit pretrvávajúceho stresu. Človek v tomto štádiu si možno povie, „Som v strese, ale dá sa to zvládnuť.“ Tretie štádium, ak stres trvá pridlho, je štádium vyčerpania. Nadobličky už nevládzu produkovať hormóny, ktoré telu umožňujú kompenzáciu a telo je náchylné na ochorenie. Človek v tomto štádiu hovorí: „Som hotový, jednoducho už nevládzem.“
Adelle Davisová poukázala na niekoľko dôležitých záverov z práce dr. Selyeho. Po prvé, zdôraznila, že fyzický ako i emocionálny stres môže telo uviesť do niektorého z týchto troch štádií stresu. Fyzický stres spôsobený alergiou, akútnymi alebo chronickými bolesťami, akútnym alebo chronickým ochorením, nedostatkom spánku, toxínmi ako je nikotín alebo dokonca aj liekmi, alebo nedostatkami vo výžive môže spôsobiť tie isté štádiá stresu, alebo k nim prispievať, ako emocionálna trauma. Po druhé, veľký stres ako je operácia alebo účasť na vážnej dopravnej nehode môže telo v priebehu niekoľkých hodín uviesť do tretieho štádia, štádia vyčerpania. Po tretie, a to je najdôležitejšie, uvádza, že ak sú nadobličky dostatočne dobre vyživované na to, aby sa vysporiadali so zvýšenými potrebami počas obdobia stresu, je možné vyhnúť sa tretiemu štádiu a snáď aj ostatným štádiám reakcie na stres.
Účinným spôsobom zvládnutia stresu je poznanie príčiny stresu, reakcie nadobličiek na stres a nutričných potrieb nadobličiek počas stresu.
Ak vás prepadne pocit nepokoja a úzkosti, dajte si napr. otázku, aký fyzický faktor môže byť hlavnou alebo vedľajšou príčinou. Tu je zoznam kontrolných otázok: Nedostatok spánku? Nízka hladina glukózy v krvi? Kofeín (ktorý nadmerne stimuluje nadobličky)? Alegie? Bolenie hlavy alebo nejaká iná bolesť? Infekcia? Niečo iné? Raz som prežívala dva alebo tri dni mierneho nepokoja po darovaní krvi. Pamätám sa, že som povedala môjmu manželovi: „Vlastne ma nić netrápi. Len sa cítim podráždená. Myslím si, že darovať krv na lačný žalúdok a potom jesť tú ich nezdravú stravu, to ma muselo fyzicky vystresovať – možno mi to v skutočnosti znížilo hladinu glukózy v krvi.“ Podobný pocit som mala, keď mi pred niekoľkými rokmi odstránili obličkový kameň; pomohlo mi, keď som si uvedomila, že môj nepokoj spôsobila bolesť z tohto zákroku.
Raz som bola koncom augusta u kaderníčky, ktorá sa sťažovala, že má hrozný deň. „Mala by som byť šťastná,“ povedala. „Manžel ma miluje a mám dvoch nádherných synov. Ale v poslednej dobe sa cítim byť veľmi stresovaná. Najmä dnes.“ Bolo to v pondelok a spomenula, že deň predtým bola so synmi na túre v horách. „Moja alergia sa doslova zbláznila,“ povedala. Vysvetlila som jej, že nadobličky reagujú na alergie vylučovaním stresových hormónov; jej nadobličky boli pravdepodobne vyčerpané záťažou, ktorú prekonala. Keď sú vaše nadobličky vyčerpané, máte pocit, že nevládzete.

Výživa pôsobiaca proti stresu
1. Udržiavajte si hladinu krvnej glukózy na stabilnej úrovni pravidelným jedením. Ako som naznačila v predošlej kapitole, výborným spôsobom na udržiavanie stabilnej hladiny glukózy v krvi je pripraviť si každé jedlo a medzijedlo ako kombináciu bielkovín, uhľohydrátov a tukov. Ak budete takto postupovať, vaše nadobličky nebudú stresované poklesom glukózy v krvi a nebudú musieť reagovať nárastom hormónov epinefrínu a norepinefrínu, ktoré vyvolávajú nepokoj.
2. Ak Vám hrozí stres, predchádzajte tomu zlepšenou výživou. Ak viete, že na budúci mesiac je naplánovaná vaša operácia, využite čas pred operáciou na zlepšenie výživy zameranej na podporu nadobličiek.
3. Zvážte doplnky výživy, ktoré môžu pokryť zvýšené požiadavky nadobličiek počas obdobia emocionálneho alebo fyzického stresu. Nadobličky potrebujú vitamín A; vitamíny skupiny B, najmä kyselinu pantoténovú; vitamín C (v nadobličkách sa nachádza viac vitamínu C ako v ktoromkoľvek inom telesnom orgáne); esenciálne mastné kyseliny (najlepším zdrojom je ľanový olej); vitamín E; a minerály zinok a mangán. Dobrým začiatkom je kvalitný multivitamínový/multiminerálový doplnok, s pridaním vitamínu C a 1 až 6 gramov ľanového oleja denne. Okrem toho vitamín B6 a minerál magnézium upokojujú nervy a tiež je dobré ich doplňovať. Tabuľka č.5 tejto kapitoly obsahuje špecifické rozsahy dávkovania.
4. Neobmedzujte soľ, pokiaľ vám to nenariadi lekár. Nedostatok soli v diéte môže stresovať vyčerpané nadobličky tým, že ich núti produkovať hormón aldosterón.
5. Jedinci s chronickou úzkostlivosťou, ktorým nepomohli tieto rady, môžu skúsiť okrem ľanového oleja užívať niekoľko kapsulí oleja z čiernych ríbezlí. Niektorí jedinci nie sú schopní meniť esenciálnu mastnú kyselinu linolénovú na kyselinu gamalinolénovú, čo je normálna metabolická konverzia. Olej z čiernych ríberlí obchádza tento problém tým, že priamo dodáva kyselinu gamalinolénovú. Je lepší než lepšie preskúmaný a často odporúčaný pupalkový olej, nakoľko umožňuje telu obísť aj konverziu kyseliny alfa-linolénovej (ďalšej esenciálnej mastnej kyseliny) na jej ďalšiu formu.
6. Kniha Seven Weeks to Sobriety (Sedem týždňov k triezvosti) od Joan Larsonovej, PhD., i keď bola určená pre liečiacich sa alkoholikov, ponúka vynikajúce rady týkajúce sa úzkosti a depresie aj pre nepijanov. Okrem odporúčania vitamínových a minerálových doplnkov posudzuje aj užívanie aminokyselinových doplnkov, ktoré majú umožniť telu, aby si vytvorilo svoje vlastné neuroprenášače. Vysvetľuje najmä užívanie 5-hydroxytryptofánu (5-HTP), aby sa telu prirodzeným spôsobom umožnila tvorba vlastného serotonínu.
7. Ako vždy, pred začiatkom užívania doplnkov výživy sa poraďte s vašim lekárom.