Autor otázky: Katarina
|
hyperkalciemia a pristitne telieska
(číslo príspevku 249.709,
zo dňa 08.08.2016.
videné 154x)
ODPOVEDAŤ
|
|
Text príspevku číslo 249709:
38, zena
Pri problemoch s otehotnenim som bola gynekologom odporucana na vysetrenie stitnej zlazy (2009). Nic specialne sa nenaslo, mierne zvacsena, vysledky v norme, ale pri oboch tehotenstvach (porod 2010 a 2013) som brala Euthyrox od 25-125 (nepamatam si uz presne, davky mi zvysovala). Po porode som Euthyrox vysadila. Vysledky boli v norme, az na jeden z poslednych odberov, kde mi vysiel vyssi vapnik. Endokrinologicka nepovedala viac, len zopakovala odber a kazala priniest vzorku zberu 24hod. mocu. Dalsie vysledky vapnika boli vraj ok, hodnoty neviem.
Preslo par rokov a pri planovani dalsieho dietata som ako zodpovedna osoba navstivila znova gynekologa na preventivnu prehliadku (odbery krvi a ultrazvuk). Doktora so mmedzicasom vymenila, toto bola moja prva navsteva unho (jul 2016). Stitna zlaza v norme, akurat videl nejaku malu cystu, ktorej sa "teraz nebudeme venovat". Vysledky v krvi vsak znova ukazali vyssi vapnik, preto odber zopakoval, vyssi vapnik sa potvrdil aj v krvi aj vo vzorke mocu. Tiez vysiel aj vyssi parathormon. Utvar na stitnej zlaze neidentifikoval, velkost cca 8x12x neviem kolko. Nasledne som bola s podozrenim na primarnu hyperparatyreozu a bola som odporucana na scintigrafiu. Este nemam termin.
Avsak je mozne, ze kym sa toto vsetko od jula udialo, otehotnela som (este som si nerobila test), a tym padom scintigrafia, ani potencialny vyber pristinych teliesok nehrozi.
Chcela by som sa poradit aj s inym endokrinologom o mojom stave. Mozno to znie trufalo, ale velmi rada by som mala dieta pocate tento alebo nasledujuce dva cykly, cize napriek endokrinologickym problemom by som rada riesila otehotnenie... Nepytam sa, ci je to spravny postoj, len by som rada vedela o pravdepodobnosti ohrozenia mojho zdravotneho stavu. Rada by som vedela, ci je nejaka ina sanca zistit, co mi je (bez invazivnych zasahov do mojho tela, napr. len z odberu krvi). Tiez by som rada vedela, ci ako tehotna mozem brat nejaky liek na znizenie vapnika, alebo ak ho nebduem brat, ci to moze mat nejaky negativny vplyv na plod. Tie ma mataju cierne myslienky o nespravne predpokladanej diagnoze (hyperparatyreoza), ale o hroziacej diagnoze rakoviny, pripadne metastaz, atd...
Moj endokrinolog vo svojej praxi nemal tehotnu pacientku s hyperkalciemiou.
Problemy, ktore som pri kontrole uvadzala, su v podstate len mierne, a netusila som, ze mozu suvisiet s vyssim vapnikom. Uviedla som miernu obstipaciu (moj dlhodoby problem), caste mocenie (pre mna to ma suvis s dvoma tehotenstvami), obcasne bolesti v hornej oblasti brucha (zeby pankreas? - vyhybam sa niektorym jedlam a velkemu mnozstvu alkoholu), tiez ma aj po miernej namahe bolia horne koncatiny (pred par tyzdnami som mala doslova az zachvat po polhodinovom hrabani pokosenej travy, musela som si dat Tralgit, trosku zabral). Avsak pri tom vsetkom naozaj netusim, ci su to len dosledky inych veci suvisiacich s mojim zivotom (deti, praca za PC), alebo su to nasledky vyssieho vaapnika.
Velmi ocenim nazor dalsieho endokrinologa, ktory mi pomoze sa zorientovat v tejto problematike, pretoze nepoznam naozaj nikoho, kto by mal podobny problem. Neviem, ako postupovat dalej, co odmietnut, co urobit okamzite, atd... Moj endokrinolog povedal, ze samozrejme najlepsie by bolo, ak by som teraz nebola tehotna, a aby som pred dalsim nechranenym stykom mala za sebou uz scintigrafiu a vysledky z nej... Avsak toto je pre mna skrt cez rozpocet, kedze nie som najmladsia a tretie tehotenstvo som planovala uz na leto 2015 (nevyslo, mala som polyp = nasledne kyretaz), takze som to presunula na toto leto. A znova nejaky problem :(
Dakujem za rady.
|
|
|