Odpovedal:
Jara
|
Re: Skok z okna 8 ročný chlapec
(číslo príspevku 250.353,
zo dňa 05.01.2017.
videné 192x)
ODPOVEDAŤ
/
Predchádzajúci príspevok
|
|
Text príspevku číslo 250353:
Dobrý deň. Nie som presvedčená, že tento zážitok na ňom nevyhnutne zanechá negatívne následky typu fóbia, úzkosť a pod. Ale dobre, že sa zaujímate a chcete vec riešiť.
Podľa toho, čo píšete, je chlapec zodpovedný a starostlivý. Urobil teda to, čo vzhľadom na svoj vek a skúsenosti posúdil a vyhodnotil ako najlepšie riešenie. Teraz s ním treba situáciu prebrať, bez dramatizovania, ale s pomenovaním toho, čo mohol urobiť inak. Skôr formou rozhovoru s otázkami a odpoveďami. Napríklad že teraz, keď už máš dosť času uvažovať aj o iných možnostiach, vidíš - vieš nájsť aj iné riešenie? A čo tak skúsiť privolať niekoho dospelého? ..a pod. Plus pomenovať riziko: Urobil si dobrú vec- chcel si čo najskôr zachrániť súrodencov. Ale nevedel si dopredu, že taký skok z okna ti môže aj ublížiť, lebo si nemal takú skúsenosť. Teraz už to vieš....Porovnanie rizík: Keby ste v tej zavretej miestnosti zostali dlho, čo najhoršie sa mohlo stať? Nik by sa nezranil. Mohli ste byť hladní, vystrašení, potrebovali by ste ísť na wc a pod. A čo najhoršie sa môže stať, keď vyskočíš z okna? Proste rozhovorom priviesť chlapca k úvahám, k premýšľaniu. Mne sa zdá, že na svoj vek neurobil nič zlé, len nemal skúsenosti a nepoznal dostatočne vzťah príčina- následok.
Áno, povzbudzovať ho, že jeho stav sa zlepší a bude to dobré. Za to, čo urobil nesprávne, ho nekarhať a nehrešiť. Pochváliť, ale povedať aj druhú stránku, riziko.
Podľa môjho názoru to na chlapcovi nemusí po prediskutovaní zanechať negatívne následky, naopak, prežívaná bolesť a diskmfort ho môžu do budúcna varovať robiť kroky bez úvah, sám.
|
|
|