Odpovedal: Dagmar
Re: zjazvene zily
(číslo príspevku 250.674, zo dňa 06.03.2017. videné 187x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 250674:
Hmmm, dobra otazka, niekedy sa zvykne brat krv a aj podat kontrastna latka, ked sa to cez periferne zily na rukach neda, zo zil na nohe, ktore su dobre viditelne ale to je kratkodobe riesenie.
Existuje moznost implantacie portu (podobne ako pri chemoterapii alebo inych dovodoch ako dlhodobe intravenozne podavanie infuzii, umelej vyzivy, pri znicenych a zjazvenych perifernych zilach na ramenach, rukach atd.). Ten sa implantuje zvycajne pod klucnou kostou do vhodnej zily (napr. vena subclavia); skrz port, ak sa implantuje vhodny typ a manipulacia s nim je v rukach skolenych odbornych sil je vhodny aj na opakovany odber krvi, na podanie kontrastnej latky, ako aj dalsich latok napr. vramci operacie/narkozy. Ak sa port pouzije na odber krvi, je velmi dolezite, aby sa po odbere krvi port dokladne precistil - ihned po odbere minimalne 20ml NaCl roztokom, pretoze krvna zranenina port upcha a tym padom sa dalej pouzit uz väcsinou neda a treba ho operacne odstranit.
Port, ak sa s nim spravne podla pravidiel zaobchadza a ak nevznikne zapal ci iny problem moze byt v tele ca. 5 rokov. Ak sa nepouziva casto, musi sa ca. kazde tri mesiace napichnut a precistit NaCl roztokom, aby ostal priechodny.
Zakrok implantacie portu spada pod visceralnu chirurgiu, kardiochirurgovia maju najlepsiu rutinu a skusenosti a väcsinou zakrok prevadzaju oni. Zakrok sa robi podla mojich informacii radsej pod kratkou narkozou a trva ca. polhodinu.
Port sa musi zhojit, co nejaky cas trva, nie je to bez bolesti a bez hematomov, ale ked sa zhoji, tak ho pacient neciti a neobmedzuje ho v ziadnych cinnostiach.