Autor otázky: Ivan
rizikový index - pečeňové enzýmy, cholesterol
(číslo príspevku 49.257, zo dňa 12.03.2005. videné 10916x)
ODPOVEDAŤ
 

Text príspevku číslo 49257:
Vážený pán doktor,
vopred Vám ďakujem za trpezlivosť, ak budete schopný a ochotný tento siahodlhý traktát dočítať až do konca.
Mám 49 rokov, 173 cm 84 kg. Pred cca 4 rokmi, zanedlho po návrate z krajiny s nízkym hygienickým štandardom som začal pociťovať tlaky pod pravým rebrovým oblúkom a občas mi bolo nie celkom príjemne. Navštívil som lekára. Vyšetrenie krvi ukázalo, že minimálne tri zo štyroch hepatálnych enzymov (AST,ALT,ALP,GMT) sa pohybujú okolo čísla 3,00. (Výsledok tohto vyšetrenia nemám, takže presné čísla neviem napísať. Ani neviem, ktoré z nich to boli). Vírusová hepatitída sa nepotvrdila. USG vyšetrenie: zvýšená echogenita pečene. Ošetrujúci lekár nasadil diétu a mesačnú kúru Esentiale. Na základe odporúčania USG lekárky som okrem Esentiale užíval 3 mesiace aj Wobenzym a sporadicky mrkvovú šťavu.
Kontrola po 3. mesiacoch ukázala, že pečeňové enzýmy sa zlepšili, i keď nie úplne, ale zvýšenie hodnôt sa už nerátalo v celých číslach, ale len v desatinkách a navyše len u jedného či dvoch enzýmov. Presne si už nepamätám, výsledok nemám. USG vyšetrenie pečene bolo v poriadku. Problémy však začal robiť cholesterol a triglyceridy. Náznaky tohto problému boli už aj predtým. Dosť ma to udivilo, pretože v tom období som dovršoval deviaty rok svojho vegetariánstva.
Ďalšie kontrolné vyšetrenia krvi:
20.11.2002
glukóza 4,3 kreatinín 81, močovina 436, bielkoviny 84,1 albumín 43,4 bilirubín celkový 17,3 ALT 0,30 ALP 1,17 cholesterol celkový 5,6 triglyceridy 1,30 S-AMS 0,6

8.3.2004
Ďalšie vyšetrenie pred cca rokom bolo opäť po návrate z krajiny s nízkym hygienickým štandardom. Lekára som navštívil kvôli úporným hnačkám, ktoré som nebol schopný domácou liečbou zvládnuť. Bola diagnostikovaná Giardia intestinalis. Krv: glukóza 5,1, kreatinín 78, močovina 495, bielkoviny 79,1 albumín 43,0 bilirubín celkový 4,2 AST 0,79 ALT 0,75 ALP 1,82 cholesterol celkový 3,3 triglyceridy 4,49, S-MS 1,00
Giardia bola preliečená Entizolom - kontrolné parazit. vyšetrenie bolo negatívne.
Dostali sme sa ku dnešku:
pred cca 2 mesiacmi som začal opäť pociťovať tlaky pod pravým rebrovým oblúkom. Nebolo to také intenzívne a nepríjemné, že by sa s tým nedalo žiť, ale pretože pečeň má človek len jednu a v minulosti som už mal pri takýchto príznakoch zlé pečeňové testy, navštívil som lekára.
Vyšetrenie krvi: glukóza 4,60 kreatinín 97,00 kys.močová 398,bielkovina 74,4 albumín 46,2 bilirubín 15,1 blirubín priamy 4,3 AST 0,55 ALT 0,59 GMT 1,03 ALP 1,28 celkový cholesterol 6,66 triacylglyceroly 2,20 HDL cholesterol 1,20 LDL cholesterol výpočet 4,46 VLDL cholesterol 1,00 non HDL cholesterol 5,46 rizikový index 5,55 mmol/l
USG. Vyšetrenie: hepar: nezväčšený, primeranej echotextúry, bez ložísk. Žlč. cesty nedilatované. Porta v norme. Bez ascitu Žlčník: tenkostenný, septovaný, echoprázdny
Pankreas+slezina: v norme
Obličky: bez expanzie a mestnania
Záver: anomálny žlčník-septovaný-nemožno vylúčiť diskinézu
Môj praktický lekár mi nameral tlak 140/90 a pri druhej návšteve 130/90. Zvýšenie tlaku však jednoznačne pričítam na vrub stresu, pretože som si na jeho pokyn meral TK celý týždeň sám doma a okrem toho som si z času na čas merával tlak aj predtým a v podstate vždy to bolo 120/80 alebo ešte nižšie 110/72, tep 66-74 (išlo o merania na troch rozličných digitálnych prístrojoch, pri rozličných záťažiach organizmu)
Na základe týchto nálezov ma môj lekár poslal ku gastroenterológovi. Ten zhodnotil výsledky krvi od môjho lekára a na moju otázku čo znamená rizikový faktor 5,55 mi povedal, že to nie je dobré, pretože umiera sa už pri faktore 4 a ja mám 5,55!
Dal mi opäť letáky o diétach a povedal, že mesiac mám držať prísnu diétu a potom prísť na vyšetrenie krvi. Držať prísnu diétu pre mňa nie je problém. Už síce nie som vegetarián, ale stravujem sa racionálne. Hlavná zložka mojej stravy je ovocie a zelenina. Som schopný zjesť 3 kg jabĺk na posedenie. Uprednostňujem studenú stravu: tmavý chlieb, knädkebrot, s nátierkovým maslom natretým na tenko, plátkový syr, denne 6 koliesok salámy, ráno jogurt. Okrem tej salámy z mäsa zjem ešte 1-2x do mesiaca rybu a 1x za mesiac nejakú hydinu. A to je celý môj príjem mäsa. 2-3 pivá za mesiac. Iný alkohol nie. Jediné, čo by som asi nemal, je sladké, ktoré mám rád - sušienky, koláče, zákusky a pod. No ale dobre, na príkaz gastroenterológa som sprísnil svoje stravovacie návyky (namiesto smotanového - nízkotučný jogurt, obmedzil som sladkosti, pridal strukoviny...).
Po mesiaci som išiel na kontrolu. Výsledky krvi: glyk 4,97 bil.c.-13,98 AST 0,46 ALT 0,67 GMT 1,17 ALP 1,20 AMS 0,87 cholô 6,02 Tg 2,41. Čiže cholesterol sa mierne znížil, ale triglyceridy sa zvýšili.
Pravdu povediac nemám ku gastroenterológovi dôveru. Pri mojej prvej návšteve stihol počas vyšetrovania a zapisovania do PC vybaviť 4 telefonické hovory týkajúce sa opravy auta a iných súkromných vecí. Počas mojej druhej návštevy (keď som si prišiel po výsledky krvi) som sa s ním vlastne ani nestretol. Sestrička len vyhľadala v kartotéke výsledky, zašla za ním do druhej miestnosti, gastroenterológ sa asi za 15 sekúnd zorientoval v mojom probléme a predpísal mi Febira 200 cps 1 tbl. denne pred spaním. O tom ma informovala však už sestrička, ktorá mi dávala i všetky ostatné pokyny, vypisovala mi lekársku správu, do ktorej okrem iného napísala: brucho mäkké, priehmatné, nebolestivé, hepar nepresahuje PRO, lien nehmatný... - hoci v ten deň mi nikto na brucho nesiahol ani náhodou. Okrem iného mi sestrička zakázala i to jedno pivo mesačne... Chápem, že keď zostáva necelá hodina do fajrontu a čakáreň je plná ľudí, treba to urýchliť. Dokonca by som bol schopný pochopiť a akceptovať aj to, že gastroenterológ pokladá môj stav za nie vážny, banálny, a mňa samého za hypochondra a že čakáreň je plná vážnejších prípadov - teda sa mi netreba až tak venovať. To by som bol naozaj schopný pochopiť a aj s výsledkami sa zmieriť, ak by mi gastroenterológ povedal: no čo už chcete, päťdesiatka na krku, tak už sem tam niečo vyskočí, zatiaľ si z toho nerobte ťažkú hlavu. Lenže gastroenterológ mi pri prvej návšteve povedal niečo celkom iné: že už pri rizikovom faktore 4 sa umiera! Takže mi táto úvaha akosi neštimuje...
Nemám ku gastroenterológovi dôveru. Febiru mám užívať 2 mesiace a potom prísť na kontrolu a ak sa výsledky zlepšia vraj budem brať Febiru už len obdeň. Akosi sa mi takáto liečba nepozdáva. Myslím si, že rieši následky a nie príčinu. Nemám veľkú chuť ten liek začať brať. Ešte k vykresleniu svojho stavu, správania a návykov chcem dodať, že pred 2 rokmi som schudol cca 13-15 kg a túto váhu si udržiavam. Behám 3 krát do týždňa cca 8 km. Momentálne sa cítim úplne v pohode, žiadne problémy nemám a z hľadiska športovej kondície si myslím, že takú som nemal možno ani pred 20 rokmi. V rodine, pokiaľ mi je známe, nikto podobné problémy nemal.
Vážený pán doktor, prosím Vás o odpoveď na nasledovné otázky:
1. Ako hodnotíte môj stav?
2. Čo znamená onen rizikový faktor?
3. Je podľa vás stanovená liečba dobrá?
4. Znepokojujem sa zbytočne a môj stav len zodpovedá môjmu veku? Mám sa zmieriť s tým, že v tomto veku je to už normálne a lepšie to nebude?
5. Môže behanie negatívne vplývať na môj stav - pečeň?
6. Venujem sa vysokohorskej turistike. I tohto roku by som chcel absolvovať akciu kde budem vystavený niekoľkodňovému pobytu vo výškach nad 6 000 m.n.m., kde ako je známy dochádza k dehydratácii organizmu a k zahusťovaniu krvi. Predstavuje pre mňa pobyt v týchto podmienkach zvýšené riziko pri mojich krvných výsledkoch(zvýšené triglyceridy..)?
7. Aká prísna má byť moja diéta?
8. Je to stav zvratný?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede.
S pozdravom Ivan