Efectin patrí medzi moderné antidepresíva. Oproti najčastejšie používanej skupine atidepresív - SSRI, ktoré ovplyvňujú takmer výlučne prenášač nervových vzruchov nazývaný sérotonín, ovplyvňuje aj ďalší prenášač noradrenalín. Preto sa označuje ako duálne antidepresívum.
U oboch skupín antidepresív bol opísaný stav, ktorý sa nazýva syndróm z vysadenia. Prejavy zodpovedajú tomu, čo sa objavilo na stránkach - môžu to byť žalúdočné ťažkosti, závraty, tras, napätie vo svaloch.
Interpretácia, že na liek vzniká závislosť však nie je presná. Závislosť je charakterizovaná napr. tým, že sa zvyšuje tolerancia na látku (potrebná je stále vyššia dávka na dosiahnutie účinku - napr. ľudia, ktorí užívajú heroín fajčením si začnú heroín pichať do žily). Pre látky, ktoré vyvolávajú závislosť je typické aj to, že majú účinok aj na "inak zdravých ľudí" - každý cíti útlm po diazepame alebo každý sa "opije" po vypití určitého množstva alkoholu. Antidepresíva však nezlepšia náladu nedepresívnemu človeku. Preto je potrebné jasne odlišovať tieto dva stavy. Efectin je široko používaný a overený liek. Individuálna reaktivita však vždy zostane faktorom, ktorý sa nedá presne predpokladať.
Posledné výskumy ukázali, že antidepresíva nemenia len aktivitu spomínaných prenášačov. Majú vplyv aj na prestavbu neuronálnych spojení, ktorá je trvalejšia. Závisí to od dĺžky užívania a od dávky. A čo s tými príznakmi? Bežná "kúra" antidepresívami by mala trvať najmenej 6 mesiacov. Je to dosť na to, aby si organizmus na látku zvykol a fungoval "aj s ňou". Preto je nutné antidepresívum postupne vysadzovať - program na vysadzovanie by mal byť naplánovaný najmenej na dva týždne, lepšie na mesiac. Príznaky z vysadzovania sa dajú vhodne ovplyvniť aj cielenou terapiou. To všetko platí nielen pre Efectin, aj keď sa špeciálne ten dostal do centra diskusie, ale pre celú skupinu antidepresív.