Borrelia burgdorferi - vyvolávateľ lymskej boreliózy identifikovali Burgdorfer a spol. v roku v rokoch 1982. Lymská borelióza predstavuje najčastejšie ochorenie prenášane zo zvierat na človeku (antropozoonóza) s prírodnou ohniskovosťou v strednej Európe. Na Slovensku ochorenie postihlo 10 –18 zo 100 000 obyvateľov v rokoch 1994-1999.
Lymská borelióza je multisystémové ochorenie prenášané kliešťom infikovaným spirochétou Borrelia burgdorferi sensu lato (B. afzelii, B. garinii) a B. burgdorferi sensu stricto. V endemickej oblasti môžu ochorenie prenášať rôzne vývojové štádia kliešťa (napr. dospelé kliešte, larvy, nymfy) žijúce v lesoch, v lesoparkoch, a predmestských záhradách, a to v období od marca do novembra, s maximom v letných mesiacoch. Výskyt skorého štádia lymskej boreliózy erythema migrans je sezónny a koreluje s vegetatívnym cyklom kliešťa Ixodes ricinus, vektorom spirochét. Spirochéty sa dostávajú z infikovaných dospelých kliešťov, lariev a nymf, u ktorých žijú v GIT-e pomocou slín. K ich uvoľneniu do ľudského organizmu dochádza až po 24 hodinách po prisatí kliešťa. Infekcia môže preniknúť do ľudského organizmu aj skôr, ak sa kliešť odstráni holou rukou nesprávnou technikou. Z epidemiologického hľadiska je tiež dôležité, že rezervoárom infekcie sú myši a iné drobné suchozemské hlodavce, ktoré žijú v predmestských a vidieckých aglomeráciach. Určitú úlohu zohráva aj vysoká zver, vtáky a hospodárske zvieratá, napr. kravy a kone, ktoré tiež môžu ochorieť na lymskú boreliózu. Viacerí autori zistili sérologickú pozitivitu na B. burgdorferi u domácich a divo žijúcich zvierat. Dokonca považujú hustotu populácie oviec a hovädzieho dobytku za rizikové faktory ochorenia u ľudí. Prirodzená odolnosť proti boréliovej infekcii neexistuje a ochorieť môže každý človek, ktorý príde do kontaktu s infikovaným kliešťom. Pri rozvoji infekcie je dôležité množstvo vniknutých mikroorganizmov, čo závisí aj od dĺžky satia alebo od frekvencie a intenzity kontaktov s kliešťami. 20 -79 % pacientov nemusí spozorovať poštípanie kliešťom, nymfou alebo larvou, preto sa uvažuje, že vektorom infekcie môže byť aj iný hmyz, napríklad ovady, muchničky, komáre. Nebolo zatiaľ potvrdené. Po vniknutí do ľudského organizmu sa B. burgdorferi rozmnožuje v kožnom tkanive za vzniku erythema migrans, menej často boreliového lymfocytómu. Zároveň može prechádzať do lymfatických uzlín, kde sa vyvíja skorá špecifická imunitná odpoveď.
Erythema migrans v klinickom obraze predstavuje červenú škvrnu a periférym šírením obyčajne s vyblednutým centrom a vyvýšeným lemom. Migrujúci okraj je typický a ložisko sa môže rozrásť do veľkých rozmerov, postihujúcich napr. celú sedaciu oblasť až stehno. |
|
Ďalším kožným skorým prejavom lymskej boreliózy je boréliový lymfocytóm. Prejavuje sa ako nebolestivý modrastočervený uzlík alebo opuch na ušnom lalôčiku, na ušnici, prsnej bradavke alebo na miešku. |
|
Skoré kožné manifestácie ochorenia predstavujú až 60-70% prípadov. Dominantným prejavom skorého štádia je erythema migrans, ktoré sa považuje za patognomický. Vzniká v mieste prisatia infikovaného kliešťa. Inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí dvoch až troch týždňov, výnimočne dosahuje aj tri mesiace. Včasné kožné prejavy sa môžu vyskytovať bez celkových príznakov, alebo ich sprevádzajú celkové necharakteristické symptómy, ako sú zvýšená telesná teplota, bolesti svalov, bolesť hlavy, únava. B.burgdorferi sa v tomto čase šíri krvným miazgovým riečiskom a môže napadnúť vnútorné orgány alebo tkanivá. |
Klinicky sa takto rozširujúca nákaza prejavuje rozsevom červených fľakov na koži, postihnutím nervového systému, srdca, zhybov a očí.
Lymská borelióza patrí k tzv. cyklickým infekciám s opakovanými hematogénnymi rozsevmi vo fáze rozvoja, nie je však zatiaľ známe, čo zapríčiňuje reaktiváciu ochorenia. Včasná a vhodná antibiotická liečba môže zabrániť rozvoju neskorého štádia ochorenia, kedy sa vyvíjajú ireverzibilné zmeny, ktoré postihujú najmä kožu vo forme acrodermatitis chronica atrophicans, nervový systém a zhyby. Neskorá forma lymskej boreliózy sa vyvíja, ak ochorenie nebolo rozpoznané alebo nebolo adekvátne liečené.
Lymská borelióza je aktuálnym problémom, ročne sa hlási niekoľko sto nových ochorení. Skutočná situácia je určite vyššia, nakoľko hlásna služba nie je presná a diagnóza je často nepoznaná a podcenená samotným pacientom, prípadne aj nepresne určená a z tohto dôvodu aj nesprávne liečená. Prirodzená odolnosť proti boréliovej infekcii neexistuje a ochorieť môže každý človek, ktorý príde do kontaktu s infikovaným kliešťom. Pri rozvoji infekcie je dôležité množstvo vniknutých mikroorganizmov, čo závisí aj od dĺžky satia alebo od frekvencie a intenzity kontaktov s kliešťami.
V diagnostike boreliózy sa používajú viaceré sérologické testy (ELISA, Western blot, IFT). Spomedzi nich sa považuje IFT za citlivý a spoľahlivý v diagnostike lymskej boreliózy, najmä erythema migrans, a to predovšetkým pri zameraní na detekciu IgM protilátok. IgM protilátky sa vytvárajú už v 3.-4. týždni infekcie a kvantitatívne maximum dosahujú 6.-8. týždeň infekcie, potom ich hladina klesá. Špecifické protilátky IgG sa vytvárajú v priebehu 2-3 mesiacov a môžu pretrvávať aj roky.
Ak sa liečba vhodnými antibiotikami začne hneď na začiatku ochorenia, môže sa zabrániť vzniku tvorby protilátok. Dôležitú úlohu zohráva koincidencia klinického nálezu a sérologickej pozitivity, nakoľko sa v populácii vyskytuje aj pomerne vysoká prevalencia protilátok proti B. burgdorferi sensu lato v rizikových skupinách, napr. u lesných robotníkov až do 27,2%. U zdravej populácií je prevalencia séropozitivity vo všeobecnosti nižšia.
U pacientov s neskorým kožným prejavom lymskej boreliózy acrodermatitis chronica atrophicans pretrvá vysoký titer protilátok niekoľko rokov. Viacerí autori dlhoročne sledovali súbory pacientov liečených na lymskú boreliózu a potvrdili, že neexistuje korelácia medzi sérologickými výsledkami a aplikovanou liečbou a tiež medzi sérologickými výsledkami a klinickým ťažkosťami.
Prognóza väčšiny pacientov s lymskou boreliózou je dobrá.
B. burgdorferi je citlivá na viaceré antibiotiká. Veľký význam má zahájenie liečby v skorom štádiu ochorenia. U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť aj spontánne vyhojenie bez liečby, respektíve neskoré štádium ochorenia sa manifestuje bez prítomnosti erythema migrans. V neskorom štádiu bývajú najčastejšie postihnuté orgány, ktoré boli už v predchorobí lymskej boreliózy patologicky zmenené iným ochorením. Najväčšiu účinnosť liečby môžeme očakávať v skorom štádiu ochorenia, v neskorom štádiu sa liečbou zastavuje progresia ochorenia, avšak vzniknuté zmeny už bývajú ireverzibilné- nenávratné. Za liečbu prvej voľby sa považuje doxycyklín a amoxicilin, iné antibiotiká, ako sú orálne cefalosporíny a makrolidy sa odporúčajú rezervovať pre druhú líniu liečby.
Zápalová reakcia kože, ktorá sa vyvíja niekoľko hodín po poštípaní kliešťom, nepredstavujú lymskú boreliózu, je nešpecifickým prejavom po poštípaní hmyzom a preto sa profylaktické podávanie antibiotík nepovažuje za odôvodnené. Môže byť aj prejavom zavlečenia inej banálnej bakteriálnej infekcie.
Najvhodnejšou prevenciou vzniku erythema migrans je obmedzený pobyt v prírode v endemických, silne zaklieštených oblastiach. Odporúča sa pohybovať v lesoparkoch, na lesných lúkach a tiež v záhradách v odevoch z hladkých materiálov, na ktorých sa kliešte tažko uchytia. Vhodné je aj používanie repelentov na odkryté časti tela.
V prípade prisatia kliešťa ho treba urýchlene odstrániť, najprv ho potrieť dezinfekčným roztokom a kývavým pohybom uvoľniť pomocou pinzety. Neodporúča sa usmrtiť kliešťa krémom alebo masťou, nakoľko kliešť môže zvracať a z jeho tráviaceho traktu sa uvoľní patogénne agens. Nie je vhodné krúživými pohybmi tlačiť na kliešťa z toho istého dôvodu. Neodporúča sa uvoľňovať kliešťa holými rukami, najmä ak sú na prstoch mikrotraumy, napr. zádery. Miesto po poštípaní kliešťom ošetríme dezinfekčným prípravkom.
Nové možnosti prevencie proti lymskej borelióze poskytuje očkovanie proti B.burgdorferi. V európskych krajinách sa začali klinické skúšania s očkovacou látkou. Predpokladá sa, že vytvorené protilátky sprostredkujú usmrtenie spirochét v kliešti. V niektorých štátoch je už k dispozícii komerčne vyrábaná vakcína
Lymerix (TM) (Smith Kline Beecham), vhodná na očkovanie pre dospelých jedincov. Očkovanie sa odporúča aj v detskom veku.
Aktívna ochrana proti boréliovej infekcii predstavuje ďalší pokrok v prevencii tohto ochorenia najmä v endemických oblastiach.
MUDr. Danka Švecová, PhD.
Posledná aktualizácia: 18.08.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan
2000