CHRONICKÝ ÚNAVOVÝ SYNDRÓM

Patologická únava trvajúca dlhšie ako 6 mesiacov so sprievodnými príznakmi. Tento syndróm má viaceré synonymá napr. malý AIDS, syndróm unudenej domácej ženy a ďalšie.

DIAGNOSTICKÉ KRITÉRIA

Únava trvá aspoň 6 mesiacov, je nezávislá na námahe, nelepší sa po odpočinku. Okrem únavy je časté zhoršovanie krátkodobej pamäti, bolesti hrdla, bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy, poruchy spánku (nezotaví z únavy). Diagnózu je možné stanoviť až po vylúčení inej príčiny (depresia, poruchy spánku, ochorenia štítnej žľazy a pod.).

PRÍČINA OCHORENIA

Príčina je neznáma. Niektoré teórie predpokladajú chronickú infekciu, ďalšie poruchy imunitného systému alebo psychologické príčiny.

LIEČBA

Potrebný je individuálny plán pre fyzickú a sociálnu rehabilitáciu. Skúšali sa antivírusové a imunomodulačné prípravky bez výraznejšieho úspechu. Psychiatrická liečba nebola tiež úspešná vo väčšine prípadov. Potrebné je preto dodržiavať základné pravidla zdravej výživy (dostatok vitamínov najlepšie z ovocia a zeleniny), vitamíny A, B komplex, C, selén, zinok a lecitín, obmedzenie stimulačných látok. U niektorých pacientov bolo opísané zlepšenie po posilnení imunitného systému napr. výťažkom z rastliny Echinacea. I Žeň-šeň (všehoj ázijský) pomáha tonizovať nervový systém. Rešpektovať základy psychohygieny, dostatok spánku, odpočinku a dovolenky.


Posledná aktualizácia: 18.08.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 1999