ZIMNÉ DEPRESIE

Patologický smútok - depresia sa prejavuje najčastejšie nečinnosťou, apatiou, pochmúrnou náladou, útlmom myslenia, poruchami koncentrácie, neschopnosťou radovať sa, nechutenstvom, nespavosťou, desivými snami a ďalšími príznakmi. Najčastejšie a najvýraznejšie sú pocity smútku, často i s pocitom strachu, s maximom v ranných hodinách. Depresia je prirodzenou reakciou na životné prehry a tragické udalosti, pričom po určitom čase zvyčajne ustúpi. S kratšími dňami sa zmenšuje množstvo slnečného svitu a čas pobytu na svetle. Intenzita, kvalita a množstvo svetla môže priamo ovplyvňovať náladu človeka prostredníctvom zrakovej stimulácie hypotalamu a hypofýzy, a tým i biochemických látok o ktorých sa predpokladá, že ovplyvňujú náladu (melatonín, serotonín). Podľa niektorých názorov je možné tento jav považovať za analogický s hibernáciou (zimným spánkom) u zvierat. Na jar sa s pribúdajúcim slnečným svitom nálada zvyčajne výrazne zlepší a depresia ustúpi.

SEZÓNNE AFEKTÍVNE OCHORENIE (WINTER BLUES)

Na severnej pologuli vplyvom zníženia dĺžky a intenzity slnečného žiarenia sa depresie vyskytujú najčastejšie v mesiacoch december, január a február. Najmä február je pokladaný za najrizikovejší mesiac. Predpokladá sa, že až 25 % populácie má skúsenosti so zimnými depresiami. Pracovná výkonnosť je u niektorých ľudí znížená, a v týchto mesiacoch sa im menej darí i v podnikaní. Z literatúry je známy prípad pána Owensa, ktorý bol v lete  najlepším a v zime najhorším predajcom nafty vo firme. Príčinou bola zimná depresia a výrazné zvýšenie hmotnosti.  Frekvencia výskytu depresie sa zvyšuje smerom na sever. Pobyt v teplých krajinách počas zimy a ožarovanie špeciálnym bielym svetlom  (fototerapia) sa preto využíva v liečbe zimnej depresie. V prevencii sa odporúča čo najdlhší pobyt na slnku, sedenie pri okne, a čerpanie dovolenky v zime. Šetrenie elektrickou energiou na nesprávnom mieste sa môže prejaviť vo zvýšenom počte depresívnych pracovníkov. Umelé osvetlenie by malo byť kvalitné a obsahovať plné spektrum prirodzeného svetla. Samoliečba zvýšenou konzumáciou alkoholických nápojov môže následne zhoršiť prejavy depresie. 

ĽAHKÁ DEPRESIA

Prejavy depresie sú nevýrazné, najčastejšie ráno a zvyčajne nenarušujú bežné aktivity. Vyvolávajúca príčina sa zvyčajne nezistí, alebo depresia je reakciou na nahromadenie väčšieho počtu neúspechov, straty motivácie alebo cieľov do budúcnosti. Základné liečebné opatrenia a psychoterapia sú prevenciou prechodu depresie do ťažkej formy.

ŤAŽKÁ DEPRESIA

Postihnutý má znížený záujem o dianie okolo seba, nevie pociťovať radosť ani sexuálnu slasť. Má problémy so spánkom a s apetítom (v zmysle plus alebo mínus), pociťuje beznádej, v najťažších prípadoch nechce už ďalej žiť. Pri tejto forme je lekárska starostlivosť nevyhnutná.

BIPOLÁRNY MANICKO - DEPRESÍVNY SYNDRÓM

Zvyčajne bez vyvolávajúcej príčiny sa striedajú obdobia smútku a nečinnosti s obdobiami, v ktorých je chorý hyperaktívny, nadmierne činorodý - manický. Časté je zneužívanie návykových látok (alkohol, lieky). V manickej fáze choroby má chorý nadmerne zvýšené sebavedomie, je odbrzdený, rýchlo hovorí, je nekritický a má zníženú potrebu spánku a jedla. Chorý s príznakmi tohto syndrómu patrí do rúk odborníka.

PREVENCIA A LIEČBA DEPRESIE

Telesné cvičenia

V prevencii sa odporúča viacej sa radovať a tešiť zo života, viac času venovať činnostiam vyvolávajúcimi potešenie. Najlepšie výsledky sú po aeróbnych cvičeniach - behu, lyžovaní, plávaní a iných športových aktivitách, ktoré zlepšujú náladu, odstraňujú pocity strachu a zvyšujú chuť na aktivity prinášajúce slasť. I dlhšia chôdza sa dá považovať za formu telesného cvičenia. Telesná aktivita uvoľňuje v tele opiáty - endorfíny a serotonín, ktoré zlepšujú náladu, a znižuje hladiny stresového hormónu kortizolu. Až mesiac trvajúca pravidelná denná športová aktivita sa prejaví na priaznivej zmene nálady. Zvolená športová aktivita by mala prinášať potešenie (zjazdové lyžovanie v peknej prírode),  a nie utrpenie (v posilovni). Odporúča sa aspoň časť dovolenky stráviť aktívne - zimnými športmi.

Spánková hygiena

Depresia môže spôsobovať poruchy spánku a naopak, nesprávne spánkové návyky môžu zhoršovať prejavy depresie. Odporúča sa chodiť spať a vstávať v tú istú hodinu i počas víkendu. Dlhší nekvalitný spánok nad ránom môže u niektorých ľudí vyvolať "nedeľnú migrénu", abstinenčné príznaky z neskoršie vypitej kávy, alebo pocity smútku s celodennou ospalosťou. Minimálne 3 hodiny pred spaním by sa nemali piť alkoholické nápoje (zhoršujú kvalitu spánku zmenou spánkových fáz), káva a nápoje obsahujúce kofeín, vynechať by sa mali i ťažké jedlá a nadmerná fyzická aktivita. V prípade depresie sa skrátenie spánku, alebo vynechanie jednej noci spánku považuje za liečebnú metódu, ktorá pomáha normalizovať biorytmus.

 Liečivé byliny a vitamíny

Smútok pomáha odstrániť  čaj z Ľubovníka bodkovaného a Medovky lekárskej, ktorá pôsobí upokojujúco. Chmeľ obyčajný obsahuje lupulín, ktorý tlmí mozgovú kôru a používa sa pri predráždenosti a pocitoch napätia. Žeň-šeň (všehoj ázijský) podporuje adaptačné mechanizmy, pôsobí protistresovo a chráni organizmus pred vyčerpaním.  Z ďalších rastlín sa odporúča kava-kava, ginkgo biloba a kofeín. V aromoterapii sa používajú silice (éterické oleje) : Geraniová, Levandulová, Petitigrainová silica a silica Ylang ylang. Niektoré potraviny ako napríklad čokoláda alebo banány môžu tiež zlepšiť náladu, bez rizika vzniku závislosti. Nedostatok vitamínov skupiny B, C vitamínu, biotínu, kyseliny listovej a ďalších,  môže byť tiež jednou z príčin depresie. Odporúča sa:  ráno tableta 1500 mg aminokyseliny DL- fenylalanín, 500 mg vitamínu C, 100 mg vitamínu B6, kúsok ovocia, alebo pohár džúsu.

Návšteva lekára

Pri ľahších formách depresie je užitočná psychoterapia a zvládnutie techník napomáhajúcich relaxácii (autosugescia, autogénny tréning). Fototerapia - ožarovanie svetlom sa používa hlavne pri sezónnej depresii (napr. 10 dní po 2 hodiny ráno). Pri ťažkých depresiách je často nevyhnutná  liečba elektrickými šokmi (elektrokonvulzívna terapia). Pri manickom syndróme sa ordinujú soli lítia. V medikamentóznej liečbe sa používajú lieky, ktoré blokujú spätné vychytávanie serotonínu. Prvým známym liekom z tejto skupiny bol Prozac (Deprex), používaný v liečbe od roku 1987. Ďalšími predpisovanými liekmi sú napríklad Citalec alebo Zoloft. Liečba týmito prípravkami je dlhodobá, je potrebné užívať ich pravidelne, bez prerušenia a výraznejší účinok sa prejaví po 2 - 4 týždňoch od začiatku liečby. Liečba depresie patrí do oblasti psychiatrie, je to ochorenie ako každé iné, preto nie je potrebné sa hanbiť vyhľadať lekársku pomoc.


Posledná aktualizácia: 18.08.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 1999