DIEŤA A SPÁNOK

Tak sme sa na dieťa tešili a teraz toto. Nechce zaspať. Nepomôže, ak splníme všetky jeho priania. Nosíme ho na rukách, kolísame v kočíku cez prahy dverí, dávame mu piť... Ak aj zaspí, o chvíľu plače. Dieťa je nevyspaté, my sme nevyspatí tiež. Manžel vyzerá v práci ako po fláme. To naozaj neexistuje zázračná pilula alebo iná metóda, ktorá by nám uľahčila život?

Spánok v prvom roku života
Spánok je dôležitý pre vývoj, rast a regeneráciu síl dieťaťa. Fázy pokojného spánku sa striedajú s fázami paradoxného spánku, v ktorých je dieťa nepokojné, otvára oči, smeje sa alebo plače. Novorodenec spí až 75 % (16 – 20 hodín) v priebehu 24 hodín. Nerozoznáva deň a noc. Striedanie spánku a bdenia je určovné približne 3 – 4 hodinovým cyklom, na ktorý sa musí okolie prispôsobiť. Od jedného mesiaca je vhodné, aby malo dieťa svoju izbu, alebo aspoň oddelený kútik. V tomto období deti často večer plačú, aj vtedy ak im nič nechýba – dieťa si tak uvoľňuje napätie z celého dňa, alebo má strach z blížiacej sa noci. Plač je častejší a dlhší, ak dieťa pociťuje úzkosť, napätie alebo neistotu vo svojom okolí. Až vo veku troch mesiacov sa objavuje diurálny (denný a nočný) rytmus striedania spánku a bdenia. Novorodenec si v priebehu prvých štyroch mesiacov vytvorí svoj individuálny rytmus spánku a bdenia. Na tento rytmus je potrebné prispôsobiť pravidelný večerný ritual. Po poslednom dennom kŕmení je potrebné už od prvých dní vytvárať vhodné podmienky pre spánok: tiché prostedie, tma, vlastná pohodlná postielka, obľúbená hračka. Vytvára sa tým pocit istoty – najdôležitejšia podmienka pre zdravý spánok. Po štyroch mesiacoch dieťa spí 9 – 12 hodín v noci a 5 – 6 hodín cez deň. Ročné dieťa spí 10 – 12 hodín v noci a 2 – 3 hodiny popoludní. 
Spánok od prvého do tretieho roka života
Dieťa potrebuje pri zaspávaní pokojnú spoločnosť – čítať rozprávku alebo len tak, rozprávať sa. Samozrejmosťou je aj prítomnosť obľúbenej hračky. Pri rozlúčke na noc je potrebná dôslednosť, v opačnom prípade dieťa skúša, čo ešte si môže dovoliť. Nie je potrebné utekať za dieťaťom ihneď ako začne plakať – odporúča sa intervaly návštev postupne predlžovať. Dieťa potrebuje však istotu, že nie je v byte osamotené, a že v prípade potreby má kto pomôcť. Na začiatku noci dieťa môže pociťovať niekedy strach v trvaní niekoľko minút prejavujúci sa až výkrikmi. Počas paradoxného spánku sa môžu vyskytnúť zlé sny – nočná mora. Priemerná dĺžka nočného spánku vo veku troch rokov je približne 11 hodín. Od dĺžky nočného spánku závisí aj dĺžka popoludňajšieho spánku.
Čo mohlo spôsobiť, že dieťa nechce zaspať, budí sa, alebo v noci plače ?
išlo spať v inú hodinu
uložil ho spať niekto iný 
niečo ho pred spaním rozrušilo 
nemalo pred spaním svoj obvyklý ritual 
v miestnosti je príliž teplo, chladno, alebo sucho 
svetlo a úroveň hluku sú iné ako obvykle 
v rodine je napätie, chýba pocit lásky a pohody
Aká dĺžka spánku je pre dieťa dostačujúca ?
každé dieťa môže mať inú potrebu spánku 
hlavným kritériom je: aby bolo dieťa zdravé, odpočinuté a malo dobrú náladu, chuť do hry a radosť zo života

Porucha spánku z nedostatku režimu (insomnia detského veku)

Vyskytuje sa až u 10 % detí starších ako 2 roky. Dieťa má odpor ísť spať v určitú dobu. Dožaduje sa rôznych ďalších úkonov (rozprávky, nápoj, jedlo, ísť na záchod a pod.). Rodičia týchto detí sú príliž pedantní, alebo opačne - nevenujú deťom dostatok pozornosti, a často majú vlastné problémy (depresia, alkoholizmus a iné). Nočné konflikty rodičov narúšajú spánok dieťaťa už pocitom očakávania konfliktu a hlasných výmien názorov. V odstránení tejto poruchy má význam predovšetkým dôsledné uplatnenie režimu pravidelného striedania spánku a bdenia. Potrebné je vždy dodržiavať pravidelnú hodinu uloženia na spánok. Opačným extrémom sú situácie, keď dieťa zaspí uprostred hry, alebo iných aktivít v ktorúkoľvek dennú alebo nočnú dobu.

Porucha spánku z naučených zvykov pri zaspávaní

Vyskytuje sa asi u 20 % detí do 3 rokov. Je zriedkavá u detí starších ako 4 roky. Pri zaspávaní dieťaťu chýba nejaký predmet (macko, cumlík, hračka) alebo okolnosti na ktoré je dieťa zvyknuté. Preto podmienky zaspávania (posteľ, hluk, osvetlenie) by mali byť vždy pokiaľ možno rovnaké. Rituály pred zaspávaním pomáhajú dieťaťu vyrovnať sa so samotou a tmou počas spánku. Nie je však dobré zvyknúť dieťa na podmienky náročné pre rodičov - napr. vozenie v kočíku po byte cez prahy dverí. Aj zmena zvyčajnej situácie (napr. vypnutý televízor alebo nadmerné ticho) môže byť príčinou poruchy spánku.

Porucha spánku z alergie na kravské mlieko

Objavuje sa pri zmene výživy na umelú a prejavuje sa u detí do 4 rokov. Môžu sa vyskytovať aj iné prejavy alergie (ekzém, kašeľ, poruchy trávenia). Prejavuje sa problémami so zaspávaním, častým prebúdzaním a dennou ospalosťou. 

Syndróm nočného jedenia

Dieťa od 6 mesiacov by malo spať celú noc a nevyžadovať jedlo. Asi 5 % detí sa dožaduje príjmu jedla aj v noci. Tento zlozvyk je potrebné postupne ale dôsledne odstrániť.

Rady pediatra pre dieťa, ktoré má problémy so spánkom

Ak dieťa, ktoré má viac ako rok, má problém s pokojným spánkom, alebo sa v noci prebúdza, je potrebné zistiť dôvody. Tie sú rôzne. Hodina uloženia na spánok by mala byť pravidelná, nie veľmi skoro. Dobrý spánok závisí aj od podmienok v miestnosti kde dieťa spí - vyvetranosť, teplota, rušivé zvuky, vône, kmitavé svetlo (obrazovka), resp osvetlenie (ak sa dieťa bojí spať v úplnej tme). Niekedy môže byť problémom aj vhodná posteľ - najmä ak dieťa počas spánku veľa "cestuje", naráža na ohrádku a pod. Stačí skúsiť preložiť dieťa na inú samostatnú posteľ. Spánok závisí aj od zaťaženia žalúdka - jedla pred spaním.. Ak má dieťa zvyk piť v noci veľa čaju fľašou, vhodnejšie je podávať radšej čistú vodu pohárom. Ak je smädné - napije sa, ak je to len zvyk rýchlo sa odnaučí. Niekedy v rannom detstve začína aj tzv. idiopatická insomnia (nespavosť bez zjavnej príčiny), ktorá má niekedy rodinný výskyt. Nedávajte dieťaťu nikdy upokujujúce tabletky ani sirupy - neexistujú lieky ktoré by vyriešili problem so spánkom. V prípade, ak sa situácia nezlepší, odporúčame Vám návštevu pediatra, ktorý anamnesticky môže zistiť príčinu, odstrániť ju, a spánok dieťaťa by sa mal upraviť do niekoľkých týždňov.

 

INTERNETOVÉ ZDROJE

V slovenskom jazyku:

Informácie o spánku, možnosť poslať a prečítať rozprávku 

V anglickom jazyku: 

Rady ak dieťa nemôže spať 

Spať s dieťaťom, či oddelene

Dôvody prečo spať v blízkosti dieťaťa

Spánok dieťaťa podľa veku

Príčiny prečo dieťa plače a ich odstránenie

Ako riešiť problém so spánkom (Mayo klinika)


Posledná aktualizácia: 17.09.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 2001