Nemôžem dojčiť

Príchod dieťaťa na svet je pre mamičku, ale aj celú rodinu, tým najhlbším, neporovnateľným, najúžasnejším zážitkom a zásadne zmení ich celý doterajší život. Každá mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie a je preto ochotná urobiť všetko na svete.

Prvým a skutočne najdôležitejším „darom“ je pre dieťa okrem prirodzeného materinského citu aj plnohodnotná, neporovnateľná a u nás ešte dodnes nie úplne doceňovaná, prirodzená výživa- materské mlieko.

Na to, aby mala mamička dostatok mlieka dobrej kvality musí zmeniť svoje stravovacie návyky, musí prijímať bohatú a plnohodnotnú potravu, ale bez dráždivých a nežiadúcich účinkov na svoje dieťa. Kvalita materského mlieka je výsledkom jej zodpovednosti k svojmu zdravotnému stavu, k prijímanej potrave, duševnej pohode a nakoniec aj odrazom prostredia v ktorom žije. Okolie – rodina musí pochopiť, že len primeraná pomoc a starostlivosť je skutočnou pomocou a priveľa rád môže viesť až k bezvýchodiskovým situáciám. Tieto môžu mať vplyv na dĺžku kojenia, a tak priamo ovplyvňovať výživu dojčaťa.

Materské mlieko je nenahraditeľné hlavne v počiatočnom období vývoja dieťatka. Je prispôsobené svojim zložením jeho potrebám a okrem výživných látok nutných pre rast, obsahuje aj látky, ktoré dieťa ochraňujú pred infekciami. Na zdravý vývoj dieťaťa majú vplyv enzýmy, špecifické bielkoviny a ďalšie látky, ktoré ovplyvňujú napr. imunitu organizmu. Z týchto dôvodov by podľa odborníkov na celom svete malo materské mlieko predstavovať v prvom polroku jedinú potravu kojenca. Od tohto obdobia je potrebné dopĺňať aj nemliečnu potravu takým spôsobom, aby sme kojenie zachovali, ak je to možné najmenej do jedného roka, optimálne dvoch rokov. Samozrejme vtedy nemôžeme používať fľašu a cumeľ, dieťa aby sa odnaučilo sať z prsníka, čo je pre neho fyzicky náročnejšie.

Na svete, hlavne vo vyspelých krajinách, pribúda matiek, ktoré obdobie kojenia predlžujú, u nás však tento stav stále nie je na požadovanej úrovni. Stále máme v tejto oblasti čo doháňať vo výchove a vzdelanosti nových generácií. Veď čože sú to za argumenty „pokazím si postavu“, alebo „už mám dosť toho odriekania“..., v porovnaní so zdravým vývojom dieťaťa, jeho nervovej sústavy, imunitou – teda vkladom na celý ďalší život.

Áno, sú aj situácie, kedy mamička z rôznych dôvodov nemôže dojčiť, vtedy sa má poradiť s lekárom, ako vhodne nahradiť materské mlieko inou – náhradnou výživou. Tento výber závisí aj od obdobia, kedy sa môže mamička a dieťa dostať do takejto situácie.
Napríklad pri predčasnom pôrode, alebo ak mamička nemôže dojčiť ihneď po narodení dieťaťa, lekár odporúča špeciálnu výživu pre predčasne narodené deti a to mliečnu výživu z kravského mlieka, alebo, ak je to potrebné, pri deficite špeciálneho enzýmu aj napr. na báze sóje. Pri alergiách sú odporúčané hydrolyzované druhy mlieka, ktoré sú špeciálne upravované najčastejšie s označením H.A. (hypoalergénne). V takýchto prípadoch sa pri vyberaní mlieka mamička radí vždy s lekárom.

Kdeže sú tie časy, keď umelá výživa t.j. náhrada za materské mlieko, napr. Sunar stál tých nezabudnuteľných 10,60 Kčs! Dnes je situácia samozrejme úplne iná. Na jednej strane sa so starým zložením jediného Sunaru, či Feminaru z tohto obdobia odstránili aj určité jeho nežiadúce účinky napr. zapekanie – zápchy (dnes majú výrobky Sunar úplne iné modernejšie zloženie) a na strane druhej je ponuka tzv. základných mliek oveľa širšia a máme skutočne možnosť výberu. Základné druhy umelej dojčenskej výživy sú zväčša pre úvodné – počiatočné obdobia t.j. od 0 do 5. mesiaca a nasledujúce obdobie od 5 do 24 až 36 mesiacov - teda pokračujúce mlieka.

Najdlhšie u nás používané mlieko už „nového typu“ je obľúbené ľudovo nazývané „Francúzske mlieko“ FRANCE LAIT 1 a  FRANCE LAIT 2, ktoré bolo na Slovensko uvedené už v roku 1993-94 a malo už upravený pomer bielkovín tak, aby boli ľahšie stráviteľné a živočíšne tuky boli čiastočne nahradené rastlinnými.  V tomto prípade teda hovoríme, že je to adaptované mlieko. (Neadaptované mlieka majú pomer bielkovín kazeínu a srvátky 80 : 20, adaptované majú tento pomer upravený na minimálne 50:50. Francúzske mlieko prvého veku má tento pomer 40:60 a je navyše obohatené o ľahko stráviteľný monosacharid laktózu – prírodný mliečny cukor, vtedy hovoríme o plne adaptovanom mlieku. Tieto mlieka nedosládzame cukrom.

Dnes máme na Slovensku širokú ponuku adaptovaných mliek hlavne v počiatočnom druhu (formuly 0-5 mesiacov), od európskych výrobcov – HEINZ, NESTLÉ, NUTRICIA, REGILAIT (France Lait).
Nasledujúce – pokračujúce mlieka (follow) týchto výrobcov sú sladené aj disacharidmi a sú čiastočne upravované. Francúzske mlieko France Lait 2 je adaptované aj pre tento druhý vek.

Aj dieťa si môže vybrať

Tieto základné druhy počiatočných a pokračujúcich mliek sú porovnateľné, všetky sú upravované tak, aby boli ľahko stráviteľné, aby dodali dieťatku výživné látky v optimálnom pomere, vrátane vitamínov a minerálnych látok. Môžu sa líšiť mierne chuťou napr. podľa množstva pridaného cukru.

Podľa odborníkov na detskú výživu je možné dieťaťu, ak je zdravé, ponúknuť taký druh spomínaných základných mliek, ktorý mu v príslušnom veku chutí a zabezpečí má pokojný spánok a primerane priberá na váhe, má správnu frekvenciu a konzistenciu stolice. Neodporúča sa denne túto výživu striedať, zvlášť nie pri tráviacich ťažkostiach. Vtedy je potrebné poradiť sa s lekárom.
Pre deti minimálne do 2 rokov nie je vhodné pasterizované odtučnené mlieko (sáčkové ani tetrapakové), lebo obsahuje viac bielkovín, je teda ťažšie stráviteľné a chýbajú v nich esenciálne mastné kyseliny a vitamíny v nich rozpustné.

Nezabúdajte na správne nariedenie mlieka, jeho správnu teplotu, harmonogram kŕmenia, čistotu a všetko potrebné, aby malo dieťa pohodu a pokoj, láskavý a materinský prístup matky aj okolia. Len takto sa môže správne vyvíjať a denne nás obdariť úsmevom, ktorému žiaden z nás neodolá.

RNDr. Pavel Rác, http://www.interpharm.sk

uverejnené vo FIGÚRE marec 2002


WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 2002