Posvieťme si na zúbky

Až polovica z nás sa vyhýba zubárovi. Zdá sa vám to neuveriteľné? Je to tak. Slovenská komora zubných lekárov bije na poplach.
Mamičky počas tehotenstva často zabúdajú na dostatočný prísun vitamínov, vápnika a fluóru (syry, zelený čaj, ryby, minerálne vody, čím ohrozujú vývoj chrupu svojho dieťatka.
Malý človiečik je však veľmi citlivý na choroboplodné baktérie. Preto by sme ho napríklad nemali bozkávať na ústa. Mimochodom, aj bábätko treba priúčať čisteniu zúbkov, a to už v perinke, a po každom dojčení mu vyčistiť ústa jemnou vlhkou gázičkou. Po prerezaní prvého zúbka je vhodné zaobstarať mu detskú zubnú kefku – jemnú, mäkkú, s mohutnejšou rúčkou, s ktorou si neublíži. Neskôr ho treba naučiť po každom jedle si umyť zuby.

Dozrite na ratolesti

Stomatológovia, pedagógovia i psychológovia sa zhodujú v tom, že deti do 8 rokov ešte nemajú dobre vyvinutú psychomotoriku, pre by sme im mali pri umývaní zubov pomôcť. Ratolestiam do troch rokov musíme umyť zúbky úplne, deťom do šesť rokov ich stačí iba doumývať a chrup detí do deväť rokov už len zodpovedne skontrolovať, prípadne dočistiť ťažšie dostupné miesta v ústnej dutine. Dôležité je, aby zubná pasta obsahovala fluoridové zlúčeniny (fluorid sodný, aminfluorid) a aby detská zubná kefka bola mäkká.

Ach, tie sladkosti!

Keďže nijaké dieťa im neodolá a ako je známe, veľa sladkostí zubom škodí, dávajme ich deťom vždy po hlavnom jedle a naučme ich umyť si po ňom zúbky, prípadne vypláchnuť ústa čistou vodou. Tým väčším môžeme pomôcť aj žuvačkou. Prečo je to dôležité?
Stomatológovia sa v praxi neraz stretávajú s dvoj až trojročnými deťmi, ktoré majú úplne zničený predný chrup a to len preto, že keď v noci plačú, rodičia ich tíšia medovými cumlíkmi alebo osladeným čajom. Cukor, ktorý sa takto dostane do úst sa rozkladá na kyseliny naleptávajúce zubnú sklovinu, v dôsledku čoho vzniká zubný kaz. Nesprávne je aj tvrdenie starých mám, že namiesto umytia zubov stačí večer zjesť jablko. Aj pri ňom platia slová o zubnom kaze. Sladkosti teda treba zjesť naraz a po nich si umyť zuby, na noc treba voliť len nesladený čaj alebo minerálku.

Nezabúdajte na fluór

Pre zdravie zubov je dôležitý. Organizmu ho možno ponúknuť v rybách, minerálkach, vo fluoridovej soli, či fluoridových tabletách. Na udržanie zdravého chrupu sú však nevyhnutné pravidelné kontroly u zubného lekára, tie preventívne treba začať už od troch rokov.

MUDr. Irena Lacková, http://www.interpharm.sk


WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 2002