PIVO – predpokladané účinky na organizmus

Pivo aj chlieb sa vyrábajú z obilnín. Údajne sa pivo varilo o 2000 rokov skôr ako sa ľudstvo naučilo piecť chlieb. Pivo varili i mnísi v kláštoroch, aby ľahšie prekonali obdobie pôstu. Ajúrvéda, tradičná indická medicína, odporúča pitie vína a destilátov v zimnom období. V lete je pre chladivé a chuťovo povzbudzujúce účinky výhodnejšie pitie piva. Pivo podľa tibetskej medicíny odstraňuje sliz a podporuje tvorbu žlče, chuťovo je označené ako sladké a horké, pričom je súčasne chladné a ľahké. 
Izoosmolálny roztok. Obsah alkoholu je v porovnaní s inými nápojmi nízky u nás najčastejšie 4-6 objemových percent. Osmolalita (koncentrácia iónov v roztoku) je podobná osmolalite krvi a tzv. izotonickým nápojom pre športovcov, ktoré umožňujú rýchlu náhradu tekutín a iónov do ciev po vytrvalostných športoch v správnom pomere minerálii a vody. Nadmerný prísun čistej vody, ktorá je hypoosmolálna môže viesť k tzv. otrave vodou, kedy sa v organizme zvýši podiel mimobunkovej i vnútrobunkovej tekutiny a zvyšuje sa nervosvalová dráždivosť s možnosťou vzniku edému mozgu a epileptických záchvatov. Jedinou nevýhodou je nízky obsah sodíka v pive, čo je však možné doplniť slanými potravinami.
Zdraviu prospešné účinky
Pivo obsahuje asi 92% vody, čo bráni dehydratácii organizmu alkoholom. V lete je nižšia chuť do jedla, zhoršuje sa trávenie a preto je dôležitá horkosť piva povzbudzujúca tvorba žlče, žalúdočnej kyseliny a gastrínu. Chmelové látky človeka ukludňujú a potencujú antistresové účinky piva. Cukor obsiahnutý v pive je ľahko stráviteľný a je rýchlym zdrojom energie. Je známe že pivo obsahuje vitamíny skupiny B (čo okrem iného chráni i pred komármi) a ďalšie minerálne látky (podobne ako i Pangamin z pivných kvasníc). Pivo ďalej obsahuje zinok, ktorý má priaznivý účinok na pleť, vlasy a nechty; fluór s účinkami proti zubného kazu ako i kremík, horčík a vápnik, ktorých blahodarne účinky sú dostatočne známe. Balastné látky podporujú trávenie a elimináciu toxických látok z organizmu. Empiricky boli zistené i afrodiziacké účinky piva, pre ktoré bol tento nápoj začiatkom storočia zakazovaný z dôvodu šírenia promiskuity. Pivo obsahuje i látky, ktoré majú antimutagénne (protirakovinové) účinky napr. glycín betaín, ktorého účinok bol najnovšie študovaný v Japonsku.
Antioxidancia
Najnovšie poznatky však ukázali vysoký podiel polyfenolov a flavonoidov v pive, ktoré majú antioxidačné účinky eliminujúce škodlivé vplyvy voľných kyslíkových radikálov v organizme na vznik cievnych a degeneratívnych ochorení. Okrem toho polyfenoly priamo znižujú hladinu nízkodenzitného cholesterolu, ktorý sa ukladá do ciev a zvyšujú hladinu ochranného cholesterolu s vysokou denzitou, čím spomaľujú vznik arteriosklerózy. Podľa izraelskej štúdie pitie piva zvyšuje i hladinu tokoferolu a alfa-tokoferolu- - t.j. látok s obdobným účinkom ako má E vitamín.Tieto účinky sa doteraz pripisovali len vínu, najmä červenému, posledné výskumy však ukázali, že pivo má v primeranom množstve také isté preventívne účinky proti vzniku infarktu myokardu a cievnych mozgových príhod, pričom ako ukázal štúdia z Vancouveru na 11 780 pacientoch, potrebné množstvo piva je lacnejšie v porovnaní s inými druhmi alkoholu (červeným vínom). Vo väčšine štúdií najpriaznivejšie účinky boli zistené v populácii ľudí a pacientov nad 40 rokov.
Druhy piva
Pilsener znamená celosvetové označenie svetlého spodne kvaseného piva, ktoré sa varilo v Plzni od r. 1842 a vďaka rozmachu používania skla sa rozšírilo, a je obľúbenejšie ako tmavé pivo. Medzi jednotlivými pivami sú veľké rozdiely, nielen v chuti ale i v účinkoch. Sú pivá ideálne pre horúce dni na zahasenie smädu a ochladenie, ako i pivá, ktoré v zime zahrievajú. Chuť piva určuje druh použitého jačmeňa, kvalita vody, druh chmelu a kvasníc. Dôležité je delenie piva podľa kyslosti, výhodnejšie sú tzv. alkalické pivá, ktoré majú priaznivé účinky i pri vredovej chorobe (účinok na Helicobacter pylori). Pivo má byť vyrábané z čistých a kvalitných surovín a jeho zloženie má byť na etikete presne uvedené. Je škoda, že tradičné postupy výroby piva, ktoré boli na Slovensku “zakonzervované” - otvorené kvasné nádrže a dubové sudy – ustúpili moderným veľkokapacitným nádržiam z nehrdzavejúcej ocele.
Dia pivo
Stupňovitosť piva nie je priamo úmerné obsahu alkoholu, ale cukru.12% pivo znamená, že 100g sladovej mladiny obsahuje 12 g glukózy. Na Slovensku sa vyrába t.č. jediný druh svetlého dia piva pre diétu č. 9. Dia pivo Samaritán.
Dia svetlé pivo Samaritán má lahodnú chmeľovú chuť, nízku kalorickú hodnotu. Pre tieto vlastnosti je tento nápoj vhodný i pre diabetikov a ľudí s redukčnou diétou. Obsah alkoholu je maximálne 4,4 objemových %, bielkovín maximálne 4g/l a cukrov maximálne 7,5 g/l. Využiteľná energia je 140 kJ/100 ml. Pivo je vyrobené  klasickou technológiou z prírodných surovín a z kvalitnej vody, ktorú nie je potrebné upravovať. Má nízky obsah cudzorodých látok a výborné chuťové vlastnosti.
Odporúčania
Kedy a ako piť pivo, v akom množstve: najlepšie vtedy, ak je prítomný prirodzený pocit smädu, pretože mladý a zdravý organizmus si najlepšie reguluje potrebu príjmu tekutín, v starobe je pocit smädu znížený. Odporúča sa denný príjem 2-3 litre tekutín, čo je dôležité najmä po športovaní a v horúčavách. Pivo je vhodné použiť najmä pred jedlom, kedy zlepšuje chuť do jedla a trávenie. Použitie po jedle môže viesť k určitým tráviacim problémom, pretože tekutina prechádza cez tráviaci trakt rýchlejšie a pevná potrava môže tento prechod spomaľovať. Vhodné je súčasné požitie slaných potravín (pivný syr a pod). Neodporúča sa piť väčšie množstvo piva tesne (menej ako 3 hodiny) pred spánkom, pretože alkohol narušuje architektúru spánku (striedanie jednotlivých fáz) a okrem toho zaťažuje obličky, ktorých činnosť vrcholí okolo tretej hodiny nad ránom. Ideálne je tiež pomalé a mierne požitie piva po predchádzajúcom excese v pití alkoholu, kedy tento nápoj pomáha obnoviť nočný rozvrat vodného a minerálneho hospodárstva, a zlepší i vlastnosti krvi. Odporúčaná maximálna denná dávka je 0,5 l pre ženy a 1 liter pre mužov, len u telesne pracujúcich môže byť dávka vyššia – ale tieto údaje sú individuálne. I tu platí známe: čo je pre jedného liek, je pre iného jed.
V každom prípade pivo je potrebné popíjať pomaly v malých dúškoch, podobne ako ostané potraviny. Neodporúča sa najmä kombinácia piva s destilátmi.
Nežiadúce účinky piva
Pivo ako i iné druhý alkoholu podporujú chuť do jedla, častý výsledok je potom tzv “pivný mozoľ” ktorý, ako sa predpokladá, nie je z piva samotného ale z následného vyjedania chladničky. Zanedbávanie potravy pri pití piva môže spôsobiť deficit sodíka (únavnosť, bolesti hlavy, závraty až poruchy vedomia), ďalej deficit magnézia (zvýšená nervosvalová dráždivosť a kŕče). Výhradné pitie len piva na úkor ostatnej potravy môže spôsobiť nedostatočný prísun látok dôležitých pre pečeň a nervový systém s následnou cirhózou pečene a postihnutím nervového systému. Známy je prípad obyvateľa Mníchova, ktorý si pivo dodával vodovodnou sieťou z pivovaru do vlastného bytu a následkom bolo jeho obrovské tzv “mníchovské srdce”. Denná konzumácia toho istého druhu alkoholu môže u predisponovaných jedincov vyvolať závislosť nielen na alkohole obsiahnutom v pive, ale ako ukázali pokusy na myšiach, i na iných látkach v pive obsiahnutých.
V každom prípade pivo by nemali požívať ľudia s vysokým krvným tlakom a epileptici – už vypitie jedného piva môže spôsobiť epileptický záchvat. Pre šoférov je dôležité vedieť, že alkohol z jedného piva organizmus eliminuje v priebehu 2-3 hodín, čo je však individuálne, k dispozícii sú dnes však už chuťovo lahodné nealkoholické pivá slovenskej výroby.


Posledná aktualizácia: 27.12.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 1999