Odpovedal: EDUSAN - lekár
Re: opakované zapaly nosohltana, dutín
(číslo príspevku 24.382, zo dňa 10.12.2003. videné 10189x)
ODPOVEDAŤ / Predchádzajúci príspevok
 

Text príspevku číslo 24382:
Milá Tana,

krčné i nosné mandle sú dôležitou súčasťou imunitného systému. Po ich neúvaženom odstránení často organizmus stráca schopnosť likvidovať pôvodcov infekcií, alebo naopak reaguje prehnane - alergickými reakciami. Antibiotiká je potrebné užívať len vtedy, keď sú indikované a podľa možnosti cielene - podľa výsledkov kultivácie a citlivosti. Často si pacient antibiotiká od lekára vynucuje a v konečnom dôsledku môže na to doplatiť. Opakované podávanie rôznych antibiotík v kratkom čase môže spôsobovať vážne problémy a oslabenie imunity.

Ak vznikne nádcha, zápal prínosových dutín alebo zápal nosohltanu, je potrebné odlíšiť, či je pôvod infekčný alebo alergický. Ak sa predpokladá infekčný zápal, potrebné je vyšetrenie krvi (sedimetnácia, Le, CRP, ASLO) tampón z nosohltanu a v prípade potreby cielená antibiotická liečba v dostatočnej dávke i trvaní, aby sa zabránilo recidívam. Pomôcť môžu opatrenia zameraná na zvýšenie celkovej imunity (napr. Echinacea koreň), lokálnej imunity (Imudon, Broncho-vaxom, IRS) alebo pri recidivujúcich zápaloch môže pomôcť aj enzymoterapia (napr. Wobenzym Mucos). Dostatok vitamínov najmä C, B-komplexu a zinok. V strave dostatok surového ovocia a zeleniny, ovocné šťavy, napr. z citrusových plodov. Ak zápaly pretrvávajú potrebné diagnostikovať a liečiť aj prípadné morfologické zmeny nosa a dutín zistené pri ORL vyšetrení, rtg alebo CT vyšetrení dutín (napr. polypy v strednom nosovom priechode). Pri chronickej sinusitíde môže byť príčinou zápalu mykotická flóra - pliesne, ktoré sa dajú zistiť kultivačne. Opakovaná antibiotická liečba naruší prirodzenú bakteriálnu flóru na slizniciach, v dutiny ústne a najmä v črevách, ktorú je potrebné obnoviť. Probiotické mikroorganizmy majú dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Narušenie priepustnosti črevnýc klkov môže spôsobiť prechod alergizujúcich bielkovín do krvi a vznik alergií. Preto je potrebné užívanie jogurtov s obsahom živým baktérii laktobacilov a potravinové doplnky obsahujúce Acidophilus.

Ak je príčinou alergický zápal (aj zápal sínusov môže byť alergického pôvodu), ťažkosti sa vyskytujú v určitom období (pošas kvinutia peľov), v určitom prostredí, alebo celoročne (alergia na roztoče, prach, baktérie). Na takýto zápal účinkujú lokálne i celkovo podávané lieky proti alergii napríklad voľne predajný liek Zodac. Potrebné je zistiť, či alergiu nespôsobuje niektorá potravina a túto vylúčiť z jedálneho lístka (napr. citrusové plody, mlieko, med, orechy, vajcia) a pod. Aj čerstvé ovocie (napr. jablká) alebo zelenina (napr. zler) môžu alergizovať, po tepelnej úprave tieto vlastvnosti strácajú. Teraz v období prichádzajúcej zimy sa odporúča najmä teplá uzemňujúca strava. Vitamín C pomáha znižovať prejavy alergie.

Bez ohľadu na príčinu chronického zápalu sú potrebné celkové opatrenia: dostatok odpočinku a spánku, pestrá a kvalitná vyvážená strava, dostatok vitamínov a minerálii, nedráždiť hrdlo studenými a bublinkovými nápojmi, fyzická aktivita, vyhýbanie sa stresom, zvlhčovanie vzduchu, primeraná teplota v miestnosti (nie nadmerne teplý a suchý vzduch), psychická pohoda a optimizmus. Hovorí sa, že človek ktorý má dobrý imunitný systém a ochranný obal (auru) môže jesť vírusy po lyžičkách a nemôžu mu ublížiť. Neindikované a časté používanie antibiotík znižuje schopnosť imunitného systému trénovať a likvidovať mikroorganizmy prirodzenou cestou - napríklad zvýšením teploty.

Vaše ťažkosti vznikli počas pobytu pri mori, resp. po návrate z dovolenky. Pri zmene prostredia je potrebná postupná adaptácia, náhla zmena stravy na exotické ovocie alebo zmrzlinu organizmus "podchladí" a môže vzniknúť zápal slizníc alebo hnačka. Aj vtedy môžu pomôcť probiotické jogurty a prípravky. Antibiotiká - pokiaľ nie sú indikované a sú použité v samoliečbe bez vyšetrenia lekárom, môžu spôsobiť chronické problémy, narušenie prirodzenej bakteriálnej flóry a imunity.

Ďalšie informácie nájdete pomocou vyhľadávača vyhľadávaním v texte otázky či odpovede, vpísaním slov napr. "zápal hrdla" - Re: Ako je to - pri prechladnutí a v ďalších príspevkoch.