BEZPEČNÝ SEX

Sex je prostriedkom na rozmnožovanie. Okrem toho je zdrojom potešenia a dôležitým predpokladom zdravého života. Môže byť zdrojom rozkoší, alebo naopak - starostí a chorôb. Sexuálne zvyklosti sú poznačené kultúrnymi, zvykovými, rasovými, geografickými a ďalšími vplyvmi. Následkom môže byť: neželaná tehotnosť alebo sexuálne prenášané choroby - Sexually Transmitted Diseases (STD). Poruchy sexuálnej výkonnosti, vzájomnej súhry alebo vernosti môžu byť zdrojom rôznych psychických alebo somatických ochorení.

Sexuálny styk

Sexuálne praktiky sú rôzne (koitus, masturbácia, orálny sex, análny sex, SM hry atď.) a väčšinou každému dobre známe. Pri koite vnikne penis do zvlčenej vagíny. Bezpečný sex by mal byť súhrn praktík pri ktorých nehrozí riziko infekcie. Súčasne môže chrániť aj proti neželanému tehotenstvu.

Sex a orgazmus

Mnohé ženy dosahujú orgazmus stimuláciou klitorisu, alebo bodu G, ktorý je lokalizovaný na prednej strane vagíny – za pubickou kosťou. Približne len 30% žien má orgazmus iba vďaka koitu, väčšina potrebuje na jeho dosiahnutie klitoridálnu stimuláciu, asi 10% žien nedosahuje orgazmus nikdy. U muža je možné zvýšiť pocit rozkoše stimuláciou prostatickej žľazy. Aj kontrakcia svalu musculus pubococcygeus môže zvyšovať rozkoš. Rytmické a hlboké dýchanie môže tiež zvýšiť pocity rozkoše. Odporúča sa vypnúť telefóny, zapnúť tlmenú erotickú hudbu a svetlo sviečok. Dobrá predstavivosť, fantázia a sluchová stimulácia sú vhodnými erotickými pomôckami. Väčšina žien dosahuje orgazmus neskôr ako muži, a preto predohra a vzájomné láskanie môžu doviesť ženu k vyvrcholeniu. Žena môže byť však sexuálne uspokojená i bez orgazmu, a preto nie je potrebné snažiť sa o to za každú cenu. Niektoré ženy vyhľadávajú netypické prostredie a situácie (auto na parkovisku, príroda, zubárske kreslo, vírivka, pracovný stôl, kuchyňa a pod.). Ničomu čo je prirodzené sa netreba brániť, ak sa rešpektujú morálne a etické princípy.

Cvičenia na pánvové dno (cviky podľa Kegela)

Cvičenie svalov panvového dna môžu zlepšiť kvalitu sexuálneho života ženy. Svaly, ktoré je potrebné cvičiť nájde žena vtedy, ak zastaví prúd moču počas močenia. Odporúča sa cvičiť aspoň 5 sérii po 10 sťahov svalov denne (trvanie 3–9 sekúnd).

Sex a strava

Predpokladom kvalitného sexuálneho styku je aj dobré duševné a telesné zdravie. Potrebná je aj určitá fyzická trénovanosť – najmä pre muža. Odporúčajú sa vytrvalostné športy a otužovanie studenou vodou, ktoré údajne zvyšuje tvorbu pohlavných hormónov. Malé množstvo vína pomôže odstrániť prípadný strach, alebo obavy zo zlyhania. Jedna šálka kávy môže mať stimulačné účinky. Predpokladá sa, že pre normálne sexuálne funkcie je potrebný dostatok zinku. Prirodzeným zdrojom zinku sú napríklad ustrice, u nás predovšetkým hovädzie mäso, ale aj hydina alebo ryby. Zinok je možné kúpiť aj vo forme potravinových doplnkov. Odporúča sa aj dostatok vitamínov A, E, C, B – komplexu. Vhodný je dostatok bielkovín napr. vo forme praženice, omelety a pod. Mnohí muži veria v priaznivý účinok feferónok, papričiek čili a iných „stimulantov“. Za afrodiziakum je považovaný aj med a medovina, zeler, banány, cesnak a žen-šeň. Iným môžu pomôcť vône éterický olejov (pomaranč, santalové drevo, jasmín, ruža, ylang-ylang a iné). Každé spoločne zjedené dobré jedlo môže byť vždy dobrou predohrou, a pomôže presunúť krv do nižších oblastí tela. Hovorí sa, že od spoločného stola je už len krôčik do spoločnej postele.

MOŽNÉ PROBLÉMY

Erektilná dysfunkcia (ED)

Impotencia alebo ED znamená neschopnosť dosiahnúť a udržať erekciu v dostatočnej kvalite potrebnej k realizácii koitu. Impotenciu môžu spôsobovať psychické vplyvy (strach, úzkostlivosť), organické ochorenia (cukrovka, arterioskleróza, nervové ochorenia) alebo lieky (napríklad na vysoký krvný tlak). Vo väčšine prípadov sa dá problém riešiť návštevou praktického lekára alebo sexuológa. Ďalšie informácie sú v článku Erekcia FAQ.

Predčasná ejakulácia

Výron semena nastane skôr, ako bol penis zavedený do vagíny, alebo skôr ako obidvaja partneri pocítili zo sexuálneho styku rozkoš. Ejakulačný reflex sa muž väčšinou postupne naučí vôlovo ovládať. V liečbe sa používajú rôzne techniky (napr. stop – štart, psychoterapia, sedatíva, niektoré antidepresíva a pod.).

Bolestivý pohlavný styk

Najčastejšou príčinou bolesti u ženy počas sexuálneho styku je nedostatočné zvlhčenie (lubrikácia) vagíny a následné bolestivé trenie. Príčinou môže byť nedostatok skúseností a vedomostí oboch partnerov. Pomôcť môže dlhšia predohra alebo sexuálne predstavy, nežnosť, pochopenie vzájomných potrieb a trpezlivosť. Ďalšie príčiny sú rôzne – zápal pošvy (vaginitída), silný sťah vaginálnych svalov (vaginizmus), strach z otehotnenia, obdobie niekoľkých týždňov po pôrode, menopauza a pod. Ak nepomôžu problém odstrániť vodové lubrikanty, alebo estrogénové krémy, je potrebná liečba u odborníka. Infekcia povrchu penisu, zápal prostaty a niektoré ďalšie ochorenia spôsobujú bolestivý sexuálny styk u mužov.

Nízke a rozdielne libido

Nedostatok sexuálnej túžby má psychické (napr. konflikty medzi partnermi) alebo telesné príčiny (lieky, nízka hladina estrogénov). Rozdielne libido spôsobuje, že jeden z partnerov chce sexuálny styk niekoľkokrát denne, druhý napríklad raz do týždňa. Ak sa problém nerieši (napríklad kompromisom, náhradnou stimuláciou a pod.) môže sa chronifikovať, a spôsobovať vážne problémy vo vzťahu.

Anorgazmia

Väčšina žien potrebuje k dosiahnutiu orgazmu aj stimuláciu klitorisu. Približne 5–10% žien nedosiahne orgazmus nikdy, so žiadnym partnerom. V liečbe sa používajú napríklad psychoterapeutické a masturbačné metódy. Anorgazmia môže byť aj problémom mužov. Príčinou môžu byť obavy z nežiaduceho otcovstva, užívanie liekov, alkoholu a pod. Liečba je možná u sexuológa.

PREVENCIA STD

V tabuľke sú uvedené informácie o sexuálne prenosných chorobách a možnosti ochrany pred nimi:

Potrebná ochrana podľa spôsobu styku

  ruka ústa vulva penis anál
ruka 0 0 rukavica rukavica rukavica
ústa 0 0 orálna ochrana prezervatív orálna ochrana
vulva rukavica orálna ochrana ochrana prezervatív --
penis rukavica prezervatív prezervatív prezervatív prezervatív
anál rukavica orálna ochrana -- prezervatív --

Frekvencia výskytu sexuálne prenosných ochorení

(odhadovaný výskyt nových ochorení v USA v roku 1995)

LIEČITEĽNÉ:

NELIEČITEĽNÉ:

Bariéry (mechnické prekážky)

Najčastejšie sa používajú prezervatívy (kondómy) vyrobené z latexu, polyurethanu a ďalších látok. Kondómy z latexu môžu pri správnej technike použitia chrániť pred prenosom HIV a ďalších STD. Kondómy vyrovené z prírodných materiálov môže prepúšťať vírusy alebo aj iné mikroorganizmy. Pri orálnom sexe (fellatio) sa používajú aj ochutené prezervatívy.

Lubrikanciá

Môžu zvyžovať pôžitok zo sexu. Pri análnom sexe sa odporúča ich použitie pri análnom sexe v každom prípade. Vhodné sú lubrikanty vyrobené na vodnom, olejovom alebo silikónovom základe. Niektoré z nich sú súčasne aj kontraceptíva (Nonoxynol-9).

Rady pre bezpečný sex

používajte mechanické bariéry pri styku s každým novým partnerom aspoň šesť mesiacov po období 6 mesiacov sa odporúča vyšetrenie na STD u oboch partnerov pri negativite výsledkov môžu partneri prejsť na nechránený sexuálny styk za predpokladu vzájomnej vernosti/alebo chráneného styku s iným partnerom.

PREVENCIA OTEHOTNETIA

Pri výbere antikoncepčnej metódy u ženy je potrebný individuálny prístup. Zohľadniť je treba spoľahlivosť, bezpečnosť, vhodnosť, cenu ale i vek partnerov, zdravotný stav, frekvenciu pohlavného styku a pod. Najlepšie Vám poradí Váš gynekológ, ktorý pozná Váš zdravotný stav. Nie je vhodné zvoliť antikoncepciu podľa reklamy, rád okolia a podobných neprofesionálnych postupov. Nevhodne zvolená antikoncepcia môže mať nepriaznivé účinky na Vaše zdravie.

Bariérová antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia

Najčastejšie sa používajú tablety blokujúce ovuláciu s obsahom ženských hormónov – estrogénu a progestínu. Ich obsah je v rôznych prípravkoch rôzny, preto je potrebné poradiť sa o vhodnosti konkrétneho prípavku so svojim gynekológom. Užívajú sa 21 dní alebo aj počas ďalších 7 dní bez obsahu hormónov. Metóda HAK je spoľahlivá, pohodlne sa užíva, v mnohých prípadoch môže mať aj zdraviu prospešné účinky. Hormóny sa používajú aj v menopauze v hormonálnej substitučnej liečbe na zlepšenie hustoty kostí (prevencia a liečba osteoporózy). Zásahom do hormonálnej regulácie môže spôsobovať aj nežiaduce účinky napríklad u žien – fajčiarok vo veku nad 35 rokov. Hormonálna antikoncepcia nechráni pred sexuálne prenosnými ochoreniami.

ODBORNÁ POMOC – SEXUOLÓG

S odborníkom, ktorý sa špecializuje na riešenie problémov sexuálneho života sa dá ľahšie hovoriť o sexe. Dôležité je čoho sa Váš problém týka: sexuológ môže byť pôvodnou špecializáciou najčastejšie gynekológ, urológ, psychiater alebo psychológ. Často stačí, ak sa so svojim problémom porozprávate so svojim praktickým lekárom, ktorý Vám môže predpísať aj účinný liek. Nie je dôvod sa hanbiť. Niekedy je potrebná aj párová psychoterapia vo forme pobytu v špeciálnom zariadení. Môžete sa sexuológa prípadne spýtať koľko podobných problémov už liečil - a s akým výsledkom, koľko bude terapia trvať, aké postupy použije a pod. Ak nebudete spokojní, nájdite si iného (sexuológa). Aj na tejto stránke nájdete zoznam sexuológov.

SEXUÁLNE REKORDY

Ilustrovaná kniha sexuálnych rekordov v anglickom jazyku je na Internetovej stránke sexuálne rekordy. Často sú však dôležitejšie nie fyzické predpoklady, ale skôr duševný súlad a individualita osobností. Podkladom vzájomnej príťažlivosti sú aj ďalšie faktory (sfarbenie a intonácia hlasu, iskra v očiach, temperament, chôdza, neverbálna komunikácia, vône – feromóny) a mnoho ďalších. Predpokladom ich správneho posúdenia je však jasná myseľ a zmysly neovplyvnené chemickými látkami (napr. alkoholom alebo drogami). Pomôcť priblížiť sa k niektorým rekordom môžu niektoré afrodiziaká.

ODPORÚČANÁ LITERATÚRA

______________________
Copyright © Edusan 2002
aktualizácia 12/2015