ZIMA A ZDRAVIE

(podľa tradičnej medicíny)

Striedanie ročných období je vždy rizikovým faktorom vzniku ochorení. Mnohé náboženstva pozorované skúsenosti uplatnili v praktickom živote, čím chránili ľudí pred ochoreniami. Po období adventu a Vianoc sa víta Nový rok a zábava začína: rady ako prežiť túto noc bez zdravotných problémov sú v článku Ako prekonať "opicu".

Zima je ovplyvnená živlom vody (kapha) a vyznačuje a letargiou, pomalosťou, chladom a spánkom. Klasický text ájurvédskej medicíny ČARAKASANHITA odporúča dopriať si v zime to najlepšie a vzdorovať tak tvrdosti prírody. Môže sa jesť vo zvýšenej miere mäso, sladké výrobky, piť víno, med, mlieko a teplé nápoje. Podľa Tibetskej medicíny v zime ustupujú prejavy žlčových ochorení. Treba prikúriť (aj doma) na príjemnú teplotu.

A teraz dobrá správa pre tých, ktorí kritizovali obmedzenia v článku Jeseň a zdravie: Zima je obdobie zmyslových radostí: posteľ má ohrievať skúsená krásna žena, a obdobie zimy sa považuje za najvhodnejší čas pre sexuálny život a počatie (Zora Doval: Ájurvéda, CAD PRESS 1999). Zima je obdobie relaxácie a naberania síl na celý ďalší rok, vytvárajú sa zásoby energie. Ideálne je preto stráviť aspoň časť zimy v horách.

Po dobrej správe nasleduje menej príjemná informácia: čím viacej si budete v zime užívať (jedla a alkoholu), tým dlhšie bude trvať jarná očista tela a jarný pôst. Okrem toho nadbytok alkoholu, jedla a nedostatok spánku môžu oslabiť imunitný systém a pre podchladení môžu vzniknúť ochorenia z prechladnutia. Rady ako tomu predísť sú v článku Prechladnutie. Krátke dni a nedostatok pobytu na čerstvom vzduchu a svetle v podobe dovolenky na lyžiach môžu spôsobiť Zimné depresie.

Veríme, že všetky nástrahy prekonáte, a že vychutnáte naplno možnosť vstúpiť do ďalšieho tisícročia. Potrebujete k tomu okrem našich rád aj šťastie, pretože Tí čo boli na Titaniku, jedli šialené kravy alebo sa infikovali vírusom HIV boli tiež zdraví...


Posledná aktualizácia: 18.08.2001
WEB-master: PEKUR s.r.o.
Copyright © Edusan 2000